Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
StefanV
Subiect Autor
Mesaje: 172
Membru din: 23 Mai 2013, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FR, 1.4, 140CP

18 Iul 2014, 14:56

Sunt sanse mari sa (re)vin in Belgia pentru 4-6 luni si ma gandesc sa-mi iau Fiorosul cu mine :) Data trecuta am condus 5 luni in Brussels vechea masina si nu am avut probleme ca am mers cu numere de Ro, dar nu stiu daca a fost tocmai legal... asa ca am o intrebare pentru colegii din Belgia: cat pot merge cu numere de Ro si ce trebuie sa fac dupa ce ajung acolo (legat strict de masina)?
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8628
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: FR, 1.4, 140CP

18 Iul 2014, 15:41

te asteptam cu bratele deschise, crestem numarul de membri :)
legea spune ca un REZIDENT belgian (inregistrat la comuna) nu are voie sa conduca o masina inmatriculata in alt stat daca este proprietate personala. deci tu care esti cetatean roman si rezident aici nu poti conduce masina cu numere de RO daca e pe numele tau. acum legea e una, in practica sunt o mie de variante ca sa nu ai probleme: daca masina e pe firma si nu pe persoana fizica, nu au ce sa iti faca. la fel, daca e pe o firma de leasing.
tu daca vii aici pentru 4-6 luni, mai pierzi timpul pe la primarii, etc ? sunt comune unde primesti cartea de rezidenta chiar si dupa 6-8 luni.

in fine, discutam in privat daca vrei mai multe detalii
* numere de romania vezi foarte des in trafic, chiar si parcate in zone ultra centrale pe unde misuna politia. stiu si masina cu nr de RO ridicata de vreo 2 ori si care e in continuare dupa ani de zile in acelasi loc...
 
StefanV
Subiect Autor
Mesaje: 172
Membru din: 23 Mai 2013, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FR, 1.4, 140CP

18 Iul 2014, 15:56

Multumesc pentru info. Masina e pe firma si luata in leasing :)

Si ca un fun fact (acum, ca atunci nu a fost fun) si mie mi-au ridicat masina veche in Brussels (eram cu un sfert din masina in afara marcajului). Pe vremea aia aveam un A3 si l-am parcat pe o mica straduta in centru. Si faza tare a fost ca atunci cand m-am intors la masina, pe locul pe care parcasem eu era un A6 de aceeasi culoare. Si mi-a trecut prin cap ca mi-a facut cineva un "upgrade" :p

Sper sa ne vedem in curand prin Brussels.
 
 
StefanV
Subiect Autor
Mesaje: 172
Membru din: 23 Mai 2013, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FR, 1.4, 140CP

25 Iul 2014, 10:24

E oficial, la prima intalnire din Bruxelles care va avea loc dupa 18 august o sa particip si eu :) Astept cu interes sa vad cum se comporta masina la un drum atat de lung. Cu ocazia plecarii ma gandesc sa fac si prima revizie, desi momentan am doar 10000 Km As vrea sa o fac in Ro pentru ca in Be nu stiu cat costa, la cine sa ma duc, etc. Credeti ca e o idee buna?
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8628
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: FR, 1.4, 140CP

25 Iul 2014, 10:54

te asteptam :hi
da, cu siguranta va fi mai ieftina revizia in RO decat in belgia. singura chestie e ca deja din urmatoarea revizie o sa ai 2 mii si ceva deja facuti cand ajungi aici, si o sa vina mai repede cea de dupa :) aici se merge pe longlife 30 mii sau 2 ani.

*pe 15-16-17 august parca vine si roger din bucuresti in belgia. weekendul urmator (23-24 august) noi mergem la intalnirea seat din germania viewtopic.php?f=164&t=17325&start=90
 
StefanV
Subiect Autor
Mesaje: 172
Membru din: 23 Mai 2013, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FR, 1.4, 140CP

25 Iul 2014, 11:07

La intalnirea din Germania nu cred ca voi ajunge pentru ca probabil in primul weekend voi mai avea de pus la punct chestii legate de mutarea acolo. O sa-l contactez pe Roger, poate ne intalnim pe drum :) Tot in perioada aia plec si eu. Data trecuta am facut drumul in doua zile (singur in masina) si a fost foarte obositor. De data asta poate ca ar fi bine sa aloc 3 zile.

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8628
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: FR, 1.4, 140CP

25 Iul 2014, 11:30

da, e adevarat, o sa fii ocupat cu altele in primul weekend. drumul de belgia eu il fac in doua zile (ca si roger), cu oprire la jumatatea drumului - granita austria/ungaria, hotel paprika (preferabil M1) cu rezervare inainte. daca pleci la o ora decenta (~8-9) nu ai nicio problema, nu ajungi tarziu, nu e oboseala prea mare. la fel si cealalta jumatate a drumului... dar depinde de fiecare cum resimte oboseala.

alte sfaturi aici
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?p=260567#p260567
 
StefanV
Subiect Autor
Mesaje: 172
Membru din: 23 Mai 2013, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FR, 1.4, 140CP

29 Iul 2014, 10:16

Am facut azi revizia. 5L ulei (4 in masina si 1 in portbagaj, de rezerva) + filtre (ulei, aer, polen) + buson baie de ulei + alte verificari de rutina. Cu ocazia asta am aflat si ca masina e setata cu interval de service flexibil (ca nu era bifat in carte) si ca Altosyncro/Avia va ramane service-ul meu de acum (mi-a placut foarte mult la ei).

Pentru modelul meu se pare ca exista si o actiune de schimbare a unor piese din usi (ceva legat de zgomote/vibratii) si sper sa rezolv si problema asta pana plec. Actiunea se pare ca nu vizeaza toate echiparile.

Masina e aproape pregatita de plecare. Sunt foarte mari sanse sa fac traseul Buc-Brx cu Roger :drive
 
StefanV
Subiect Autor
Mesaje: 172
Membru din: 23 Mai 2013, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FR, 1.4, 140CP

29 Iul 2014, 11:53

Am uitat sa scriu (si vad ca nu mai pot edita) tipul de ulei folosit - Castrol EDGE 5W30 OE
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: FR, 1.4, 140CP

29 Iul 2014, 12:23

StefanV scrie:
Am facut azi revizia. 5L ulei (4 in masina si 1 in portbagaj, de rezerva) + filtre (ulei, aer, polen) + buson baie de ulei + alte verificari de rutina. Cu ocazia asta am aflat si ca masina e setata cu interval de service flexibil (ca nu era bifat in carte) si ca Altosyncro/Avia va ramane service-ul meu de acum (mi-a placut foarte mult la ei).

Pentru modelul meu se pare ca exista si o actiune de schimbare a unor piese din usi (ceva legat de zgomote/vibratii) si sper sa rezolv si problema asta pana plec. Actiunea se pare ca nu vizeaza toate echiparile.

Masina e aproape pregatita de plecare. Sunt foarte mari sanse sa fac traseul Buc-Brx cu Roger :drive


Bravo, si eu tot la Alto o sa merg inainte sa plec spre Belgia.
Ma bucur ca o sa mergem impreuna :hi
 
StefanV
Subiect Autor
Mesaje: 172
Membru din: 23 Mai 2013, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FR, 1.4, 140CP

29 Iul 2014, 16:53

Tocmai mi-am dat seama ca o sa am o problema la intoarcere. Plec cu rotile de vara si va trebui sa ma intorc cu cele de iarna. Sa car rotile de iarna cu mine nu prea ma incanta. As putea sa plec cu astea de vara, caut cumparator in Belgia pentru ele cand o sa vina timpul si imi cumpar un alt set de iarna. Apoi vin in tara cu cele noi de iarna si caut cumparator pentru vechile roti de iarna, dupa care imi iau un alt set de vara :yh Hmm... trebuie sa existe o alta solutie!
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8628
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: FR, 1.4, 140CP

29 Iul 2014, 17:03

daca ai de gand sa vinzi jantele stock de FR la pret promotional, ti le iau eu (pt iarna) :roll: :lol:
ai si alte variante:
- adus rotile cu atlassibul cand va fi cazul = te costa ~100 euro cred, dar apoi trebuie sa trimiti rotile de vara in RO deci dublezi pretul.
- cumperi niste cauciucuri de iarna pt drum intoarcere, dar dai minim 150-200 pe niste joarse, apoi inca 80 montajul, si tre sa faci ceva si cu alea de vara (e pacat de ele ca sunt ca noi banuiesc).

varianta cea mai "curata" ca bani e sa vii cu rotile dupa tine. la fel am facut si eu acum 2 ani, depinde cate lucruri / persoane ai cu tine. poti pune cate o roata dupa fiecare scaun si celelalte doua peste bancheta rabatata, iar restul bagajului in portbagaj si peste roti... o sa fie tiganie, dar stai sa vezi cum o sa arate masina lui roger la intoarcere (in cazul in care aduce inapoi tot ce a dus in ro :))
 
StefanV
Subiect Autor
Mesaje: 172
Membru din: 23 Mai 2013, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FR, 1.4, 140CP

29 Iul 2014, 22:02

Vroiam sa scriu ca discutam mai multe despre jante la prima bere, dar probabil ca pretul se va modifica invers proportional cu numarul de beri baute, asa ca nu cred ca e o varianta buna pentru mine :)
 
Tyrone
Getaway driver
Mesaje: 231
Membru din: 03 Aug 2013, 15:37
Localitate: Belgium

Re: FR, 1.4, 140CP

29 Iul 2014, 22:45

StefanV scrie:
E oficial, la prima intalnire din Bruxelles care va avea loc dupa 18 august o sa particip si eu

Super, o sa am si eu pe cine sa intreb despre motorul 1.4 TSI :yah Pai iti urez deja drum bun :drive !

StefanV scrie:
Vroiam sa scriu ca discutam mai multe despre jante la prima bere, dar probabil ca pretul se va modifica invers proportional cu numarul de beri baute, asa ca nu cred ca e o varianta buna pentru mine



Fi atent, regula de aur. La prima bere , sau cand o sa mai vii tu prin cartier la o bere sa ceri asa: Les Merguez bien cuites s'il vous plaît !


Eu sunt patit cu Gamer :blackeye:

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori