Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 20
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Subiect Autor
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

14 Mai 2015, 21:13

Mersi de compliment.
Imi place sa fie ingrijit si mereu curat. Dar totusi nu sunt un obsedat care sa o curete cu periuta de dinti si zilnic sa o sterg de praf sau sa stau pe geam toata ziua sa o pazesc (exemple , vecini de alta generatie ) .
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
mufaxx
Mesaje: 6
Membru din: 11 Mai 2015, 12:27

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

03 Iun 2015, 17:00

Salutare,

Urmeresc postarile tale de ceva vreme si apreciez update-urile ce le pui pe forum. Masina arata super si iti doresc sa bucuri de ea cat mai mult.
De vreo 2 luni am achizitionat si eu un Leon SC, insa modelul de 1.4 ACT cu 150 cp. Sunt foarte multumit de ea pana acum, motorul e foarte rafinat si super silentios.
Ma gandeam sa achizitionez un sistem de transportat bicicletele, si vroiam sa vad daca ai vreo sugestie in privinta asta.
Practic de la dealer ai varianta de bara de tractare spate (care e cam scumpa) sau bare transversale, despre care am inteles ca pot reduce consumul.
O alta varianta ar fi un sistem de prindere pe portiera spate, care il folosesti doar cand ai nevoie si se prinde cu un sistem de franghii.

Din experienta personala, ai vreo recomandare cam ce as putea folosi?

Mersi,
Florin
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Subiect Autor
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

04 Iun 2015, 15:29

Salut Florin.
Multumesc pentru aprecieri. Felicitarile mele pentru achizitie si sa te bucuri si tu de ea cat mai mult si mai bine.Chiar ma gandeam si voiam sa spun ca ma simt cam singur pe forum aici doar eu cu SC in Club.
O singura data am avut sansa sa vad alt SC ,acum 3 saptamani ,dinspre otopeni spre munte unul bej , care arata bine in culoarea asta .
Pentru Biciclete sfatuiesc sa te orientezi la ceva de calitate si ceva ce ofera siguranta. E mai bine sa alegi ce ti se potriveste tie .
Sper ca vedem curand topic cu SC-ul tau.
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

04 Iun 2015, 16:09

@mufaxx Ca producator, iti recomand un sistem de la Thule. Scumpi, dar buni. Ca sistem de prindere, daca nu iti permiti varianta pe bara de remorcare, atunci iti sugerez sa alegi barele transversale. Eu am avut unul pentru haion, insa corzile de prindere au tendinta sa se frece de vopsea si sa o deterioreze, iar in timp e posibil sa ti se slabeasca balamalele haionului. La mine nu s-a intamplat, insa un amic a patit chestia asta.
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
ovi_ice
Mesaje: 234
Membru din: 27 Iul 2012, 08:19

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

04 Iun 2015, 17:12

clinlin scrie:
@mufaxx Ca producator, iti recomand un sistem de la Thule. Scumpi, dar buni. Ca sistem de prindere, daca nu iti permiti varianta pe bara de remorcare, atunci iti sugerez sa alegi barele transversale. Eu am avut unul pentru haion, insa corzile de prindere au tendinta sa se frece de vopsea si sa o deterioreze, iar in timp e posibil sa ti se slabeasca balamalele haionului. La mine nu s-a intamplat, insa un amic a patit chestia asta.


Am avut bare (Thule Aero), foarte ok, doar ca esti nevoit sa le tii pe masina tot sezonul si daca nu sunt aerodinamice sau nu le pui garniturile de etansare iti vor suiera. Suportul de bike il scoti oricand, nu-i pb. Le-am folosit o vara si apoi am dat Leonul, iar pe noua masina nu se mai potrivesc (trebuie luate alte bare, mai mari + suport de prindere in puncte fixe). Le-am vandut la 60% din pret unui posesor de Ibiza. Morala e ca ca atunci cand schimbi masina, sunt sanse mari sa trebuiasca sa schimbi si barele, iar in unele cazuri si sistemul de prindere, nu doar kit-ul adaptor (care e oricum f ieftin ~100 ron). Iar lucrul asta o sa te sece daca schimbi masina des (3-5) ani.

Cel pt carligul de remocare e genial, complet universal (il poti refolosi/vinde cu succes), dar un Thule mai de doamne ajuta se duce pe la 2000 ron. Mai e si pretul carligului care e maricel la reprezentanta. Plus ca trebuie decupata bara spate la FR.

Ma gandesc serios la suport de haion ceva mai "avansat" pe partea de protectie si reglaje, ceva de genu asta.

Acu na, tu stii cat de des va trebui sa transporti bicicleta (eventual schiuri iarna). Eu mi-am luat tot "hardware-ul" pt asa ceva si m-am trezit ca le folosesc de 5-6 ori pe an, vara.
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Subiect Autor
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

04 Iun 2015, 18:09

LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Subiect Autor
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

15 Iun 2015, 14:14

De plictiseala , ma gandeam oare cum ar fi sa colantez eleronul in folie neagra lucioasa . ar arata bine ? Ma tenteaza ideea , poate eventual si plafonul si capota pe centru tot neagra.
Din ce s-a observat , am ramas doar cu un bec ce are incandescenta , restul sunt LED . Acela pentru lampa ceata e cam slab. din motive de siguranta nu l-am lasat pe cel LED ca lumineaza slabut.
Poate ma ajuta cineva care are photohop. si face o poza cu modificarea eleroonului in negru.
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;

 
mufaxx
Mesaje: 6
Membru din: 11 Mai 2015, 12:27

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

16 Iun 2015, 22:44

BrasovBogdan scrie:


Foarte tari ventuzele astea :)) Mersi pentru raspuns. Citind pe forum-uri par sa fie destul de rezistente, insa s-ar putea sa-ti strice vopseaua cand le iei jos.
Ziceau baietii de sistemele de la Thule, care intr-adevar au parte de review-uri bune. Problema e ca daca nu le folosesti des, nu prea merita sa le porti dupa tine, mai ales ca afecteaza si consumul.
Inca ma mai decid ce varianta o sa iau. Deocamdata am transportat bicicleta o singura data si a incaput direct in masina cu bancheta spate rabatata :))

Am uitat sa omit faptul ca locuiesc in Londra si modelul meu e unul de UK cu volan pe dreapta. Din pacate nu planuiesc sa vin cu ea acasa, asadar sunt sanse mici sa ne vedem pe drumurile din RO :(

Oricum, mersi inca o data de sfat. Asemenea lui @clinlin si @ovi_ice
Spor la kilometrii ;)
 
mufaxx
Mesaje: 6
Membru din: 11 Mai 2015, 12:27

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

16 Iun 2015, 23:08

Btw, poze cu masina mea.
viewtopic.php?f=206&t=20545
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Subiect Autor
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

16 Iun 2015, 23:51

bun bun :-) .
ma bucur sa am model vechi. Volanul meu mai subtire ma atrage mai mult ca cel nou si gros. Chiar daca pielea poate ca este mai calitativa. Dar arata cam badaran asa gros
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Subiect Autor
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

30 Iul 2015, 13:47

Astăzi la 22888 km am făcut revizia . au intrat 5,2 litru ulei motor am avut nevoie si de lichid de răcire ceva cam mult.
Pretul total cu reducerea membru Seat 10% a fost de 831 lei.
Pe langa revizie a mai fost o actiune service ce includea actualizarea de software pentru DSG.
masina merge fără repros si imi ofera inca sentimentul de masina nouă chiar si dupa 20 luni.
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Subiect Autor
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

31 Iul 2015, 19:34

Am adaugat putin crom pe ici pe colo printre plasticele astea multe


ImagineImagineImagineImagineImagine
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Subiect Autor
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

31 Iul 2015, 21:48

Nu stiu din ce cauza dar din pacate pozele se încarcă cu capul în jos de fiecare dată când incerc sa le reincarc.dacă doreste vreun moderator la editare sa remedieze problema postarii mele.
(am schimbat laptopul macbook cu unul cu windows10 poate de aceea are o hibă in bai )
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Subiect Autor
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

04 Aug 2015, 21:06

o pata de culoare prin interior. .mie imi place cum arata . voi ce spuneti ?

ImagineImagine

Toate acele componente in culoarea rosie le pot oricand demonta si readuce la stadiul lor original. Sunt doar niste decupaje confectionate din crom comandate de pe net. ele au fost initial de nuanta argintie dar arata prea plictisitor si nu m-au incantat . rosu da mai bine dupa gustul meu.
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: LEON SC FR 1.8 DSG red emocion

04 Aug 2015, 21:47

mi se pare prea mult rosu in interior acum, si mai ales pe usa nu se potrivesc perfect, in felul asta arata ieftin :(
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 20

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori