Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Alexhsv
Subiect Autor
Mesaje: 96
Membru din: 13 Iun 2013, 14:13
Localitate: Luxemburg
Contact:

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

21 Oct 2013, 11:25

Salutare, mi-a venit si noul set de presuri din cauciuc + tavita pentru portbagaj de la firma de pe forum si in weekend am avut timp sa fac curatenie si sa le schimb pe cele OEM textile. Pe astea textile le pun frumos la pastrare pana la primavara.

Ca impresie generala, presurile mi se par ok, au taieturile exact acolo unde ar fi trebuit sa fie si sunt multumit de grosimea lor. Au si o textura antiaderenta si o bordura de aprox 2-3 cm astfel incat sa nu scurga apa pe mocheta. Imi plac si mi se pare ca vin bine pe masina. Daca ar fi sa fiu carcotas, singurul lucru care nu mi-a placut a fost mirosul specific de cauciuc care a fost destul de persistent la inceput dar acum incepe usor usor sa se duca. Azi dimineata nu l-am mai simtit. Sau poate o fi din cauza ca m-am obisnuit eu cu el :)

Tavita pentru portabagaj se potriveste perfect fiecarei linii si cleme din portbagaj. Este cu o idee mai subtire decat presurile, dar aici asta conteaza mai putin. Bordura este ceva mai mare, aprox. 5 cm si protejeaza perfect compact mocheta din portbagaj. Din punctul meu de vedere este o investitie foarte buna.

Si cateva poze:

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
 
gggcleonfr
Mesaje: 21
Membru din: 02 Iul 2013, 16:18

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

21 Oct 2013, 13:03

daca te rog frumos, pui aici link-ul exact la magazin si produs, sau trimite-mi-l in mesaj privat.
mersi!
Seat Leon FR 2013 1.4 TSI 122cp
 
Alexhsv
Subiect Autor
Mesaje: 96
Membru din: 13 Iun 2013, 14:13
Localitate: Luxemburg
Contact:

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

21 Oct 2013, 13:20

Ti-am trimis un mesaj ca sa nu facem reclama aici :)
 
Avatar utilizator
D_T_Z
Mesaje: 213
Membru din: 24 Iun 2009, 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

23 Oct 2013, 08:13

Sa le stapanesti sanatos.
Vreau si eu link-ul acela por favor :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
'18 Golf 7.5R
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

03 Noi 2013, 07:33

Trimite-mi si mie link-ul, te rog.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Alexhsv
Subiect Autor
Mesaje: 96
Membru din: 13 Iun 2013, 14:13
Localitate: Luxemburg
Contact:

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

05 Noi 2013, 10:12

Ok, am trimis la toata lumea cate un PM cu link-urile pentru presuri si tavita. Scuze de intarziere.

Intre timp am reusit si sa imi pun si cauciucurile de iarna cu noile jante. Pun doar vreo 2 poze ca nu am apucat sa o spal si mi-e cam rusine :oops:

Mai multe poze dupa ce apuc sa trec pe la spalatorie.

Imagine Imagine
 
cursor
Mesaje: 23
Membru din: 30 Aug 2013, 20:53

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

08 Noi 2013, 16:32

O masina atat de frumoasa e si pacat sa stea murdara :P

 
om_debine
Mesaje: 2
Membru din: 01 Aug 2014, 21:13

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

01 Aug 2014, 21:32

Si eu am aceeasi dilema: ce sa aleg intre Civic 1.6 diesel si Leon 2.0 DSG 150 CP.
Civic-ul consuma incredibil de putin ! Nici Leon nu consuma mult dar Civic-ul de 1.6 diesel parca merge cu aer.
Civic este si mai practica datorita scaunelor magic seats si a portbagajului mai mare si a felului in care se pliaza scaunele (podea complet plata).
Leon, in schimb e mai puternica (pe hartie), mai comoda in oras datorita DSG si mai frumoasa.
Pe de alta parte am auzit ca apar probleme cu cutia DSG. Plus ca imi tot aduc aminte de povestile cu injectoarele care cad pe VW etc.....poate ca nu mai e cazul dar ma preocupa putin ideea.
Pretul este din nou in favoarea Hondei. La fel si garantia de 5 ani sau 160.000 Km fata de 4 ani sau 120.000 Km.
La Honda garantia se acorda fara discutii la orice componenta. Nu ai emotii ca cineva ar putea decide daca sau nu sa-ti acorde garantie la amortizoare, de exemplu.
Nu stiu cum e la grupul VAG.
Desi Leon are 150 CP iar Civic are doar 120 CP, in viata reala nu se simte diferenta. Cutia de pe Civic este foarte precisa si placuta iar DSG-ul, pe de alta parte, e mai confortabil si calmeaza mai ales in oras.

Grea decizie !
Le-as lua pe amandoua.

In general pe forumuri dedicate unei anumite marci/model scriu cei care deja si-au ales modelul respectiv si se straduiesc sa vanda ideea de a alege acelasi model si altora pentru ca au nevoie sa-si confirme lor insisi ca alegerea facuta este corecta.
Se cheama disonanta cognitiva.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_dissonance

Cum sa aleg intre cele 2 masini ? :-)....ca pe ambele nu le-as lua (deocamdata)
 
om_debine
Mesaje: 2
Membru din: 01 Aug 2014, 21:13

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

01 Aug 2014, 23:20

om_debine scrie:
Si eu am aceeasi dilema: ce sa aleg intre Civic 1.6 diesel si Leon 2.0 DSG 150 CP.
Civic-ul consuma incredibil de putin ! Nici Leon nu consuma mult dar Civic-ul de 1.6 diesel parca merge cu aer.
Civic este si mai practica datorita scaunelor magic seats si a portbagajului mai mare si a felului in care se pliaza scaunele (podea complet plata).
Leon, in schimb e mai puternica (pe hartie), mai comoda in oras datorita DSG si mai frumoasa.
Pe de alta parte am auzit ca apar probleme cu cutia DSG. Plus ca imi tot aduc aminte de povestile cu injectoarele care cad pe VW etc.....poate ca nu mai e cazul dar ma preocupa putin ideea.
Pretul este din nou in favoarea Hondei. La fel si garantia de 5 ani sau 160.000 Km fata de 4 ani sau 120.000 Km.
La Honda garantia se acorda fara discutii la orice componenta. Nu ai emotii ca cineva ar putea decide daca sau nu sa-ti acorde garantie la amortizoare, de exemplu.
Nu stiu cum e la grupul VAG.
Desi Leon are 150 CP iar Civic are doar 120 CP, in viata reala nu se simte diferenta. Cutia de pe Civic este foarte precisa si placuta iar DSG-ul, pe de alta parte, e mai confortabil si calmeaza mai ales in oras.

Grea decizie !
Le-as lua pe amandoua.

In general pe forumuri dedicate unei anumite marci/model scriu cei care deja si-au ales modelul respectiv si se straduiesc sa vanda ideea de a alege acelasi model si altora pentru ca au nevoie sa-si confirme lor insisi ca alegerea facuta este corecta.
Se cheama disonanta cognitiva.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_dissonance

Cum sa aleg intre cele 2 masini ? :-)....ca pe ambele nu le-as lua (deocamdata)


Intre timp am dat de un forum unde se vaita populatia de sunete la pompa de injectie si atitudinea importatorului legata de garantie.....
Masina cumparata in aprilie 2014.....sa se defecteze deja pompa....dupa mai putin de 3000 Km....
De asemenea consumul mediu este de 6,2%....destul de mult....am mers cu Civic cu 175 Km/h vreo 10 Km si arata 5,3%...adica 20% mai putin decat Seat

Cred ca incep sa ma lamuresc ce aleg....hm.....si imi placea Leon-ul ....pacat !
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

02 Aug 2014, 00:56

Trebuie sa privesti in ansamblu, nu sa te cramponezi de cazurile exceptionale. Si trebuie sa analizezi obiectiv iar la urma sa lasi si inima sa isi dea cu parerea, apoi tragi linie. Totusi cred ca la 175 constant doar un hibrid consuma 5...
 
ovi_ice
Mesaje: 234
Membru din: 27 Iul 2012, 08:19

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

02 Aug 2014, 18:00

Salut. Cand imi cautam masina, am avut si eu pe lista civic alaturi de Leon si inca vreo 2 modele. Nu m-am uitat dupa motoare diesel, dar am comparat masinile per ansamblu la interior, exterior, spatiu, finisaje, etc. Dupa parerea mea, cel mai mare "hau" intre leon si civic este la capitolul finisaje interioare, unde civic sta cel mai bine din clasa, chiar putin peste golf. Daca tie iti place interiorul leonului (atat ca materiale, dar si design), asta e, la mine a fost unul din motivele principale pt care nu l-am ales.

Referitor la spatiu interior, ambele stau f bine, civic are intr-adevar cel mai mare portbagaj din clasa, dar si un spate mult prea bombat/inalt care nu-mi place.

Totusi, comparatia facuta de tine e cam ciudata. Lasand la o parte motoarele (pe sosea tot sobe sunt amandoua), vorbesti de o cutie manuala vs automata. Ori criteriul asta ar trebui sa primeze, cel putin asa se imtampla la 99% din cumparatori: ori pormesti din prima cu ideea ca vrei AT, ori MT. Nu prea stiu persoane care sa se razgandesca pe parcurs.

Bafta la alegere!

p.s.: hibridu nu ajunge la 175 :tongue
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

02 Aug 2014, 18:23

Daca stai sa cauti pe net orice faramita de informatie si posibil defect nu o sa-ti mai iei masina in veci. Si da, sunt de acord cu ovi..AT sau MT..personal as alege manuala, mai ales la un diesel potent si o cutie minunata cum are leonul ;
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

02 Aug 2014, 18:49

P.s eu nu te inteleg intr-o privinta. Daca ai avut mai multe honde si ai fost multumit de ele, de ce nu mergi tot pe honda? Mai ales ca civic-ul a avut mereu un design aparte, futurist. Motorizarea cea noua pare super ok..cuplu maxim 300nm, 120cp, cutie foarte bine etajata, cel mai mare portbagaj din clasa, iar faptul ca pt motorizarea 1.6 i-dtec s-a dat garantie de 10 ani si 1.000.000 ( un milion ), la tot ce tine de motor/cutie/ senzorii aferenti, contra cost bineinteles, spune multe. Mie personal imi place mai mult 5F-ul..dar e o chestie de gusturi ; pot spune ca mi s-ar parea super urmatoarea combinatie : interior de civic + exterior de 5F.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Alexhsv
Subiect Autor
Mesaje: 96
Membru din: 13 Iun 2013, 14:13
Localitate: Luxemburg
Contact:

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

04 Aug 2014, 09:26

Intre timp am ajuns cu masinuta din poze la 23k. Nu am avut absolut nicio problema cu ea, inafara de o pana cu care m-am ales datorita drumurilor noastre.

Pot sa spun ca sunt la fel de multumit si entuziasmat sa ma urc in masina la fel cum eram anul trecut cand am cumparat-o. Sub nicio forma nu regret ca am ales Leon-ul in defavoarea Civic-ului. Daca ar fi sa imi cumpar o masina si acum, tot Leon-ul l-as alege fara sa stau pe ganduri. Cred ca tine si de gust. Am fost si eu impresionat de interiorul Civicului, dar felul in care i-au facut fata si spatele acuma mi se pare hidos. Sincer daca Leonul nu isi schimba design-ul si ramanea pe cel curbat iar Civic-ul ramanea la design-ul modelului din 2010, alegeam Civic-ul cu diesel-ul de 1.6. Dar lucrurile s-au schimbat: Leon-ul a devenit mai barbatesc si Civicul mai hidos din punctul meu de vedere.

Ce-i drept, singurul lucru pe care l-as schimba daca ar fi sa imi cumpar un Leon din nou ar fi sa imi iau DSG-ul in loc de manuala, trapa si sistemul audio cu subwoofer-ul in roata de rezerva. Optiunile astea mi se par un "must" acum, chiar daca in momentul deciziei mi se pareau doar mofturi.
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

05 Aug 2014, 18:42

ovi_ice scrie:
Salut. Cand imi cautam masina, am avut si eu pe lista civic alaturi de Leon si inca vreo 2 modele. Nu m-am uitat dupa motoare diesel, dar am comparat masinile per ansamblu la interior, exterior, spatiu, finisaje, etc. Dupa parerea mea, cel mai mare "hau" intre leon si civic este la capitolul finisaje interioare, unde civic sta cel mai bine din clasa, chiar putin peste golf.


Nu stiu unde au vazut unii Civic-ul asta asa de special... eu l-am studiat atent... iar la capitolul finisaje ,m-a lamurit.! Daca va uitati in portbagaj sa vedeti ce materiale de proasta calitate sunt folosite.... nu cred ca la Golf gasesti asa ceva.
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori