Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
StefanV
Mesaje: 172
Membru din: 23 Mai 2013, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

05 Aug 2014, 23:18

Ce-i drept, singurul lucru pe care l-as schimba daca ar fi sa imi cumpar un Leon din nou ar fi sa imi iau DSG-ul in loc de manuala, trapa si sistemul audio cu subwoofer-ul in roata de rezerva. Optiunile astea mi se par un "must" acum, chiar daca in momentul deciziei mi se pareau doar mofturi.


Culmea e ca eu am sistemul ala audio si daca ar fi sa-mi iau acum masina probabil ca nu l-as mai pune. Se aude super, nu zic nu, dar ascult din ce in ce mai putin muzica in masina (si din ce in ce mai incet, iar la volum mic si sistemul standard se aude clar si bine). Plus ca mi se pare ca masina nu este insonorizata suficient pentru un astfel de sistem audio si din cauza asta se pierde din experienta pe care ar fi putut sa o ofere sistemul asta audio in mers. Cu restul sunt si eu de acord (desi anul trecut sustineam sus si tare ca eu vreau cutie manuala, acum ca am mai imbatranit un an mi-am schimbat parerea).
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8626
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

06 Aug 2014, 00:10

si eu sunt un mare fan al "Seat Sound System"ului. chiar sunt mirat sa vad cat poate sa indure fara sa distorsioneze, cu cresteri semnificative ale joaselor si subwoofer si volum f ridicat, se aude impecabil. nu inseamna ca asa folosesc mereu, dar e important sa stii ca poate sa-ti ofere daca ii ceri, nu e un sistem oarecare :wink:
 
Alexhsv
Subiect Autor
Mesaje: 96
Membru din: 13 Iun 2013, 14:13
Localitate: Luxemburg
Contact:

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

19 Dec 2014, 14:02

La aproape 28.000 km au aparut si primele probleme.

Acum 3-4 saptamani am fost in Service pentru ca mi s-a aprins becul pentru antigel. Am fost in Service si mi-au completat rapid. Am platit aprox. 17 lei.

Ieri cand m-am urcat in masina dupa aprox 1 sapt jumate (am fost intr-o delegatie), am observat ca pedala de ambreaj scartaie suparator atunci cand o apesi, dar si atunci cand ii dai drumul si revine singura la pozitia initiala. E de-a dreptul enervant!

M-am programat la service luni si am zis ca o sa fac si prima revizie cu ocazia asta. Si asa sunt aproape de 30.000 km si trebuie facuta si asta.

Poate imi rezolv si un greieras ce imi apare deseori in stalpul fata dreapta.

Sunt curios cu cat o sa ma taxeze si cum se va rezolva problema pedalei de ambreaj. Va tin la curent!
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

19 Dec 2014, 17:13

Sa postezi te rog daca si cum se rezolva problema cu pedala de ambreiaj.
Am pe cineva cu aceeasi problema la Skoda Octavia 3. Nu i-a dat de cap inca.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

19 Dec 2014, 17:30

@Alexhsv eu am facut 11000 km in 1.5 ani si a inceput si la mine o scartaiala la pedala de ambreiaj. Din fericire a aparut cand a fost mai frig in iarna asta si a disparut dupa 2 zile. Deocamdata. Sunt interesat daca se rezolva la tine.

Cu antigelul am avut si eu nevoie de suplimentare, eram pe minim chiar daca nu s-a aprins nimic in bord. Am cumparat de la PBN si mi-am pus singur. A fost f. scump (~80 ron sticla) dar nu am gasit in alta parte si am acum antigel sa completez ani de zile, daca e nevoie.

O bazaiala in portiera dreapta am si eu dar aici cred ca e diferit fata de la tine. Am SEAT Sound System si am observat de iarna trecuta ca atunci cand e frig si sunt plasticele reci, daca trec cu volumul de 35-40% incepe sa-mi fluture ceva prin portiera dreapta. Poate o sa-i pun sa verifice la revizie ca e prins bine tot acolo dar totusi imi e teama ca umbla si o sa faca mai rau dupa.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Alexhsv
Subiect Autor
Mesaje: 96
Membru din: 13 Iun 2013, 14:13
Localitate: Luxemburg
Contact:

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

04 Feb 2015, 10:35

Revin cu vesti legate de revizie + scartait pedala + greieras.

Povestea e in felul urmator. Am fost pe la mijlocul lui Decembrie la prima revizie caci am facut aproape 30.000 km. Cand am facut programarea, le-am mentionat celor de la service de scartait si de greieras. Merg cu masina cand sunt programat, dar ce sa vezi. Cand ajung nu mai scartaia nimic si niciun greieras.

Mi-au facut revizia normala cu schimb de filtre si de ulei. Am platit in jur de 800 si ceva de lei. Greierasul nu s-a mai auzit nici pana in ziua de astazi, dar din cate mi-au spus nu i-au facut nimic. Ciudat oricum. Iar referitor la scartait, chiar daca nu mai scartaia cand am ajuns acolo mi-au uns ei ceva pe la pedala si au zis ca nu ar trebui sa mai fie probleme.

A doua zi de dimineata, iar a inceput sa scartaie pedala de ambreaj. Din cate se pare face cel mai urat cand e rece masina. Din pacate nu am mai avut timp sa merg cu ea la service pana ieri (dupa o luna mai tarziu) cand nu am mai rezistat. Scartaitul ma scotea din minti. Am ajuns la service si dupa ce au analizat mesterii, mi-au spus ca este de vina ARCUL ce aduce pedala in pozitie de repaus si "BOLTUL" pe care este arcul.
In poza atasata se numeste "Pedal Return Spring" si se poate vedea si boltul pe care este atasat. Mi-au comandat piesa si urmeaza sa ma sune in 2-3 zile sa ma anunte cand ajunge si sa merg sa o schimb.

La sfarsit mi-au spus ca este si o informare de la producator pentru aceasta problema. Asadar, daca vi se pare ca scartaie pedala va sfatuiesc sa mergeti la service. Acum ar trebui sa stie baietii despre ce este vorba.

Imagine
 
Avatar utilizator
razorsbk
Mesaje: 3
Membru din: 29 Dec 2009, 19:30

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

28 Mar 2015, 19:28

Am o întrebare legata de faptul ca ai spus ca prima revizie ai făcut-o la 30k. Asa este recomandat? Mai citisem pe undeva ca la anumite motoare se face la 20k.

 
Alexhsv
Subiect Autor
Mesaje: 96
Membru din: 13 Iun 2013, 14:13
Localitate: Luxemburg
Contact:

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

29 Mar 2015, 08:32

Da, este un service nou introdus de Seat care se numește Seat Long Life Service.
Mașina vine din fabrica cu un ulei special care se schimba doar la 30000 km sau 2 ani.

Cu toate astea, este vorba doar de prima revizie. Restul reviziilor se fac la 1 an sau 15000 de km.
 
Avatar utilizator
razorsbk
Mesaje: 3
Membru din: 29 Dec 2009, 19:30

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

29 Mar 2015, 15:01

Am înțeles. Mulțumesc de răspuns.
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

30 Mar 2015, 06:24

Alexhsv scrie:
Da, este un service nou introdus de Seat care se numește Seat Long Life Service.
Mașina vine din fabrica cu un ulei special care se schimba doar la 30000 km sau 2 ani.

Cu toate astea, este vorba doar de prima revizie. Restul reviziilor se fac la 1 an sau 15000 de km.
Incorect.

Toate schimburile de ulei se fac la 30000 km / 2 ani / cand cere calculatorul de bord. Inspectia service pt alte motive este la 1 an / 15000 km, cu exceptia celei dupa primul an, care se sare.

Din pacate, pe modelele noi de masini nu mai exista un grafic fix f(timp, km parcursi) dupa care se schimba consumabilele. Au ei niste repere dar nu le specifica foarte clar. Au trecut la un sistem care se bazeaza mai mult pe evaluarea situatiei uzurii cand te duci la inspectia service. Evident asta lasa loc unor interpretari favorabile lor a uzurii, mai ales ca tu nu ai acces la aplicatiile dupa care se ghideaza ei si nici nu poti estima prea bine chestii tehnice mai exotice.

Se poate forta schimbul de ulei in fiecare an, a.i. sa mergi la service o data pe an dar nu mi se pare ca merita. Oricum, trebuie avuta grija si sa te duci cu uleiul tau (se poate) ca altfel e de 3 ori mai scump ala de la ei.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Avatar utilizator
mihai.b
Mesaje: 1363
Membru din: 03 Mai 2012, 23:04
Localitate: Brasov

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

30 Mar 2015, 10:23

La cerere poti renunta la intervalul flexibil de service si poti sa treci la intervalul fix 1an sau 15000 km. Nu este nimic batut in cuie si nu te poate obliga niciun service sa pastrezi intervalul flexibil.
VW Golf MK5 GTI 2.0 TFSI DSG
Ex: Seat Leon 1.9 TDI Allrad
http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=91&t=25300&start=45
 
Alexhsv
Subiect Autor
Mesaje: 96
Membru din: 13 Iun 2013, 14:13
Localitate: Luxemburg
Contact:

Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

17 Dec 2016, 15:31

N-am mai postat de mult, dar am atins un nou "milestone" și am decis sa revin cu detalii. Tocmai am făcut revizia de 3 ani, kilometrii pe bord 53k. Pe lângă revizia standard de 3 ani a trebuit sa mai schimb și plăcuțele de frâna fata. In final s-au schimbat toate filtrele, uleiul, lichidul de frâna și stergatoarele fata. Am mai sesizat și scârțâituri la apăsarea pedalei de ambreiaj și "greierași" la stâlpul stânga fata in interior in zona difuzorului, dar bineînțeles la revizie nu s-a mai auzit nimic. Preț total revizie 2100 lei. După revizie am observat ca mașina se încălzește mult mai repede in interior decât înainte și stergatoatele acum funcționează ireproșabil. In rest nu sunt alte "îmbunătățiri" sesizabile.

Ce părere aveți de preț? Nu îmi dau seama dacă e mic sau mare, nu prea am cu ce sa îl compar.

In rest totul merge ață și chiar după 3 ani și 53k sunt foarte bucuros de alegerea făcută. Îmi place mult Leon-ul și pe viitor ma gândesc la un upgrade la Ateca. Oricum, mai este pana atunci si nici nu sunt 100% convins.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

18 Dec 2016, 23:23

Salut :)
Cand ai schimbat ultima data filtre? Mai ales cel de habitaclu. Altfel nu stiu ce treaba are incalzirea cu revizia... O revizie cu toate filtrele( fara cel de motorina) si ulei este la ei 830 lei. Pana la 2100 lei au fost placutele cu manopera si lichid + stergatoare... pana la urma astea sunt preturile lor. Oricum eu o sa am grija sa nu le fac dintr-o data acestea ca totusi sunt bani, nu gluma... si eu am scartaieli in zona stalp B care cum se incalzeste in habitaclu, dispare complet... doar la rece se aude. In rest cam ca si tine deocamdata multumit desi se pare umblu considerabil mai mult ca si tine...momentan dupa un an si 2 saptamani sunt la 30 K km...Sunt curios daca EGR rezista pana la 100K si volanta pana la 150 la noi... nu sunt prea optimist...
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
Alexhsv
Subiect Autor
Mesaje: 96
Membru din: 13 Iun 2013, 14:13
Localitate: Luxemburg
Contact:

Re: Seat Leon FR 2.0TDI 150cp

16 Iul 2018, 11:29

Salutare, a venit si momentul acesta.

Familia s-a marit, a trebui sa schimb masina si acum trebuie sa dau Leonul. Am postat anuntul de vanzare aici pe forum la viewtopic.php?f=95&t=24761 cat si pe un site de anunturi:
https://luxauto.lu/fr/occasion/seat-leo ... 658&page=1

Daca e cineva interesat, nu ezitati sa ma contactati.

Tel: +352 691 124 415

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori