Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Strymerx
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 15 Ian 2024, 18:54
Localitate: Mediaș, Sibiu

Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

28 Ian 2024, 00:54

Salut grup!
In viitorul foarte apropiat, doresc sa achizitionez o Cupra 300 ST. Vreau neaparat ST pentru ca familia s-a marit acum 2 luni si avem nevoie de spatiu + ca imi place foarte mult cum arata (nu credeam pana acum cateva luni ca imi va placea o masina break ). Cercetez piata de cateva luni bune si ma atrage in special Cupra ST 300 R. Din cate m-am documentat si am vazut, R-ul este mai greu de gasit, sunt destul de putine exemplare la vanzare si preturile sunt in general 30k+.
Intrebarea mea este daca merita diferenta de bani fata de o Cupra 300 ST normala si cea Carbon Edition? Daca se poate sa se aduca si argumente in favoarea uneia/alteia as fi mai mult decat recunoscator. Daca sunt posesori pe grup de ST-uri, ii rog sa isi rupa putin timp din timpul lor si sa isi spuna parerea despre masinile lor. Va multumesc!
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

28 Ian 2024, 11:03

Salut. Nu detin o Cupra ST, dar diferentele unei Cupre ST R fata de una ST normala ar fi:
- scaune scoica si frane Brembo standard
- jante cu design specific
- praguri, grile specifice
- lip, difuzor si eleron din carbon
- volan imbracat in alcantara
- evacuare diferita fata de o Cupra ST normala
- geometria puntilor fata spate usor diferita
- plus acea culoare gri/negru care doar pe ST R o gasesti la exterior
Pe scurt, daca vrei sa iei o masina la care nu ai ce sa mai schimbi/imbunatatesti ca si design, ia o Cupra R.
 
Strymerx
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 15 Ian 2024, 18:54
Localitate: Mediaș, Sibiu

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

28 Ian 2024, 21:11

Salut Vlad si multumesc pentru timpul acordat!
Am inteles, pe scurt R-ul e cumva cireasa de pe tort. Sper sa gasesc pe acest forum persoane care detin sau au condus o astfel de masina, sa imi spuna o parere despre ea.
Ai idee daca evacuarea e mai zgomotoasa decat cea de pe Cupra ST standard? Intreb pentru ca am citit ca multa lume se plange ca ST-ul e mai silentios ca si hatchback-ul.
Faza cu griul de pe R nu o stiam, am invatat ceva nou. (este defapt culoarea mea preferata pe o Cupra, cu toate ca acum ceva timp salivam si la anuntul cu masina lui Gamer de pe Olx)

Ps Frumoasa masina ai, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

28 Ian 2024, 21:55

Vlad24 scrie:
Salut. Nu detin o Cupra ST, dar diferentele unei Cupre ST R fata de una ST normala ar fi:
- scaune scoica si frane Brembo standard
- jante cu design specific
- praguri, grile specifice
- lip, difuzor si eleron din carbon
- volan imbracat in alcantara
- evacuare diferita fata de o Cupra ST normala
- geometria puntilor fata spate usor diferita
- plus acea culoare gri/negru care doar pe ST R o gasesti la exterior
Pe scurt, daca vrei sa iei o masina la care nu ai ce sa mai schimbi/imbunatatesti ca si design, ia o Cupra R.

ai dreptate partial

ce am pus mai sus cu bold se gaseste si le Cupra ST 'normala' cu Performance Pack.
ce am pus cu italic se gaseste si pe Carbon Edition

evacuare zgomotoasa nu gasesti pe nicio varianta. doar ca cea non R sau non Carbon edition chiar e foarte muta

in rest, cel mai important e sa gasesti una in mintile ei și întreținută cum trebuie.
* a mea s-a dat, bafta la cautari :) merita, din tot sufletul iti zic
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

28 Ian 2024, 23:23

Multumesc, Gamer pentru completari.
Acum nu stiu daca merita intr-adevar diferenta de cateva mii de euro bune o Cupra R in detrimentul uneia normale.
Spor la cautari si asa cum zicea si Gamer gaseste una intretinuta corect.
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

29 Ian 2024, 00:13

salut, daca ai drum pe la Bucuresti da-mi un mesaj si iti prezint una aproape ca a lui gamer. Ce as putea adauga la ce s-a zis aici :
Fabricatie pana in sept.2018(facelift) - DSG 6 DQ250 fara OPF
Fabricatie dupa sept.2018 (de regula cele cu badge-urile bronz) - DSG 7 DQ381 cu OPF.
Nu stiu daca se aplica si la Carbon si R.
Digital cockpit s-a pus din 2018 (nu mai stiu daca de la inceput sau din luna 3) la facelift.
Eu am luat-o din Germania, erau preturile cu vreo 3-4k mai mici decat in RO (unde nici nu prea erau).

Perfomance pack-ul are pragul, scaunele si franele cu etrieri brembo, cu disc de 370mm. discurile stock sunt SHW si sunt niste mizerii. daca te dai la ea, si sigur o sa te dai ca cere, trebuie upgrade la niste DBA-uri sau ceva.
https://www.autodoc24.ro/piese-de-schimb/oem/8j0615301k
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

29 Ian 2024, 00:25

Era bine daca prindeai cupra lui Gamer...era un pret incredibil de bun...ca pe net sunt de la 28 30k.
O cupra R isi mentine pretul fata de una banala...e normal sa coste mai mult.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.

 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

29 Ian 2024, 00:26

Una banala.... urit. m-ai ranit
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

29 Ian 2024, 00:27

ne-ai*
 
Strymerx
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 15 Ian 2024, 18:54
Localitate: Mediaș, Sibiu

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

29 Ian 2024, 13:07

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si completari.
Gamer, stiu ca a ta s-a dat, vazusem postarea aici dupa ce am vazut anuntul dezactivat pe Olx (arata exemplar, felicitari).
VZL, nu a fost sa fie, stiu ca era bine!
Dragos, multumesc de info, am vazut masina ta aici pe forum, e foarte faina! S-ar putea sa am drum in zona, am bunici si socrii in Breaza si ii vizitez destul de des, asa ca s-ar putea sa te "deranjez" daca intre timp nu achizitionez una.

Cred ca am devorat 80% din clipurile si postarile existente cu Leon Cupra ST. A mai avut cineva "boala" asta?

Este o intrebare totusi care ma framanta. Stie cineva de ce sunt atat de multe Cupre la vanzare? Urmaresc de ceva timp mobile.de si de exemplu modelul ST, filtrat din 2014 pana in 2020, sunt in momentul de fata 589 de exemplare la vanzare.
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

29 Ian 2024, 14:40

eu zic ca e firesc sa creasca numarul lor. Trece timpul si oamenii fac upgrade. La o prima vedere, au scazut preturile cu ~2k din vara si pana acum.
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

29 Ian 2024, 19:57

Dragos WKS scrie:
Una banala.... urit. m-ai ranit


Pai cine te-a pus sa cumperi o cupra stock? Asa luai una CARBON , ER ... lux pe opulenta :tongue
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
vo0do0
Mesaje: 2
Membru din: 09 Feb 2024, 10:43

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

09 Feb 2024, 11:00

O Cupra ST R am cumparat si eu de curand. Daca ai nevoie de un imbold, poti sa vii in Bucuresti si ti-o prezint :D
Legat de evacuare, eu sunt de parere ca este zgomotoasa pentru o evacuare stock. Inauntru o auzi permanent (cu soundaktor dezactivat) si depinde de tine cu ce esti obisnuit si ce toleranta ai. In orice caz, nu e un sunet gresit nici inauntru, nici afara.
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

09 Feb 2024, 14:46

vo0do0 scrie:
O Cupra ST R am cumparat si eu de curand. Daca ai nevoie de un imbold, poti sa vii in Bucuresti si ti-o prezint :D
Legat de evacuare, eu sunt de parere ca este zgomotoasa pentru o evacuare stock. Inauntru o auzi permanent (cu soundaktor dezactivat) si depinde de tine cu ce esti obisnuit si ce toleranta ai. In orice caz, nu e un sunet gresit nici inauntru, nici afara.


O poti prezenta aici pe forum. E o masina rara...le numeri pe degete in Ro.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Strymerx
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 15 Ian 2024, 18:54
Localitate: Mediaș, Sibiu

Re: Sfaturi achizitie Cupra 300 ST

09 Feb 2024, 23:46

vo0do0 scrie:
O Cupra ST R am cumparat si eu de curand. Daca ai nevoie de un imbold, poti sa vii in Bucuresti si ti-o prezint :D
Legat de evacuare, eu sunt de parere ca este zgomotoasa pentru o evacuare stock. Inauntru o auzi permanent (cu soundaktor dezactivat) si depinde de tine cu ce esti obisnuit si ce toleranta ai. In orice caz, nu e un sunet gresit nici inauntru, nici afara.


Multumesc mult voOdoO pentru invitatie! Nu stiu daca am neaparat nevoie de un imbold, ca sunt destul de setat pe ea, dar recunosc ca mi-ar placea sa o vad/aud live. Cum zicea si colegul mai sus, ar fi super sa o prezinti pe forum si cred ca multi ti-ar fi recunoscatori (cu mine in frunte).
Daca nu e vreun secret, imi poti spune te rog in ce bani a fost, kilometrii, an fabricatie, dotari?
Multumeac mult.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori