Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Probleme Android Auto

12 Noi 2023, 10:44

Salutare, din cand in cand se mai deconecteaza Android Auto. Din ce am citit se stie despre aceasta problema, am incercat si diferite solutii, insa fara succes. Galaxy S9+, am incercat doua cabluri diferite, bune, care au fast charging, am incercat diferite setari in navigatie, nimic.

Foarte interesant este ca am gasit o zona in Bucuresti unde mi se deconecteaza frecvent. De mai multe ori am observat asta, lucru care e cel putin dubios si nu stiu exact ce ar putea sa fie - Waze-ul in acea zona sa o ia razna / cablul sa primeasca prea multe date de-odata si sa nu duca / sa se conecteze telefonul la alte cell tower-e sau sa treaca pe 3G/4G+ sau ceva de genul. De ce zic de asta cu internetul ? Aceasta este zona in care am observat ca se deconecteaza de multe ori :

Imagine

La un drum de Buc-Constanta mi se deconecteaza de minim 5 ori. Problema si mai mare este se buguieste la un moment dat (conectandu-se, deconectandu-se incontinuu) pana cand nu se mai conecteaza deloc, apoi porturile 1 si 2 nici nu mai incarca si trebuie oprita masina, incuiata descuiata pentru a ma putea conecta la loc.

O parere ?
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Android Auto

12 Noi 2023, 15:36

Incearca la AA un clear cache, delete BT profile, unistall/instal, reconfigurare, la cablu foloseste un cablu original Samsung. Intreruperea conexiunii prin cablu nu poate avea legatura cu internetul.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Android Auto

13 Noi 2023, 09:36

asa ma gandeam si eu, dar cum am zis, sunt anumite zone in care se deconecteaza. Poate in tot lantul de cauze - efecte, o fi undeva mai jos si cablul. Incerc si cu cablul original si revin. Daca tot se intampla, incerc si ce ai mai zis, desi, cred ca am mai incercat acum ceva timp.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8633
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Probleme Android Auto

14 Noi 2023, 01:36

cumpara telefon nou :)

eu am avut probleme cu deconectatul la telefonul vechi care statea in holder cumva sprijinit in mufa, si la hopuri, denivelari, se deconecta. in fine, asta a fost simplu de inteles care era sursa. mai complicat a fost la pixel 6 pro care se deconecta random cu cabluri non OEM google. la asa ceva nu ma asteptam, am cumparat si cabluri f scumpe de pe amazon, mega ultra speed, nimic bun. singura solutie a fost gasita pe net, sa folosesc cablu original google (usb c usb c) si adaptor amazon basics usb a usb c (nu ma intrebati de ce, pur si simplu orice alta combinatie nu merge).

wireless android auto e the way to go....
 
Avatar utilizator
Dragos WKS
Subiect Autor
Mesaje: 59
Membru din: 15 Sep 2023, 21:10
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Android Auto

14 Noi 2023, 10:07

hahaha. Astept urmatoarea generatie de galaxy, ianuarie-februarie. Pana atunci ma mai lupt cu el
 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Android Auto

14 Noi 2023, 10:14

S23 cica nu e compatibil cu AA de la VAG :)
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
mBardos76
Mesaje: 106
Membru din: 10 Oct 2019, 00:39
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Probleme Android Auto

16 Noi 2023, 11:56

Daddy scrie:
S23 cica nu e compatibil cu AA de la VAG :)

Proprietar de S23 simplu (nu +/pro/etc) si imi merge fara probleme AA. Chiar si cu One UI 6, actualizat acum cateva zile.

Pt OP, eu am mers la un magazin specializat in cabluri, am cumparat unul care suporta fast charge + USB 3.1 si de atunci nu mi se deconecteaza deloc.
Recunosit cablul ca e surprinzator de gros, comparativ cu ce cabluri am avut eu anterior.
Leon Cupra 280 (Ex: MK5 GTI, Stage 2)

 
Daddy
Mesaje: 447
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme Android Auto

16 Noi 2023, 12:22

Nu e compatibil nu inseamna ca nu merge. Inseamna ca nu garanteaza nimeni ca va merge. Sunt destui pe forumuri care se pling de asta si asteapta update de la VAG.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori