Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
vladraul
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2022, 12:37
Localitate: Târgu Mureș/Cluj-Napoca

Side Spoiler verticale Cupra 280 hatchback

09 Iun 2022, 12:52

Salutare. E Prima mea postare pe forum si deschid un topic nou legat de Spoilerele verticale de pe luneta, sau side spoilers/wings.
Am un Leon Cupra 280 hatchback in 5 usi si a venit fara aceste spoilere si caut sa le gasesc undeva aftermarket, nu OEM caci sunt cam scumpe pt 2 bucati de plastic doar, in jur de 500 si ceva de lei.
Am comandat un set de pe AliExpress, dar desigur ca nu se potrivesc de nicio culoare, dupa cum se vede si in imagini sunt mai scurte cu vreo 3cm, cred ca in China e mai mic centimetrul :lol:
Aparent nu sunt compatibile "Cupra Models", cel mai probabil din cauza spoilerului de Cupra OEM, potrivindu-se doar pe spoiler aftermarket.

Asa ca daca stie cineva sau a achizitionat de undeva un site sau magazin unde pot gasi asa ceva sa se potriveasca, cu lungimea pe marginea lunetei de 35 cm, as aprecia.
Am si codurile la cele OEM, le las aici daca ajuta pe cineva: 5F4854815041 & 5F4854816041 (stanga & dreapta)

Cele care le am le vand daca e cineva interesat cu 5F cu spoiler aftermarket.
Mersi mult!
Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
b23840
Mesaje: 148
Membru din: 15 Mai 2017, 13:40
Localitate: Ploiesti

Re: Side Spoiler verticale Cupra 280 hatchback

09 Iun 2022, 13:05

Salut,

Daca ma intrebi pe mine, nu as recomanda sa mergi pe variante AM mai ales pentru adeziv.
Daca gasesti ornamentele AM de buna calitate nu cred sa fie considerabil mai ieftine, insa macar adezivul sa il iei din reprezentanta.
Stiu cateva cazuri de kit-uri de exterior AM lipite cu adeviz AM si te-ar mira sa vezi ce inseamna sa se dezlipeasca un spoiler, un lip sau un prag la 140-150 km/h... iar aceste ornamente fiind pe luneta si fiind expuse la un flux de aer destul de mare se pot transforma usor intr-un cosmar pentru cel care merge in spatele tau.

Parerea mea neavizata.

George
Imagine
Seat Leon FR 2.0 TDI 184 CP
 
Avatar utilizator
Vlad24
Mesaje: 364
Membru din: 08 Sep 2015, 10:47

Re: Side Spoiler verticale Cupra 280 hatchback

09 Iun 2022, 13:28

Salut vladraul!
Ornamentele reapective pe care le-ai cumparat AM se potrivesc strict pe eleronul aero de pe FR, nu si pe cel Cupra.
Din pacate singura varianta pentru Cupra este sa le cumperi originale, neexistand varianta AM.
 
Avatar utilizator
vladraul
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2022, 12:37
Localitate: Târgu Mureș/Cluj-Napoca

Re: Side Spoiler verticale Cupra 280 hatchback

10 Iun 2022, 08:15

Multumesc de raspunsuri!
Adezivul nu ar fi o problema, nu ma bazez pe banda dubla adeziva primita din China, cel mai probabil as folosi mastic negru pentru parbriz.
Nelamurirea mea e daca exista o solutie aftermarket pentru Cupra. Mersi mult Vlad de raspuns, se mai clarfica niste treburi macar.

Cupra mea are optiunea de Black line exterior si interior. Aceste spoilere sunt optionale, sau sunt no cost option? Chiar nu inteleg de ce foarte multe nu au, cel putin 280 si 290, 300 au cam toate.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Side Spoiler verticale Cupra 280 hatchback

10 Iun 2022, 08:58

Intra pe site-ul asta si o sa vezi dimensiunile pt SC, 5D si ST: https://www.seat-leon.de/shop/seatleon/ ... p?cPath=63
Nu stiu cat de exact ai masurat dar e posibil sa-ti fi livrat pt ST, care sunt cele mai scurte. Eu zic sa iei legatura cu vanzatorul si poate ti-au impachetat ce nu trebuia si au totusi si pt SC.
Din cate stiu nu s-au pus din fabrica pe Cupra SC.
 
Avatar utilizator
vladraul
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2022, 12:37
Localitate: Târgu Mureș/Cluj-Napoca

Re: Side Spoiler verticale Cupra 280 hatchback

10 Iun 2022, 09:45

Tocmai ce am verificat. Da, aparent ar fii cele de ST care mi-au fost trimise, cele mai scurte de 32-34cm. Am incercat si dispute, m-am certat cu ei dar nu au vrut sa imi dea nicicum refund sau sa recunoasca ca ei eu gresit.
Eu am modelul hatchback in 5 usi, nu SC. Mi-ar trebui cele de 5tg cu lungimea intre 34-36cm. Cred ca tot la produs OEM ajung, nu am de ales...
Mersi mult de ajutor baieti!
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9844
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Side Spoiler verticale Cupra 280 hatchback

10 Iun 2022, 17:04

5 usi, asa e, scuze.

 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Side Spoiler verticale Cupra 280 hatchback

10 Iun 2022, 23:11

Simplu...daca nenea dupa ali are si de 5 usi comanzi si pe astea le pui pe olx.
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
vladraul
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2022, 12:37
Localitate: Târgu Mureș/Cluj-Napoca

Re: Side Spoiler verticale Cupra 280 hatchback

11 Iun 2022, 10:24

.VZL. scrie:
Simplu...daca nenea dupa ali are si de 5 usi comanzi si pe astea le pui pe olx.


Asta intentionam sa fac, dar aparent nu sunt. La toate mentioneaza in descriere *not for Cupra models*. Mi-e si frica sa mai comand :lol:

Cu ale mele asta voi face, le voi pune de vanzare pe OLX
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 597
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: Side Spoiler verticale Cupra 280 hatchback

17 Iun 2022, 13:41

vladraul scrie:
.VZL. scrie:
Simplu...daca nenea dupa ali are si de 5 usi comanzi si pe astea le pui pe olx.


Asta intentionam sa fac, dar aparent nu sunt. La toate mentioneaza in descriere *not for Cupra models*. Mi-e si frica sa mai comand :lol:

Cu ale mele asta voi face, le voi pune de vanzare pe OLX


Intra pe leonul tau 5F si vezi ca un coleg a luat unele din tara cu 100 lei. poate te ajuta asta. salut
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.
 
Avatar utilizator
vladraul
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2022, 12:37
Localitate: Târgu Mureș/Cluj-Napoca

Re: Side Spoiler verticale Cupra 280 hatchback

22 Iul 2022, 12:24

.VZL. scrie:
vladraul scrie:
.VZL. scrie:
Simplu...daca nenea dupa ali are si de 5 usi comanzi si pe astea le pui pe olx.


Asta intentionam sa fac, dar aparent nu sunt. La toate mentioneaza in descriere *not for Cupra models*. Mi-e si frica sa mai comand :lol:

Cu ale mele asta voi face, le voi pune de vanzare pe OLX


Intra pe leonul tau 5F si vezi ca un coleg a luat unele din tara cu 100 lei. poate te ajuta asta. salut


Sa intru unde pe leonul tau 5F? Imi poti lasa un link? nu gasesc nimic dupa asta.

Mersi!
 
Avatar utilizator
OrosanuAlex
Mesaje: 64
Membru din: 20 Iun 2021, 14:38
Localitate: București
Contact:

Re: Side Spoiler verticale Cupra 280 hatchback

23 Iul 2022, 12:02

Se refera sa cauti in sectiunea asta: viewforum.php?f=206
 
Avatar utilizator
vladraul
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iun 2022, 12:37
Localitate: Târgu Mureș/Cluj-Napoca

Re: Side Spoiler verticale Cupra 280 hatchback

26 Iul 2022, 11:00

Nu am reusit sa gasesc pentru Cupra, doar de Loen FR. Daca exista si gasiti voi thread-ul, as aprecia daca ati lasa aici un link

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator