Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Petrut
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 06 Oct 2021, 20:19
Localitate: Arges

Curea pompa ulei 2.0 TDI

10 Apr 2022, 20:36

Salutare , acum ceva zile am observat pe un forum de VW pe FB o întrebare de la un posesor de Golf 7 2.0 TDI (eu avand Seat Leon 5f 2.0 TDI) legat de cureaua pompei de ulei , și am tot căutat pe internet și am observat tot felul de răspunsuri odată că VW spune că acestă curea nu se schimbă, ea mergand în ulei și nu necesită mentenanță și pe alte forumuri straine în care multe persoane le-au schimbat, acum vă întreb și pe voi din propia experientă ce șiti despre acestă curea a pompei de ulei, are un numar de km la care se schimbă ? sau este fix cum zic cei de la vw că nu necesită schimbare.
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Curea pompa ulei 2.0 TDI

11 Apr 2022, 07:37

VW spune ca nu necesita schimbare pe durata de utilizare a autoturismului... Iar durata de utilizare nu e aceeasi cu durata de functionare...
Respectiva curea e supusa unor fluctuatii termice intense si in urma lor apar urme de uzura..
Noi am schimbat la atelier, insa din cauza altor probleme. In functie de cati km are masina, ar trebui sa iei in considerare inlocuirea ei. Preventiv.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Petrut
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 06 Oct 2021, 20:19
Localitate: Arges

Re: Curea pompa ulei 2.0 TDI

11 Apr 2022, 07:51

Am înteles, eu am mașina de 2 ani și nu auzisem de aceasta curea , dar o voi lua in considerare la următorul schimb de distribuție după cate am citit trebuie data distribuția jos pentru a o putea schimba , mașina mea avand undeva la 210.000 km în momentul de fața fiind din 2016 , nu am zgomote sau ceva care sa ma duc la gandul că e de la ea dar cum ai zis și tu se poate face preventiv. Mulțumesc de răspuns !
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7203
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Curea pompa ulei 2.0 TDI

11 Apr 2022, 10:00

Da, trebuie data distributia jos pentru ca nu ai cum sa o scoti atlfel. Eventual cand schimbi distributia, schimbi si cureaua de la pompa de ulei.

Cureaua de la pompa de ulei nu face zgomote. NU ai cum sa iti dai seama daca e uzata sau nu prin ascultare, nu e ca la sistemul pe lant. Ca si cureaua de distributie, se rupe dintr-o data, fara a da nici un fel de semn sau simptom.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori