Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
stefz
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2017, 11:49
Localitate: Bucuresti

Sfaturi achizitie Cupra 5F

19 Apr 2021, 10:50

Salutare! Vine momentul mult asteptat dupa 6 ani de diesel... Cupra 5f, model care imi face cu ochiul de cand a aparut. Voi achizitiona una in 4 usi, break sau hatch, ce gasesc in momentul respectiv. O sa merg pe cutie de viteze manuala. Am citit pe alte forumuri ca ambreiajul stock este foarte firav si daca-i mai faci si soft, o ia la fuga. Asta n-ar fi o problema pentru ca i-as putea face un upgrade. Acum daca voi gasi un dsg la un pret rezonabil, in mintile lui si cu km mai putini, poate n-as zice nu( desi ma indoiesc ), dar in principiu sunt adeptul cutiei manuale. Ok... bugetul meu este in jur de 16k +-. Ce am gasit pe net au km intre 80k si 110k. Sa mai maresc bugetul sa iau una cu km mai putini sau sunt safe motoarele si la nr acesta de km? Este diferenta de viteza la anumite turatii in functie de cutia de viteze manual/dsg ? De ex: la 3000rpm

Merci si astept sfaturile voastre! :cheers
Seat Leon Cupra 5F 280 manuala
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Cupra 5F

19 Apr 2021, 13:41

Salut, eu am cutie manuala la cupra 5f 300 si cu stage 1 la 369 CP cuplu 468Nm. Resoftarea s-a facut cand masina avea aprox 15.000. Acum are 40.000 + vreo 25 de ture pe Nurburgring si ceva tavaleala prin Germania. Ambreiajul nu da semne de oboseala, dar ma astept oricand sa pice, asta pt multi spun ca e din "ciocolata" la cupra manuala. Cu toate astea, nu-mi laud marfa si zic ca e mai bine sa cauti una cu DSG. Pe circuit ma cam incurca manuala. Si inca ceva: cauta facelift st 4drive. E mult mai ok sa pui 350 cai jos la un awd decat fwd.
Aici e topicul meu cu osturile despre resoftare
viewtopic.php?f=206&t=23194&start=435
 
stefz
Subiect Autor
Mesaje: 24
Membru din: 01 Feb 2017, 11:49
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Cupra 5F

19 Apr 2021, 15:00

ST 4Drive-ul e masina perfecta din grupul hatch de 2.0, cel pentru mine, dar e cu mult mai scumpa si nu imi permit. Legat de DSG, stiu... toti zic asta; e o cutie foarte eficienta, nu neg. Dar cu toate astea, prefer manuala. As face un compromis daca ar fi vreun dq500 :D. Cu consumul de ulei cum stai? Dar cu antigelul? Stiu ca nu e cazul sa te uiti la consum cand cumperi o asemenea masina, dar sunt tare curios cum sta la extra-urban. Merci de info!
Seat Leon Cupra 5F 280 manuala
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Cupra 5F

19 Apr 2021, 15:20

Antigelul scade intre revizii. O sigura data am completat fff putin cu apa distilata, cred ca pana sa fac prima revizie. De atunci, plec pe maxim din service si ajunge la minim la urmatoarea revizie. Fara martori in bord deocamdata. Uleiul cred ca l-am verificat o singura data de cand am masina. In rest am mers dupa ce spune bc-ul. Nu am completat cu ulei si nu stau cu bidonul in portbagaj.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Cupra 5F

20 Apr 2021, 19:02

Impartasesc parerile lui roger, multumit de masina mea doar ca la mine nu cred ca papa antigel. Ulei, putin scade intre revizii, dar f putin. La fel, nicio problema in 4 ani, poate doar cate un restart la navi mai trebuie dat din cand in cand, si faptul ca nubse incarca de fiecare data hartile navi, trebuia rebagat cardul sau restart, deci tot soft, dar f rar.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori