Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
cowboy
Mesaje: 284
Membru din: 03 Sep 2010, 11:01
Localitate: Bucuresti

Re: Incaltaminte iarna Seat Leon X-perience

02 Oct 2019, 12:56

Salut,
Ai aici toate dimensiunile de jante/anvelope pentru toate modelele Seat ordonate dupa numarul de omologare al masinii respective (litera K din talon).
https://media.seat.de/flv/seatde/pdf/SE ... atalog.pdf

In ce priveste jantele..decat sa dai 345 ron pe table (care dupa 2 ierni vor prinde rugina), mai bine mai pui un 100 ron in plus si iei ceva frumos din aliaj. Sunt oferte destul de bune pe la ejante.ro si gasesti fix pe dimensiunile aplicabile masinii. Marci cu raport bun calitate/pret sunt Anzio, ATS, Dezent, Alutec, etc
Legat de anvelope: evita Nokian si mai ales modelul WRD4; se uzeaza foarte rapid pe margini din pacate. Eu am WRD3..ca asa mi-au venit "servite" de la leasing. Am trecut o iarna cu ele si mi se par modeste rau. Nu sufera comparatie cu Michelin Alpin pe care le-am avut pe masina precedenta si dupa 4 ierni faceau inca treaba excelenta. Ce-i drept Nokian nu face parte din zona premium ci din cea de mijloc.
Pirelli iar este o alegere buna; la fel si Continental. Si daca vrei sa arunci o privire si pe zona mai mediana de pret..BF Goodrich poate fi o optiune
Seat Leon 5F ST FR 184CP DSG6
Seat Arona FR 1.0TSI DSG7
Seat Leon 1P 1.9TDI
 
Azentrius
Subiect Autor
Mesaje: 12
Membru din: 24 Aug 2019, 10:38
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Incaltaminte iarna Seat Leon X-perience

07 Noi 2019, 17:02

Salutare,
Am trecut intr-un final si eu la incaltamintea de iarna, si considerand ce am ales, am zis sa pun si niste poze.
Pana la urma, am luat niste Alcar Hybrid (sunt ciudate, dar mie sincer imi plac), cu cauciucuri Nokian WR D4, 205/50 R17.

Jantele le-am gasit pe epiesa.ro, 6.5x17, 5x112, ET41.

Nu am apucat sa imblu inca prea mult cu ele, abia le-am pus, dar pe moment nu am nimic de comentat in cei 15-20 de km facuti.

Imagine


Imagine

Multumesc tuturor pentru sfaturile si ideile date!
Seat Leon X-perience 2.0 184cp DSG

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori