Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
DeltaRX
Subiect Autor
Mesaje: 6
Membru din: 08 Oct 2018, 22:36
Localitate: Bucuresti

Vopsire etrieri

08 Oct 2018, 22:44

Salut. De curand am achizitionat un Seat Leon si m-am decis sa ii fac cateva modficari printre care si vopsirea etrierilor, deoarece par ruginiti si strica destul de mult astepectul masinii.
Am facut ceva research si am aflat ca exista sansa ca atunci cand ii vopsesti pe masina e posibil ca particulele de vopsea din spray sa ajunga si pe masina, lucru care mi se pare destul de riscant.
Intrebarea mea este daca pot sa ii scot de acolo fara sa pierd lichidul de frana sau de fapt sa ii scot pt a-i vopsi fara a strica nimic :))
Multumesc anticipat. :)
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Vopsire etrieri

09 Oct 2018, 09:23

Nu.
In cel mai bun caz poti folosi un cleste autoblocant pt furtunul de frana, insa sunt sanse ca etanseitatea sistemului de franare sa fie compromisa.

Pt a evita gazarea, mascheaza bine zona si ii poti vopsi pe masina fara probleme.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Vopsire etrieri

09 Oct 2018, 10:36

Eu la toate masinile le-am vopsit pe masina.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Ripper
Mesaje: 112
Membru din: 28 Mar 2018, 12:48
Localitate: Brașov

Re: Vopsire etrieri

09 Oct 2018, 13:39

Si eu vreau sa fac operatiunea asta, si fiindca sunt amator de DIY m-am hotarat sa ii fac cu pensula, nu cu spray. Am citit review-uri bune despre vopseaua foliatec. Vine intr-un pachet cu toate cele necesare. Perie de sarma, pensula parca si solutie de curatat frane.
Sper ca pana la primavara sa ma hotarasc asupra culorii. Momentan sunt intre albastru si rosu.
Spor la treaba, si sa ne zici cum ai procedat (evantual pune si poze) :)
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Vopsire etrieri

09 Oct 2018, 13:45

Cu spray ptr etrieri, am acoperit ce nu trebuia vopsit, dat 3 straturi la diferenta de 5 minute si gata.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Vw_g60
Mesaje: 453
Membru din: 27 Aug 2011, 21:27
Localitate: Bucuresti

Re: Vopsire etrieri

11 Oct 2018, 22:17

Foliatec este foarte buna calitativ insa necesita rabdare. Pe langa ce se gaseste in kit ar fi bine sa ai inca doua pensule, mai subtire si mai groasa, plus cateva sprayuri de brake cleaner si niste smirghel.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori