Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
dna23
Subiect Autor
Mesaje: 36
Membru din: 01 Ian 2018, 16:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Montare senzori de parcare Leon 5F

13 Mar 2018, 10:34

Va salut. Sunt nou posesor al unui FR 2015, din păcate, fără senzori de parcare. Întrebarea mea este dacă se pot monta la reprezentanta ( PBN ) de preferat, fata-spate, cu conectare la butonul din bord( care îmi lipsește ). Dacă se poate, cam cât ar costa? Tot sun la ei și nu Răspunde nimeni de 2 zile. Mulțumesc!
LEON FR 2.0 150 CP
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montare senzori de parcare Leon 5F

13 Mar 2018, 15:52

Reprezentanta NU montează nici un fel de echipament care a fost dotare opțională.

Însă asta nu înseamnă că nu se pot monta senzori de parcare originali si dupa ce a cumpărat masina. Se poate. Piesele sunt in jurul sumei de 700-800 de euro (noi), la care se adaugă costurile de manoperă.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
dna23
Subiect Autor
Mesaje: 36
Membru din: 01 Ian 2018, 16:54
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montare senzori de parcare Leon 5F

13 Mar 2018, 16:47

Unde găsesc senzori originali (!!) pe la noi? Se pot conecta la mașina exact ca cei din Fabrica?+ buton . Mersi!
LEON FR 2.0 150 CP
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Montare senzori de parcare Leon 5F

13 Mar 2018, 20:54

La orice reprezentantă sau magazin de piese auto mai răsărit care iti poate identifica in mod corect codurile pieselor.

Pe langa senzori ai nevoie si de suporți senzori, cablaj, unitate de control, buton, codare si activare.

Atentie, nu toate modelele sunt compatibile. Unele nu suportă OPS
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Maf55
Mesaje: 140
Membru din: 28 Iul 2017, 11:39
Localitate: Iasi

Re: Montare senzori de parcare Leon 5F

17 Mar 2018, 21:43

Eu am intrebat la reprezentanta seat in iasi si mi-au spus total 450 euro set complet senzori fata/spate cu afisaj pe unitate ca din fabrica iar setul cuprinde:8 Buc senzori parcare optici originali
8 Suporti Senzori Bara ( 4 fata / 4 spate )
8 Garnituri Senzori Parcare
1 Buc Cablaj Bara Fata
1 Buc Cablaj Bara Spate
1 Buc Cablaj intermediar ( de legatura fata + spate )
1 buc Cablaj buton parcare
2 Buc Cablaj speeker ( difuzor audio ) ( 1 in fata / 1 in spate)
1 Buc Tasta Parcare schimbator
1 Centrala Parcare cu 8 canale

Eu vroiam sa-mi pun inainte de stopuri,doar ca m-am lasat pagubas si am preferat sa pun stopuri de facelift 2017 macar se vad demential...Senzorii erau mai mult un moft util sa zicem...Dar ideea era ca la dealer in Iasi nu aveau personal care sa se ocupe de aceasta lucrare,doar la Porsche la Bucuresti ar fi cineva care a mai pus pe Leon 5F si bineinteles mai este un baiat Florin care este extrem de priceput in tot ce tine de upgrade oem

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori