Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
BeardmanDaniel
Subiect Autor
Mesaje: 72
Membru din: 18 Oct 2017, 13:57
Localitate: Viena/Bucuresti

Cum trebuie sa te comporti in garantie?

18 Oct 2017, 14:16

Salut,

Am un Cupra 290, masina are 1 an si 2 luni, inca e in garantie. Masina are 27k km. In weekend mi-a aparut in bord, martorul de check break pads. M-am uitat la roti si par ca placutele de pe fata sa fie duse. Acum intervine dilema mea. Am cautat pe net, preturi pentru placute oriunde intre 150-950. Plus manopera 40-80-100 lei. Am sunat la reprezentanta si PBN mi-a cerut 1150 si Alto-Syncro 1190 placute OM+Manopera.
Acum, bineinteles ca nu vreau sa dau atatia bani la reprezentanta stiind ca nu merita acei bani.
Daca imi schimb placutele la un alt service, pierd garantia?
Am citit pe net ca daca fac revizia la un service autorizat, cu produse autorizate de producator, nu pierzi garantia. Dar aici, pare sa fie situatia un pic diferita.
Ce ma sfatuiti sa fac? Sa merg la un service autorizat, unde primesc bon, factura si garantia pieselor originale si sa schimb placutele acolo pentru o suma 400-600 de lei? Sau sa merg la reprezentanta?

Ca o intrebare bonus, la ce sa ma uit cand imi caut placute? Am bagat datele masinii pe diferite site-uri si am vazut ca difera grosimea (cativa mm) intre diferite modele. Adica la grosime apareau valori: 15mm, 15.5mm, 17mm etc.
Imagine
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

18 Oct 2017, 14:50

Salut si bun venit in club seat.
Colegul Narcisila a schimbat de curand placutele (viewtopic.php?f=206&t=22929&start=255) insa el are placute pt franale Brembo de pe performance pack. La tine sunt standard, de cupra?!
 
Avatar utilizator
BeardmanDaniel
Subiect Autor
Mesaje: 72
Membru din: 18 Oct 2017, 13:57
Localitate: Viena/Bucuresti

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

18 Oct 2017, 15:09

Da, standard de Cupra. Am citit paginile alea. Inainte sa incep topicul, am dat search pe grup. Am vazut ca el le-a schimbat singur :)). acum, nu stiu sigur daca masina lui mai e in garantie sau nu.
Imagine
 
Daddy
Mesaje: 444
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

18 Oct 2017, 16:23

Eu am mari dubii ca mai e ceva in garantie la masina lui Narcis, data fiind amploarea modificarilor - in ce priveste masina ta, nu vei mai avea garantie la sistemul de frinare sau mai bine zis importatorul va avea motive sa refuze garantia la sistemul de frinare, intrucit nu poate fi facut raspunzator de calitatea consumabilelor si a manoperei dintr-un service tert. Plus ca PoRo mai are prostul obicei sa refuze si kulanza pe orice chiar fara legatura cu frinele daca ai intervenit la masina in afara retelei.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

19 Oct 2017, 05:53

Salut,
Orice service are autorizare din partea RAR sa repare o anumita gama de masini poate face reparatii. Este un abuz din partea Po sa pretinda ca doar anumite unitati sunt abilitate sa intervina la masinile vandute de ei.
Si unitatile lor service sunt autorizate tot de RAR in aceleasi conditii ca restul.
Aia cu garantia ii o poveste frumoasa la ei.
Daca masina ii in leasing atunci esti obligat prin acel contract sa te duci la ei.
Eu cat am avut masina in leasing am facut doua revizii la un service Bosch DI-BAS si m-au notificat sa citesc contractul de leasing... :) :) si acolo scrie undeva maruntel...
O singura data am avut nevoie de garantie la rulmentii amortizoarelor fata si pana nu am scris la fabrica nu au vrut sa ii schimbe... :D
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
BeardmanDaniel
Subiect Autor
Mesaje: 72
Membru din: 18 Oct 2017, 13:57
Localitate: Viena/Bucuresti

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

19 Oct 2017, 07:46

Yup. Masina e in leasing. :)) O sa mai citesc inca o data contractul.
@Baltazar, asa stiam si eu, ca daca e service autorizat RAR, nu au de ce sa refuze garantia.

Mersi baieti :)
Imagine
 
Daddy
Mesaje: 444
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

19 Oct 2017, 07:52

Nu vreau sa intru intr-o polemica dar RAR nu da autorizatii la service - uri pe marcile de masini, nici nu ar avea cum. Directiva europeana care zice ca poti face service oriunde la un autorizat fara sa pierzi garantia specifica clar ca acel service trebuie sa faca intretinerea dupa metodele si specificatiile si cu consumabilele indicate de producator/importator.
Putem discuta in cotinuare pe tema dar eu cred ca este practic imposibil pentru un service din afara retelei PoRo sa dovedeasca asta pentru ca nu are acces oficial la documentatiile de reparatie ale fabricii si la TPI uri.
In practica s-a testat de o revista frantuzeasca serioasa cum functioneaza aplicarea directivei si din 10 unitati service din Franta care se laudau ca pot face revizii la un Peugeot 3008, numai una a facut revizia dupa specificatia fabricii, in celelalte 9 cazuri clientul fiind in pericol sa piarda garantia.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

19 Oct 2017, 10:14

Va stresati prea mult pentru placute de frana care sunt niste consumabile. Le cumperi tu si mergi la montaj la orice reprezentanta. Sper sa ia un pret decent pe montaj (asta daca nu vrei sa le schimbi tu, fara prea mare bataie de cap). Ca si optiuni, ai nenumarate. Intreaba baietii care au fost pe motorpark ca ei au schimbat destule pana acum. Recomand si schimbarea furtunelor stock si lichidului de frana cu ocazia asta.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
BeardmanDaniel
Subiect Autor
Mesaje: 72
Membru din: 18 Oct 2017, 13:57
Localitate: Viena/Bucuresti

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

19 Oct 2017, 12:59

La metrotehnica manopera e 200. La Alto-Syncro 250. Am gasit niste placute ATE la 330 de lei.
Imagine
 
Avatar utilizator
BeardmanDaniel
Subiect Autor
Mesaje: 72
Membru din: 18 Oct 2017, 13:57
Localitate: Viena/Bucuresti

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

21 Oct 2017, 08:09

Salut,

Ca sa nu mai deschid un thread, postez aici. Puteti sa ma ajutati cu niste informatii?
Cand ma uit la placute, pe diferite site-uri, vad aceste informatii:
Latime [mm]: 160
Inaltime [mm]: 64.5
Grosime [mm]: 20.4
Cu cat sunt mai late, inalte si groase e mai bine, nu? E posibil sa nu mi se potriveasca pentru ca sunt prea mari?
Apoi, vad aceasta informatie:
Articol completare/Info suplimentar 2: cu suruburi etrier
Numarul suruburilor: 4
Sistem franare: Lucas / TRW
Cum stiu ce tip de franare am? Adica alte optiuni mai erau ATE si Brembo. Brembo nu am sigur, prin excludere eu zic ca sunt ok Lucas/TRW.
Cum stiu daca am 2 suruburi sau nu?

Si ultima intrebare, in descriere scrie asta:
Pt. numar PR: 1LJ,1LG
Unde aflu ce cod are masina mea?

Mersi pentru raspunsuri :D
Imagine
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

21 Oct 2017, 08:32

Cateva coduri PR sint trecute pe sticker-ul din portbagaj. Ca sa le decodezi foloseste asta: http://prsearch.planetvag.com.
 
Avatar utilizator
BeardmanDaniel
Subiect Autor
Mesaje: 72
Membru din: 18 Oct 2017, 13:57
Localitate: Viena/Bucuresti

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

21 Oct 2017, 08:57

Mersi. O sa verific mai incolo cand ies pe afara.
Inca o intrebare :))
Un set de placute ATE 315 lei. Un set de placute BREMBO 215 lei. Ambele la epiesa. Ambele cu aceleasi specificatii. De ce e diferenta asta de pret?
Sa imi spuneti daca incep sa stresez si ma opresc din intrebari. Dar nu prea ma pricep si vreau sa invat.
Imagine
 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

21 Oct 2017, 09:13

Mergi pe ATE. Diferenta de pret este data de calitate. Diviza Brembo pt "comerciale" nu are nicio treaba cu Brembo motorsport(cum are Performance Pack la care un set e aprox 1000RON)
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

21 Oct 2017, 09:40

sau 500Eur la dealer in Belgia
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Avatar utilizator
BeardmanDaniel
Subiect Autor
Mesaje: 72
Membru din: 18 Oct 2017, 13:57
Localitate: Viena/Bucuresti

Re: Cum trebuie sa te comporti in garantie?

21 Oct 2017, 11:15

Am dat comanda de ATE 13.0460-2764.2. Daca mai are nevoie cineva de codul produsului.
Va multumesc de ajutor.
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori