Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
scobee
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 21 Iun 2017, 10:11

Pareri actizitie seat 1.6 (vs seria 1)

21 Iun 2017, 10:16

Salut!
Ma documentez in ultima vreme sa imi schimb masina ..
Pe langa cateva preferinte din clasa D (peugeot 508/passat cc/ octavia 3), am gasit si 2 hatchback-uri care mi-au atras atentia
Bugetul ar fi undeva in jur de 13k si caut un an minim 2011

Seat-ul care l-am gasit este: https://www.a v i t/anunt/seat-leon- ... f688a821ba
Cealalta optiune ar fi un seria 1: https://www.a v i t/anunt/bmw-seria- ... 249657239f

Ce imi puteti spune despre motorul de 1.6 cat si despre fiabilitatea acestei masini? Comparativ cu acest seria 1 ce parere aveti ?

Multumesc
 
Avatar utilizator
b23840
Mesaje: 148
Membru din: 15 Mai 2017, 13:40
Localitate: Ploiesti

Re: Pareri actizitie seat 1.6 (vs seria 1)

21 Iun 2017, 14:01

Subiectiv: Am cautat si eu masini pana acum 2 luni si stiu anuntul. E destul de vechi. Mie nu mi-a placut Leonul de mai sus de la inceput... nu stiu de ce, imi da o senzatie de samsareala. Dar asta e strict parerea mea!

Obiectiv:
PRO: Dotari multe, motor mic, taxe mici, consum mic, pare intretinuta bine;
CONTRA: KM destul de multi pentru 2 ani (80.000 pe an???), putere relativ scazuta, alta clasa decat cea pe care o vizezi tu initial.

Eu am fost in aceeasi situatie ca si tine cand a trebuit sa caut masina si de cele mai multe ori am scos din calcul hatchback-urile, orientandu-ma catre O3, Passat B7, 508, Jetta A6 FL, Mazda 3 berlina. Dupa multe luni de cautari mi-a iesit in drum Leonul 5F pe care il am acum si desi la portbagaj nu se prea compara cu fosta Jetta sau cu ce speram eu din primele cautari, dupa ce l-am cumparat, mi-am dat seama ca e suficient pentru 4 persoane care isi pot inghesuii hainele in doar doua valize.

Despre BMW pot sa iti spun doar atat, Seria 1 nu are nicio treaba cu BMW.
Imagine
Seat Leon FR 2.0 TDI 184 CP
 
StefanSC
Mesaje: 37
Membru din: 19 Dec 2015, 09:18

Re: Pareri actizitie seat 1.6 (vs seria 1)

22 Iun 2017, 11:41

Hahahahahaha :)
Xenon ( Matrix ) ultima generatie ca la Audi A8
Bi-Xenon cu leduri, toate individuale

Hahahahahhaaaaaaa:
Distronic +
:)))

Ma amuza anuntul ala pt Leon. Nici macar nu mi-as irosi timpul sa il verific (e samsar si samsar de cea mai joasa speta).

Legat de Leon vs Seria 1, am petrecut cateva ore acu ceva vreme cu un 120d cu pachet M si FR-ul meu pe un traseu alaturi de niste instructori de raliu.
In afara de faptul ca motorul e zgomotos si e mai inghesuita decat Leon-ul si ca ca interiorul e mai urat ca design, Seria 1 respectiva era mai bine facuta si se conducea cel putin la fel de bine daca nu mai bine decat Leon FR.
Seat Leon 5F FR 1.8TSI
 
scobee
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 21 Iun 2017, 10:11

Re: Pareri actizitie seat 1.6 (vs seria 1)

22 Iun 2017, 12:06

Am vazut si eu ca e destul de vechi .. era la 11.7k si tot a mai scazut pretul.
Pare putin suspect dar in afara de ceva accident (care se poate verifica, ce naiba sa aiba ?) .. km dati inapoi nu cred ca poate avea :)))

Ca PRO sunt dotarile .. ca motorul (mi-as fi dorit un pic mai mare) .. si taxele pana in 2000 sunt la fel.
Nici eu nu as fi vrut hatchback (detin un opel astra H GTC momentan si stiu cum e) dar am zis hai sa extind cautarile si in zona asta.

Masinile enumerate de tine sunt cam aceleasi la care ma uit si eu .. numai vad ca raman pana la urma si eu la un 5F :)
 
Avatar utilizator
b23840
Mesaje: 148
Membru din: 15 Mai 2017, 13:40
Localitate: Ploiesti

Re: Pareri actizitie seat 1.6 (vs seria 1)

22 Iun 2017, 16:24

scobee scrie:
Pare putin suspect dar in afara de ceva accident (care se poate verifica, ce naiba sa aiba ?)


M-ai crede daca ti-as spune ca am stat la un metru de doua jumatati de Passat CC care urmau sa fie sudate impreuna pentru o masina "noua"?

- botul complet, albastru, pana dupa scaunele din fata, cumparat din Germania, 4000 euro
- spatele complet, bej, incepea exact de unde se termina botul, cumparat de la o tipa din Constanta (lovise masina rau in fata, pe A2), 3000 euro

Jumatatile il costasera 7000, il mai costau 3000 modificarile, sudura, vopsitul si imi spunea ca il da rapid cu 15000 de euro, in conditiile in care la acea vreme (acum vreo 2 ani), un CC ca acela era de la 17000 in sus.

Nu spun ca toate sunt asa, dar parca iti simt "disperarea" ca EFECTIV CREZI CA NU AI CE SA CUMPERI!
Been there, feel this...
Imagine
Seat Leon FR 2.0 TDI 184 CP
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri actizitie seat 1.6 (vs seria 1)

23 Iun 2017, 15:54

Personal imi plac ambele..dar nu as alege niciunul din ele ; daca nu vrei alte masini ( ar fi pacat, mie spre exemplu imi place foarte mult vw CC-ul si se incadreaza bine in bugetul tau, si este peste ambele din orice pdv, motorizare, confort, aspect ), mai cauta un 5F ; seria 1 nu as lua, cum a zis un coleg mai sus, parca nu are treaba cu bmw`ul ; desi calitativ e foarte ok..plus ca, nu stiu exact ce probleme sunt, dar au cele de 2.0 d niste bube, vezi pe forumuri dedicate ; nu as face compromis la motor, adica sa iei 1.6 tdi..ar fi pacat, pt ca o sa`ti doresti probabil mai mult, si motorul nu prea ai cum sa il schimbi, dar dotari poti pune ulterior..anuntul ce sa zic, e clar samsaresc..dar si samsarii pot vinde masini ok ; este normal din punctul meu de vedere ca ei sa nu stie atatea despre un model precum noi, pasionatii ; dar ti-as recomanda totusi sa iei o masina de la cineva mai de incredere, cumparata de noua, ca..banuti ai, si mai bine alegi ceva mai ok decat un an mai nou ; nu mergi cu anul pe strada..ma refer aici ca masini 2012-2013 gasesti mult mai usor in acea suma de bani.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori