Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Tomi27
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 23 Apr 2017, 21:35
Localitate: Sibiu

Intrebari de intretinere Seat Leon 5F 1.4 TSI

27 Apr 2017, 12:29

Salutare,

ma numesc Tomi si incepand din 17 aprilie sunt posesor de Seat Leon FR 1.4 TSI 140 CP. Masina am cumparato de la o firma din Ungaria, masina nefiind rulata in Ungaria. Firma a cumparat masina la licitati din Olanda, de unde am putut obtine cu ajutorul la autoDNA si raportul despre masina. In afara de cateva semne de vopsea sarita masina se prezinta impecabila. Am verificato la service, si nu avea erori in bord, nu curgea uleiul.
Masina are 161.000 km, si a avut parte de service long life (daca nu ma insel schimb de ulei la 2 ani). Are carte de service, dar inca nu am apucat sa traduc din olandeza deci nu prea am inteles mare lucru, atat ca nu s-a schimbat uleiul la 10.000/15.000 km. Acum cere service-ul, ca probabil o ajuns la acea perioada.
Am cateva intrebari referitoare:

1. Ce ulei e recomandat sa folosesc? (din cate cunosc s-a folosit Castrol, dar din ce am citit e mai recomandat Motul Specific 504)
2. Ce distributie are si la ce intervale se schimba?
3. Am si eu problema cu stopul dreapta crapata, o crapatura care s-a extins destul de mult. Din cate stiu e o problema din fabrica, de montaj. Exista sanse sa-mi schimbe cei din Romania, daca nu 100% gratis , macar o parte sa suporte ei din cheltuiala? (totusi e vina fabrici)
4. Filtre de care recomandati sa folosesc? Se schimba si filtru de combustibil?
5. Merita sa depun efort sa fac service-s la reprezentanta doar pentru a avea istoric continu ? (efort = mai multi bani si reprezentanta la 100 km de mine)
6. Mi-o aparut ca am presiune mai mica la o roata. Am verificat aveam 2.4 bar pe fata , 2.2 pe spate. Am pus 2.2 pe fata si 2.0 pe spate, dar mesajul tot nu a disparut. Care poate fi problema posibila, si cum rezolv?

Multumesc.


Imagine
Imagine
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari de intretinere Seat Leon 5F 1.4 TSI

27 Apr 2017, 13:17

in primul rand sa stii ca pe siteurile de licitatii din Olanda masinile se dau la preturi foarte mici, sau poate nici nu te intereseaza :) daca masina are istoric si esti multumit de ea atunci e ok. long life inseamna schimb la 30 mii sau 2 ani, in cazul numarului mare de km banuiesc ca s-a facut la limita de km, cu siguranta nu a apucat sa stea 2 ani fara revizie.

cere de la reprezentanta planul de service pentru masina - daca nu ai prin actele primite - .acolo scrie la cat schimbi distributie, ce si cum trebuie schimbat la revizii, etc. sau il gasesti in programe gen elsawin versiuni recente, daca stii pe cineva cu acces la soft.

iti recomand sa ii faci o revizie completa, toate filtre etc, nu e atat de costisitor. cat despre istoric full reprezentanta, conteaza mai mult in afara decat la noi, nu stiu daca merita sa platesti diferenta. poate doar daca vrei sa le ceri chestii de genul "din motive de fidelitate suportati si voi o parte din costurile stopului, etc" sau alte chestii de fabricatie.

pentru presiune roti, dupa ce setezi corect pe toate rotile (2.2 respectiv 2.0 pare cam putin, sa stii, vezi pe sticker capac rezervor) se apasa butonul Set pressure (din meniul CAR)
 
Tomi27
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 23 Apr 2017, 21:35
Localitate: Sibiu

Re: Intrebari de intretinere Seat Leon 5F 1.4 TSI

27 Apr 2017, 16:50

Multumesc pentru raspuns.

Masina o avut un pret bun, adica la dotarile care le are. Dar probabil firma din Ungaria l-o cumparat si mai ieftin.
Deci am citit (Personenauto"s Onderhoudsprogramma) cartea service si nu am vazut nici o referire la cati km se schimba distributia. Pe langa asta am cartea masini (Leon Instruktieboek) in care scrie despre tot ce are masina, instructiuni , dar nici un cuvant despre service. Carte pentru Media System Plus. Pliant Mobiliteitsservice si Ruitenservice.
Nu am citit tot, ca nu stiu o boaba olandeza, dar km scrie in numere :))
O sa ma intresez la reprezentanta, le scriu un mail, poate sunt atat de cumsecade sa-mi trimita un plan de service.
O sa schimb la el uleiul, filtru de ulei,aer si polen ca ziceau cei de la service ca nu are filtru de benzina (ori ii integrat in rezervor). Toate filtrele MANN si ulei Castrol Edge 0-30w sau 0-40w. Pret final 300 lei fara manopera.

Cand trimit mail pentru planul de service o sa intreb si de pret pentru aceste lucruri si care este treaba cu stopul crapat.

Istoric service:
2013.04 masina cumparata
2013.10.31 - 27.346 km - schimb ulei
2015.07.06 - 92.414 km
2016.05.16 - 128.687 km
Si acum are 161.000 km
Nu s-au omorat cu intrarile in service.

Pe rezervor scrie pentru 2-3 oameni 2.2 bar - 2.0 bar si pentru 4-5 oameni 2.4 - 2.2 bar.
 
Daddy
Mesaje: 442
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari de intretinere Seat Leon 5F 1.4 TSI

27 Apr 2017, 17:47

Stopul teoretic se inlocuieste de catre reprezentanta daca are toate reviziile in retea si daca seamana cu ce ai ei in instructiunile primite de fabrica. Il vor demonta si vor cauta sa vada daca masina a fost lovita in hayon si reparata. La kilometrajul tau s-ar putea sa-ti ceara sa contribui si tu cu o suma.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Tomi27
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 23 Apr 2017, 21:35
Localitate: Sibiu

Re: Intrebari de intretinere Seat Leon 5F 1.4 TSI

27 Apr 2017, 18:07

Inteleg Daddy. Am trimis la reprezentanta Seat din Cluj (TopCar Transilvania) un mail referitor la schimbul de ulei, planul de service, posibil schimb distributie si intrebarea despre stopul respectiv. Astept care va fii raspunsul lor.
Intre timp am aflat cateva informati despre distributie. Este pe curea, dar o curea mult mai rezistenta cu fibra de sticla si alte minuni. Fabricantul zice ca tine toata viata masini, cel putin 150.000 mile (240.000 km). Acum pentru nopti mai linistite probabil voi schimba distributia, cureaua de transmisie, antigelu, pompa de apa.

Cei de la service din Ungaria mi-o zis ca mai exista jos la ulei o curea care trebuie schimbata. Cand am zis la cel de la service de aici din Romania, s-a uitat la mine mirat , zicand ca el nu stie de asa ceva (service privat). Oare despre ce curea vorbea cel din Ungaria?
 
Tomi27
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 23 Apr 2017, 21:35
Localitate: Sibiu

Re: Intrebari de intretinere Seat Leon 5F 1.4 TSI

28 Apr 2017, 11:35

Sper ca nu ii o problema cu dublu post*

Cei de la reprezentanta de la Cluj au fost rapizi, dar la fel de rapida a fost decizia mea.

Acesta este mail-u de la ei:

- pentru cureaua de distributie producatorul recomanda verificarea si daca este cazul inlocuirea acesteia la 240.000 km (pompa de apa se inlocuieste doar daca e nevoie – se constata scurgeri)
- la 50.000 km sau 2 ani se recomanda inlocuire lichidului de frana
- la 60.000 km se recomanda inlocuirea bujiilor
- cu privire la stopuri: acestea s-au inlocuit la toate masinile in perioada acestora de garantie la care s-au constatat fisuri sau crapaturi la intrarea in service; prin urmare daca masina este iesita din garantie costul pentru inlocuire revine clientului.
*in unele cazuri este posibil ca dupa inlocuirea uleiului sa mai fie nevoie de o cantitate aditionala de ulei (aprox. 300 ml) pentru refacerea nivelului maxim
* Pac - pachet promotional cu discount de pana la 30%, contine atat piesele (PS), cat si manopera aferenta (OR)
Pretul comunicat cuprinde piese de schimb de origine.
Daca oferta vi se pare accesibila, va rugam sa ne comunicati data si ora la care doriti programarea, precum si numarul dumneavoastra de telefon, pentru a va putea contacta intr-un timp cat mai scurt.
Oferta este valabila maxim 10 zile.
Va asiguram ca depunem toate eforturile pentru ca dumneavostra sa aveti o experienta de 5 stele.
Va multumim!

Si poza cu preturile pentru aceste operatiuni: (nu am mai fost la reprezentanta dar mi se pare putin cam mare diferenta)

Imagine
 

 
Tomi27
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 23 Apr 2017, 21:35
Localitate: Sibiu

Re: Intrebari de intretinere Seat Leon 5F 1.4 TSI

04 Mai 2017, 11:12

Am facut schimbul de ulei si filtre.

Ulei Castrol Edge Titanium Long Life 5-30W 4L
Filtru aer, filtru polen si filtru ulei Mann
Pret final cu manopera 330 lei.

II interesant ca la optiunea service imi zice ca urmatorul schimb de ulei ii peste 15.000 km ori 1 an. Pana acum se facea la 2 ani ori 30.000. Oricum eu o sa schimb peste un an si de fac numai 5.000 km.

Ce nu am putut reseta si nu a putut nici cel din service ii sa numai apara in bord mesajul Service now !
Am incercat cu modalitatea descrisa in acest video https://www.youtube.com/watch?v=QpyRsAIjmqY
Nu a functionat. Ma intreaba daca vreau sa resetez, zic da si tot imi apare mesajul de service now!
O incercat mecanicul , de o pus masina pe tester, sa reseteze de acolo, totul pare in regula dar mesajul ii tot acolo.

Intrand in meniul CAR asta imi apare.

Imagine

Cum pot totusi reseta acest mesaj, sau ce ii de facut? Ori o fii ceva mai serios?
 
ATB555
Mesaje: 28
Membru din: 21 Noi 2014, 16:17

Re: Intrebari de intretinere Seat Leon 5F 1.4 TSI

04 Mai 2017, 14:02

Din ce stiu eu, revizia la Leon are doua componente, inspectia de service si schimbul de ulei, filtre, etc.
Daca ai schimbat fluidele si filtrele, si un mecanic si-a dat ok-ul despre masina, nu cred ca e vreo problema faptul ca nu s-a resetat mesajul cu inspectia service.
 
Tomi27
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 23 Apr 2017, 21:35
Localitate: Sibiu

Re: Intrebari de intretinere Seat Leon 5F 1.4 TSI

06 Mai 2019, 10:18

Salutare,

Am facut 2 ani cu "Pantera" fara nici o problema. Cei drept nu am facut doar 20.000 km in 2 ani, dar fara probleme. Singura problema sunt de ordin estetic cu zgarieturi si "greieri" tot mai multi de la genti pe 18 si drum de piatra.

In acesti 2 ani am schimbat uleiul, filtru de polen si aer de 2 ori pana acum, si urmeaza cel din acest an.
Din cauza ca nu am gasit un service plan si cartea masini este in olandeza am venit sa intreb aici ce ati recomanda sa schimb la aceasta interventie la service?
- lichid de frana?
- antigel?
- ceva la aer conditionat?
- placute si disc ? (numai daca sunt uzate?)
- buji ?
- ceva curea?
- bucsi ? (parca aud dreapta spate un sunet de bila intr-o cutie de aluminiu)

Multumesc.
 
Avatar utilizator
costin_barzon
Mesaje: 89
Membru din: 20 Ian 2014, 09:13
Localitate: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: Intrebari de intretinere Seat Leon 5F 1.4 TSI

24 Iul 2019, 10:46

- Lichidul de frana se schimba la 3-2-2-2-2-2 ani sau atunci cand schimbi discurile de frana fata. eu l-am schimbat la 70 000 km. Placutele fata la 70 000 prima data si la 100 000 la pachet cu discurile fata.
- antigel am completat 1 data sau de 2 ori cate 200 grame.
- AC nimic inca
- bujiile sunt long life si se schimba lafiecare 60 000km
- cureaua de distributie se verifica de la 150 000 in sus la fiecare revizie. Daca se mentioneaza la revizie ca este OK, e garantata pana la urmatoarea revizie. teoretic e life-time.
- nu am schimbat nimic la trenul de rulare. cred ca in iarna asta voi lua cauciucuri noi de iarna
- eu ma gandeam la baterie. iarna 2019-2020 este a 7a iarna (masina am cumparat-o in ian 2014, la prima zapada a iarnii)

Seat Leon FR 1.4 TSI 140 -> B-665-ETA
Dacia Solenza, 80CP, 126Nm, bord computer, evacuare Borla -> B-31-ETA
EX - Audi A4, 1.9TDI, 131CP

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori