Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 14:03

La Cupra noua ma refer la FL, si nu o comparam la pret cu R sau S3. Totusi, varianta cu 4x4 e posibil sa se apropie de cele 2 cand o sa iasa pe piata. FL ul in rest este pe palier cu RS, care are si 4x4, 350cp si nu sta rau deloc nici la interior.
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner
 
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 16:05

saibot scrie:
Cupra merita cumparata daaaaar la un pret avantajos, adica sub 30k. Pana la urma asta este(sau era) si avantajul marcii, pret bun raportat la performante/dotari.
Dc te intereseaza mai mult partea de interior mai calitativ, briz-brizuri :) atunci mai degraba e potrivit un clubsport sau chiar un gti normal. Strict pt placerea de a conduce si pt performantele oferite, Cupra era un model imbatabil. Spun era pt ca "noul" model cred ca va fi peste 30k(fara briz brizuri), dc se mentine tendinta de marire a pretului in cadrul grupului.
Daca la pretul asta se aduga navi, trapa, scaune si culori sare bine din schema avantajoase. Peste 30k eu m-as uita la alte modele.


Da hai sa ne cumparam clubsport sau gti normal ca are interior mai calitativ si sa ne uitam in jos daca vrem sa vedem navigatia.

Golful are un interior parca putin putin mai premium decat leonul. Dar cand vine vorba de navigatie ochii jos ca drumul nu il mai vezi ;).

Eu recomand Cupra peste toate golf-urile inclusiv R-ul. Dar ambele sunt masini reusite nu am ce zice de R e superb. Este doar opinia mea.
Ultima oară modificat 31 Oct 2016, 16:13 de către Sgt. Darian, modificat de 2 ori în total.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 16:11

saibot scrie:
La Cupra noua ma refer la FL, si nu o comparam la pret cu R sau S3. Totusi, varianta cu 4x4 e posibil sa se apropie de cele 2 cand o sa iasa pe piata. FL ul in rest este pe palier cu RS, care are si 4x4, 350cp si nu sta rau deloc nici la interior.


Da de ce sa nu comparam Cupra la pret cu R si S3 doar pentru ca la plecarea de pe loc nu le bate? Pacat la roll race Cupra 290 e mai rapida mare pacat. Pentru tine doar drumul drept conteaza ?

Eu am vrut sa cumpar Focus RS in timp ce ma gandeam la Cupra dar oamenii de la Ford nu au dat nici macar 1% discount de parca nu vor sa vanda masinile. Interiorul mie mi se pare ingabejit si plin de plastic ieftin. M-am urcat in spate si abea aveam loc la picioare intr-un Focus RS 3 sa nu mai zic de portbagajul de 260 litrii. Cand am vazut asta + ca nu da discount am renuntat Paaaa si La Revedere. Sa nu mai zic de faptul ca nu are Android Auto. :yh
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
luciosu
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 17 Aug 2016, 11:07

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 16:47

Scuze, dar tu consideri ca Navigatia si Android auto sunt chestiile care le trag in jos? Focus RS are vreo 430 cuplu si tractiune integrala si tu zici ca n-are Android Auto. :))
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 18:09

luciosu scrie:
Scuze, dar tu consideri ca Navigatia si Android auto sunt chestiile care le trag in jos? Focus RS are vreo 430 cuplu si tractiune integrala si tu zici ca n-are Android Auto. :))


Pentru un tanar ca mine conteaza si aceste aspecte :). Vezi ca nu doar asta a fost lucrul pe care l-am mentionat ca trage pe Focus RS in jos.

Am uitat sa mentionez ca Cupra 290 este mai rapida in sprintul 0-200km fata de Focus RS 345hp. 290 compartiv cu 345 e ceva ciudat la motorul ala cum pierde din putere dupa 100 avand 345 hp si 440 cuplu. Teoretic Cupra 290 nu trebuia sa se tina dupa el deloc.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
.VZL.
Mesaje: 594
Membru din: 25 Mai 2013, 10:53
Localitate: Constanta

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 18:21

Poate cupra e mai usoara...are dsg :) ...pe hartie totul pare frumos. Am un prieten cu seria 5 ultimul model 530D 260cai parca are...zicea ca tractiunea spate ca lalala ca nu stiu ce ca bmw. Cand am iesit la o cafea l-am luat eu ca sa il si plimb putin. S-a speriat si nu ii venea sa creada ca un seat poate sa fuga asa. Ca o paranteza...vrea sa-l vanda sa-si ia 535D ala de 300 si de cai. Zicea ca sigur m-ar bate cu ala :)
Seat Leon Cupra 5F SC 280hp stage3 fara usi,fara scoica,fara trapa.

 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 18:33

.VZL. scrie:
Poate cupra e mai usoara...are dsg :) ...pe hartie totul pare frumos. Am un prieten cu seria 5 ultimul model 530D 260cai parca are...zicea ca tractiunea spate ca lalala ca nu stiu ce ca bmw. Cand am iesit la o cafea l-am luat eu ca sa il si plimb putin. S-a speriat si nu ii venea sa creada ca un seat poate sa fuga asa. Ca o paranteza...vrea sa-l vanda sa-si ia 535D ala de 300 si de cai. Zicea ca sigur m-ar bate cu ala :)


Cupra 290 are intradevar -150kg si dsg dar totusi 4wd si 345bhp cupra are 286bhp.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 18:47

Cine are sa dea spre 40k pentru o jumatate de masina, clar mai face un efort pentru un Audi full fara piele.
Sau na, unul full cu piele. Si integrala. Si motor legendar cu 5 pistoane. Ah da, si scrie Audi pe el. V-am mai zis ca scrie Audi pe el? :lol:

http://www.mobile.de/ro/Automobil/Audi- ... 13504.html

Hai ca ma duc sa mai repar ceva la sh-ul meu full fara piele si fara geamuri electrice pe spate. :lol:
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 18:55

:)))) Tare...

A tras altu' prima basina-n ea. Nu e buna.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 18:56

Vlad. scrie:
Cine are sa dea spre 40k pentru o jumatate de masina, clar mai face un efort pentru un Audi full fara piele.
Sau na, unul full cu piele. Si integrala. Si motor legendar cu 5 pistoane. Ah da, si scrie Audi pe el. V-am mai zis ca scrie Audi pe el? :lol:

http://www.mobile.de/ro/Automobil/Audi- ... 13504.html

Hai ca ma duc sa mai repar ceva la sh-ul meu full fara piele si fara geamuri electrice pe spate. :lol:


Doresti ajutor la reparatii? :yh :yh :yh
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 19:51

Cand am fost nefericitul sofer al unei Corsa 1.0 pentru vreo 500 km, ce-i drept ca aveam tot timpul din lume sa dau basini. Ma sincronizam cu soferul tirului in spatele caruia conduceam. In RS3 nu stiu totusi daca as avea timp sa tot dau basini. :lol:

Acuma la modul serios... Dupa parerea mea, daca ai 40k de dat pe o masina si vrei ceva sport, nu iti iei frate Golf sau A3 sau Leon sau mai stiu eu ce Focusuri si Astre RS GTI FR.
Cu 40k gasesti un 911 nu foarte vechi si ai masina sport adevarata. Dar asta e filmul meu, nu o luati neaparat de buna. :D

Apropo, ca am vazut ca se mentionase ceva legat de ClubSport mai sus. Voi ati vazut ce jepcareala de 2 lei e ClubSport? Ai 300 cai pentru 10 secunde. Apoi se intoarce puterea pe la vreo 230. Si costa undeva cat Golf R, unde ai 300 cai tot timpul. De ce as vrea sa am 300 cai doar 10 secunde? WTF?
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 20:56

Bro topicul asta cu merita CUpra ? Pai in primul rand te gandesti ce vrei sa faci cu masina . Daca esti familist si mergi in weekend cu ea la picnick si la mare la noi . sigur nu merita Cupra.Daca o vrei pt iesiri cu baietii sa dai blana si sa faci ture cu ea atunci da merita sa ai performanta maxima sa simti senzatiile .
Cineva cu nevasta si copii mici va folosi cupra mode 1 data pe an daca are timp. De aia se cheama Cupranca are Mode cupra pe care il poti abuza . in Romania e avantajoasa pe dn-uri la depasiri rapide fara risc. atat merita ....
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: CUPRA - merita cumparata ?

01 Noi 2016, 00:41

RS3ul este godlike, clar din alt film fata de CUPRA. cu totii suntem de acord, cu toate a suntem pe forum SEAT.

DAR
noi vorbim aici despre achizitia unui model CUPRA nou. nu stiu care va fi pretul in tara exact, dar in Belgia de exemplu o CUPRA echipata pana in dinti o sa iasa undeva la 40 mii, cu ceva discount etc.
un RS3 ca acela din anunt tot aici in Belgia (tot nou, atentie), o sa coste 65+ mii euro lejer. pai nu te supara, de 25 mii diferenta iti mai iei o a doua masina de familie spatioasa si cu consum mic sa zicem - ceva sa completeze garajul, una chiar decenta :) sau nu stiu, se gasesc chestii de facut cu ei.

de asta tot spun, nu comparati mere cu pere. RS3ul din linkul lui Vlad foarte probabil a fost masina de test drive ceva. si cu km putini, nu ti-ai dori asa ceva. ca o paranteza, Cupra 280 cu care am facut test drive si eu si Roger urmeaza sa fie vanduta, avea doar 4200 km in bord dar martorul de revizie s-a aprins deja. cam iti dai seama cat abuz si-a luat masina daca senzorul de calitate a tras semnalul asa de repede. tot asa, de noua configurata cu pack performance (acelasi frane de pe RS3 :P) si cu toate alea, probabil a fost tot in jur de 40 mii. acum se va da la 25-26 mii.
deci iar ajungem la diferenta din start. Cupra SH cu 4 mii km in bord = 25, RS3 SH cu 14 mii km in bord (ca noua, nu ?) = 50 mii. choices, choices. tot ramane de masina aia de familie diferenta. pe circuit vezi ca cele doua o sa iasa fix la fel. teste s-au facut zeci, de catre reputati jurnalisti din multe tari. poate doar pe ud si la plecarea de pe loc RS3ul are mic avantaj, in rest cele 200 kg in plus o trag in jos. atunci ne intoarcem la capat. ce vrei de la masina ? performanta - o ai cu amandoua ? sunet, calitate, prestanta, eleganta, look, badge, etc - clar RS. dar de 25 mii diferenta ? aici nu mai stiu, raspunde fiecare pentru el.

PS: aici vad multe Audi RS in trafic, indiferent de taxe uriase etc. majoritatea RS6 break, care sunt gen dublu la pret fata de RS3. o dam in stereotipuri dar majoritatea acestor cumparatori de RS sunt oameni de 40+ ani care isi permit lejer sa isi cumpere asa ceva, care le schimba oricum la 1-2 ani (pt ca pot) si care oricum nu ar putea sa iti spuna cam nimic despre masina si nici nu o sa ajunga vreodata sa traga de performantele lor cum ar trebui, etc. au case de milioane, afaceri, etc, si cu siguranta nu fac versusuri pe forumuri :)
daca intelegi ce vreau sa spun.

PS2: nu mai subestimati masinile din clasa hothatch asa. nu stiu de ce oamenii cand spun porsche 911 se gandesc la GT3, Turbo, GT2 etc (alea sunt masini de 150-250+ mii euro). un 911 carrera de baza de 300 si un pic de cai de cativa ani nu sperie pe nimeni, si-o ia de la orice hothatch de top din prezent pe circuit. bineinteles ca una e porsche si alta e un amarat de SEAT, Renault sau altele de genu.... dar trebuie sa fim atenti la chestia asta cu 'masina sport adevarata', cifrele oficiale de pe circuit nu mint.
 
luciosu
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 17 Aug 2016, 11:07

Re: CUPRA - merita cumparata ?

01 Noi 2016, 09:09

cum spunea si gamer. Discutam de masini noi. Nu vad rostul unei discutii de SH, ca e Audi, BMW sau Bentley. :) Buget in jur de 30k Euro. eu discut de varianta non-FL pentru ca varianta FL dotata asemanator cu cea non FL pentru care am oferta o sa sara de 40k. Am zis de Cupra, cel mai bun raport calitate-pret pana acum, Focus RS, care e pe la 37k dar cred ca pot scoate un discount decent si eventual un GTI PP. Am o sotie, nu am copii si momentan am un Scirocco, deci cred ca din punct de vedere al spatiului ar fi un pas inainte. :) si eu mi-as dori un MTM RS6 Clubsport, dar imi iau ce imi permit si imi pot permite din pct de vedere al taxelor, costuri de intretinere, casco etc. Masina ar fi daily drive, cu sesiuni pe Adancata si la Buftea, plus placerea de pe serpentine.
Despre FL, eu cred ca va iesi prin septembrie la anul, la varianta Cupra ma refer, si inafara de tractiune integrala, vad prea putine imbunatatiri pentru a justifica o diferenta de 10k euro.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori