Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
luciosu
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 17 Aug 2016, 11:07

CUPRA - merita cumparata ?

28 Oct 2016, 12:20

pai si ce alternative ai? ca eu am aceleasi intrebari. Sunt in dubii cu Cupra 290, am primti oferta buna, dar e deja modelul vechi(?!) si chiar daca nu cumpar ceva cu gandul la revanzare, totusi n-as vrea sa pierd foarte mult, Skoda, mi-am expus parerea referitoare la asta, :) Golf GTI si la el se asteapta FL , Megane GT e ok-ish. Poate Ford ST sau RS?Honda Civic Type R, care cam scumpa pentru bugetul meu si iti rupe spatele pe drumurile din Buc. Greu
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

28 Oct 2016, 14:07

daca e sa vorbim de performante Cupra intra in discutie doar vs R vs RS vs Type R, nu GTI si Megane GT sau ST, astea sunt concurenta pentru FR.
daca as fi in piata pentru un hot hatch si ar fi sa prind o oferta excelenta la Cupra 290 nu as rata-o. Noua Cupra 300 va fi pe dyno cam tot acolo la performante, vine doar cu briz brizuri tehnologice pe care oricum nu le bifeaza toti cumparatorii. 300le va fi si cu discount mic fiind model "nou".

pe de alta parte, daca esti genul care nu suporta sa aiba ceva "vechi" atunci da, trebuie sa te uiti doar la 300, dar si pt acel model in 2 ani probabil o sa apara 310 sau Cupra R etc, cam asta e evolutia in cadrul brandului, nu o sa ramana acelasi model pentru 4 ani.
 
luciosu
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 17 Aug 2016, 11:07

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

28 Oct 2016, 14:14

are logica ce spui. Nu am facut comparatie intre ele, doar punctam. Eu ma uit undeva la 30k si cu multe briz-briz-uri, macar un 200 de cp. Imi place tehnologia, imi plac display-urile mai mari puse acum. Cupra pentru mine e un pitic, care o sa il satisfac la un moment dat. poate chiar in curand. :) Performantele pe dyno vor fi similare intre ce e acum si cea de 300, dar doar pentru ca a iesit un nou model estimez undeva la 20% pierdere de pret. Si cum la noi in tara Seat se devalorizeaza mai mult, tot nu inteleg de ce, nu stiu daca renteaza. Doar sa imi cumpar si o a doua masina, care n-ar fi atat de greu, da' ma rupe locul de parcare, deja am dat 10k euro pe un loc. :))
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

28 Oct 2016, 14:25

nu o sa fie atat de mare pierderea de pret, in primul rand conteaza cati km o sa ai la momentul respectiv si cum a fost intretinuta masina. oricum targetul pt masina asta e oarecum un cunoscator, asadar o sa stie sa aprecieze ce e important. si cum am zis, acum discounturile cred ca sunt f mari la 290, pt ca e final de model. iar un 300 cu toate briz brizurile pe el (full de full, cum ar spune samsaru de vitan) o sa coste spre 40, nu 30 :)

paranteza: da, pret de audi/bmw SH de cativa ani si 200 mii km :)
 
luciosu
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 17 Aug 2016, 11:07

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

28 Oct 2016, 14:46

ca fapt divers, am scos sub 30k o Cupra, de pe stoc. :) Onest fiind, consider ca pretul este imbatabil, dar imi plac si briz brizurile.

Ca sa revenim in topic, :) , consider ca Leon-ul are o sansa mare, daca dealer-ii de la noi vor avea o abordare buna. Are cel mai reusit design exterior, interior-ul de o calitate buna, sau asa se lauda, pret decent. Daca scoatem flotele, vanzarile pe persoana fizica ar putea avea o crestere. Singura chestie care poate mi se pare, au crescut preturile la optionale. Navi plus 1700 de euro?
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

28 Oct 2016, 18:36

Pai varianta alternativa de ceva nou si tare este focus RS 2016 de 350 cp . 4x4. fara sa mai astepti cupra 4motion.
Daca traiam in Germania as fi optat si eu pt o cupra 290.-300 ! . Dar unde naiba sa dezlantui atata putere linistit in Rocaruta''.
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

29 Oct 2016, 09:43

Cum zicea si Gamer, Cupra este pt cunoscatori, in speta cei care apreciaza partea dinamica si prefera bucuria de a conduce masina in loc de a "butona" masina. Din punct de vedere dinamic "noile modele" sunt la fel ca cele vechi :). Pe parte mecanica masina a ramas si mai mult ca sigur o sa ramana asa si in anii urmatori, indiferent ca se va numi cupra 280,290,300,3xx...
Cei ce apreciaza mai mult partea de conectica, ecrane si "piei"....nu au nevoie de 300cp, Pt cei din prima categorie astea vin ca bonus :) si mai mult ca sigur ar alege scaunele sau franele, decat navi cu diagonala de 78 inch sau mai stiu eu ce balarie de sincronizare cu android de ultima generatie. Imbinarea celor 2 categorii duce la costuri mari...
Partea mai proasta o sa fie la modele de baza, care vor fi semnificativ mai scumpe decat cele din generatia anterioara, la acelasi nivel de echipare...
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner

 
adriank
Mesaje: 107
Membru din: 28 Iun 2015, 13:27

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

29 Oct 2016, 12:55

Cupra este pentru cei alesi. Mai ales daca-i pui jante aurite, sfintite de IPF Daniel. Alearga tare frate, incercati metoda asta. Yo mai stau, astept sa omologheze BOR jantele de platina.
 
luciosu
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 17 Aug 2016, 11:07

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

31 Oct 2016, 09:20

Sunt si nu sunt de acord cu tine. Cupra a devenit odata cu ultima generatie, intr-adevar o masina pentru cunoscatori pentru ca arata ca un hatch normal. Cupra dpmdv este o masina de strada cu valente sportive sau o masina sportiva cu valente de strada,dar ele nu se exclud. Sunt masini mult mai potente, gen S, RS, M, AMG , Type R, care imbina utilul cu placutul. Nu este o masina de curse cum era Clio RS mai vechi, care avea volan, schimbator, pedale si o cusca de protectie. Vei merge predominant in zone unde nu vei putea sa te dai la ea sau mai simplu este un daily driver, cu escapade pe circuite etc. Ideea este ca eu stau in masina, nu pe langa ea, nu in compartimentul motor. Si daca scaunele sport mi le-as lua, franele nu le-as lua ca implica roti de 19 de iarna, parca tu mi-ai spus asta.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 10:20

cum am spus in alte threaduri, cel mai mare avantaj al modelului CUPRA din aceasta ultima generatie este versatilitatea: faptul ca poate fi cea mai docila dintre toate hothatchurile in mod Comfort (nu iti sar plombele ca in RS Trophy R, Type R etc) dar in modul Cupra se bate cu oricare dintre ele.
din acest motiv nu sunt de acord cu partea "mult mai potente" din postul tau ;) sau nu daca te referi la hothatchuri, la masini din alte clase mai mari e altceva.
 
luciosu
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 17 Aug 2016, 11:07

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 10:35

scuze :) ma refeream la masini din orice clasa, care sunt mai puternice si nu ao renuntat la brizbriz-uri, gen AID, virtual cockpit etc. :) Hothatch, dpmdv Cupra este extrem de versatila si este best buy. Pacat ca la noi in tara nu exista o cultura, la noi se prefera BMVEul full fara piele, de 21421 de cai
 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 11:36

Cupra merita cumparata daaaaar la un pret avantajos, adica sub 30k. Pana la urma asta este(sau era) si avantajul marcii, pret bun raportat la performante/dotari.
Dc te intereseaza mai mult partea de interior mai calitativ, briz-brizuri :) atunci mai degraba e potrivit un clubsport sau chiar un gti normal. Strict pt placerea de a conduce si pt performantele oferite, Cupra era un model imbatabil. Spun era pt ca "noul" model cred ca va fi peste 30k(fara briz brizuri), dc se mentine tendinta de marire a pretului in cadrul grupului.
Daca la pretul asta se aduga navi, trapa, scaune si culori sare bine din schema avantajoase. Peste 30k eu m-as uita la alte modele.
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner
 
luciosu
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 17 Aug 2016, 11:07

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 11:45

dap. sunt sigur ca ai dreptate. numa refer acu la nush ce briz briz-uri. :)) Mie nu mi se pare asa de prost interior, din punct de vedere al calitatii. este sub Golf, dar e ok. Ideas ideas :))
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 13:01

da, noua Cupra o sa fie peste 30 clar. dar depinde cu ce compari, noul Golf R o sa fie peste 40, S3 peste 45-50, si tot asa. adica nu e ca si cum Cupra se scumpeste si celelalte se ieftinesc... diferenta de pret dintre modelele de acum se va pastra ;)

sper ca nu o dam in "de banii aia imi iau audi SH", ca ar fi comparat mere cu pere.
 
luciosu
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 17 Aug 2016, 11:07

Re: CUPRA - merita cumparata ?

31 Oct 2016, 13:30

cred ca se poate compara ca pret cu Focus RS si Type R. Pe mine nu ma intereseaza Audi full fara piele. :) Momentam am Cupra, Focus RS si o gama mai jos GTI PP. cam astea ar fi variantele. Cu Type R faci pietre la rinichi pe drumurile noastre.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori