Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: CUPRA - merita cumparata ?

01 Noi 2016, 11:34

luciosu scrie:
cum spunea si gamer. Discutam de masini noi. Nu vad rostul unei discutii de SH, ca e Audi, BMW sau Bentley. :) Buget in jur de 30k Euro. eu discut de varianta non-FL pentru ca varianta FL dotata asemanator cu cea non FL pentru care am oferta o sa sara de 40k. Am zis de Cupra, cel mai bun raport calitate-pret pana acum, Focus RS, care e pe la 37k dar cred ca pot scoate un discount decent si eventual un GTI PP. Am o sotie, nu am copii si momentan am un Scirocco, deci cred ca din punct de vedere al spatiului ar fi un pas inainte. :) si eu mi-as dori un MTM RS6 Clubsport, dar imi iau ce imi permit si imi pot permite din pct de vedere al taxelor, costuri de intretinere, casco etc. Masina ar fi daily drive, cu sesiuni pe Adancata si la Buftea, plus placerea de pe serpentine.
Despre FL, eu cred ca va iesi prin septembrie la anul, la varianta Cupra ma refer, si inafara de tractiune integrala, vad prea putine imbunatatiri pentru a justifica o diferenta de 10k euro.


Eu am fost interesat si de Focus RS inainte sa imi comand Cupra 290 care trebuie sa imi vina sapt asta doamne ajuta. Nici dupa interventii de sus nu am reusit la Focus RS sa primesc un discount. Vreau sa zic aici ca ei nu dau nici macar 1%.

Discount la Focus RS este ceva ce poti sa uiti. Cel putin in cazul meu in care o cumparam pe comanda nu din showroom sau din stoc.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
luciosu
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 17 Aug 2016, 11:07

Re: CUPRA - merita cumparata ?

01 Noi 2016, 11:52

depinde foarte mult de dealer. Eu la PBN primeam 3% si in tara deja incepea discutia dela 8%. De asta e bine sa incerci la mai multi si sa ceri diferite cotatii.
 
Avatar utilizator
Sgt. Darian
Mesaje: 164
Membru din: 29 Aug 2016, 20:52
Localitate: Bucuresti

Re: CUPRA - merita cumparata ?

01 Noi 2016, 12:48

luciosu scrie:
depinde foarte mult de dealer. Eu la PBN primeam 3% si in tara deja incepea discutia dela 8%. De asta e bine sa incerci la mai multi si sa ceri diferite cotatii.


Am fost la BTD Ford, Ford Tiriac Auto, Neste Ford, etc au politica sa nu dea discount la Focus RS. La mondeo, focus simplu, fiesta dau dar nu la Focus RS.

Din respect pentru PBN nu am sa comunic cat am primit eu discount la Cupra mea pe comanda dar pot sa iti spun ca 3% este un mizilic fata de cat am primit. :)

Familia mea se ocupa cu piese auto inca din 94 in Bucuresti si pot sa iti zic ca am avut si interventii la Ford tot nu s-a putut discount. Cu interventiile s-au putut alte chestii care din respect again le tin confidentiale.
17.10.95
Cupra 5F 290 2016^^ - Factory Stock
 
luciosu
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 17 Aug 2016, 11:07

Re: CUPRA - merita cumparata ?

01 Noi 2016, 13:09

Eu pot sa spun ca am obtinut la un dealer din provincie un discount bunisor pentru RS. Cat despre Cupra, asa cum am mentionat, la un pret de lista de 36k, am ajuns sub 30k. Seat are alta politica si la PBN depinde de model. Cumpara Skoda sau VW, din variantele mai noi si o sa vezi discount...cu lupa.
 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: CUPRA - merita cumparata ?

01 Noi 2016, 14:07

Discount de aproape 20% e o super afacere zic eu. Masina in cauza era din stoc la 0 km?
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner
 
luciosu
Subiect Autor
Mesaje: 61
Membru din: 17 Aug 2016, 11:07

Re: CUPRA - merita cumparata ?

01 Noi 2016, 14:08

Noua, neinmatriculata. E inca disponibila la ETG Pitesti. :)
 
Avatar utilizator
ggo89
Mesaje: 143
Membru din: 28 Apr 2016, 10:12

Re: CUPRA - merita cumparata ?

01 Noi 2016, 14:36

Fost posesor Ford Mondeo mk5 2015 timp de un an (cu sync2 si testat si sync3), actual posesor Leon Cupra 290. Daca vrei nervi obtinut din sistemul multimedia, go for FORD. Nici macar Sync 3-ul nu functioneaza corect iar pe Sync 2 imagineaza-ti ca aveai ecran rezistiv. Navi - o gluma, intuitivitate - o gluma. Din punct de vedere calitativ, Seat >>> Ford, fara nici o urma de subiectivitate. Fordul are materiale bune dar este asamblat parca de primitivi. Toate-mi sunau inauntru dupa 3-4k km. Seatul este bine asamblat si suporta abuz ca un cal de curse.
Motor? Am vazut diferenta de cuplu si cat tine acel cuplu in plaja de ture. Da, FocusRS-ul este MULT mai brutal dar nervii ii rezista pana pe la 5k ture dupa care acul creste in turatie invers proportional cu senzatia. La Cupra adeseori te regasesti ca ti se taie alimentarea fiindca din greseala ai ajuns prea adanc in zona redline (am manuala). DCC-ul ii brici, diferentialul electronic te arunca in mijlocul curbei, directia ii precisa si are 0 intarzieri. FocusRS ar castiga doar datorita 4x4-ului cu un sistem tare interesant de tractiune si datorita sunetului complet obscen.

Seat ofera 3 masini intr-una. Am carat cu ea, am purtat cu ea, am incarcat-o si nu a comentat. Am mers lin cu ea, am reusit si consum sub 5l/100km cu ea si nici nu mi-a ostenit spatele. Am apasat pe un buton si am transformat-o. Viteza, dinamica, agilitate, senzatie, sunet, sprint. Le are pe toate.

PS: O singura alternativa ti-as recomanda :) Golf GTI Clubsport S. Dar de ce as face asta cand e tot o cupra dar e mai scumpa?
Seat Leon Cupra 290 5d Manual - MY17

 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: CUPRA - merita cumparata ?

01 Noi 2016, 14:51

@luciosu - e la un pret bun Cupra aia , ar trebui sa aiba si ceva briz brizuri la banii aia :)

Clubsport e o alternativa de compromis, pt cine tinde mai mult catre imagine vs rentabilitate. Eu asa vad Golful in general..indiferent de nivelul de echipare/motorizare
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: CUPRA - merita cumparata ?

01 Noi 2016, 19:50

Uitati-va cat costa Clubsport si cat costa Golf R. Am scris si pe pagina anterioara. NU merita Clubsport sub nicio forma.
Mai bine Cupra, sau direct Golf R.
Ar merita Cupra, dar eu nu mi-as cumpara-o. Nu ca mi-as permite sa dau 40k pe o masina momentan. :)
Nu mi se pare justificat sa dai atatia bani pe o masina de dimensiunea asta. Imi place sa ma uit si efectiv cata tabla primesc pt banii mei. Dar asta sunt eu, fiecare face ce vrea cu banii lui.

@Gamer, oricand in lumea asta imi iau cel mai basic 911 peste orice hothatch din lumea asta. Inclusiv RS3 (Audi fanboy).
E "nine-eleven" boss, e... doar 911. Nu se poate explica in cuvinte.
E visul meu in viata asta. Visul multora. Foarte multi jurnalisti auto "adevarati" au, au avut sau isi doresc un 911. Fie el si din 2000.
Un coupe e altceva. Eu mi-am luat unul de cati bani mi-am permis si crede-ma, vara pe un drum de munte cu trapa deschisa, pozitia joasa la volan si motorul aspirat (nu nu stiu cat de puternic) care raspunde instant si nu are lag. Si e doar o masina de maxim 3000 euro in momentul asta. Dar n-as da senzatia aia pe cea din A4, care costa cel putin dublu.

Deci, totul difera de la individ la individ. Chestia cu "merita cumparata masina X" e extreeeeem de relativa.
Si sa nu fiu total pe aratura, uite, eu va zic ca mi-as lua o Toyota GT86 noua. Si de restul un Audi diesel full de full fara piele cu jumate de milion la bord. :D
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: CUPRA - merita cumparata ?

04 Noi 2016, 18:27

Si sa nu mai vorbim de faptul ca CUPRA se poate cumpara si in versiunea ST(combi) . Eu daca as avea un venit putin mai mare si mai aveam un 8000 euro in plus, fara doar si poate cumparam CUPRA ST in locul actualei. Mi se pare cea mai buna alegere pentru un om care mai si cara bagaje , care mai merge si la tara, care mai merge si in vacante, dar la care toti cei cu care merge in masina nu sunt fricosi si slabi de ingeri si care au incredere in sofer...deci as putea sa ma folosesc de abilitatile sale si cu sotia...Din pacate momentan nu imi pot permite financiar intretinerea lui si cumpararea, dar cum am zis, cu un pic mai mult fara sa stau pe ganduri mi-as lua CUPRA ST. Focus, Golf, Megane... nu au alternative doar cu caroserie scurta Hatch. Hatch deja la cei 36 de ani ai mei nu mai este o posibilitate(aproape la fiecare drum de al meu ii umplu portbagajul ST-lui meu :) ) si asta aproape saptamanal. Hatch nu, dar tineretea inca imi curge in vene mai ales dupa 18 ani de sofat in continuu, inca simt ca pot si imi place mai mult ca niciodata sofatul de placere( din pacate tot mai greu cu traficul nenorocit din Romania)
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
StefanSC
Mesaje: 37
Membru din: 19 Dec 2015, 09:18

Re: CUPRA - merita cumparata ?

06 Noi 2016, 10:33

Pentru mine nu merita Cupra :).

De 30k euro imi iau un FR ST cu 1.8TSI superdotat si o Mazda MX-5 pentru distractie.

Dar fiecare cu ale lui... Chestia asta cu Merita X sau Y e foarte subiectiva.
Seat Leon 5F FR 1.8TSI
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: CUPRA - merita cumparata ?

06 Noi 2016, 12:49

corect, treaba asta e foarte subiectiva, fiecare stie ce e mai bine pt el. dar de ex sa iau cazul tau si sa il aplic la tara unde stau. 2 asigurari (full casco undeva la +1200 1500 pe an), 2 taxe de drum (+400 euro), 2 locuri de parcare (+1000 1200 euro pe an), 2 masini de facut revizia si ITP (+4 500 euro pe an minim). asta inseamna ca pentru mazda mx-5 mai pun 3500 euro pe an, si pana la urma e posibil ca FRul 1.8 sa fie mai puternic decat MX-5 vechi (ca sa intre in buget), asadar distractie e relativ. nu mai vorbim de siguranta, daca vorbim de iesiri pe trackday, ce incredere as avea intr-o Cupra nou nouta - masina pe care sunt atatia care le tavalesc aproape zilnic pe ring fara probleme, si un MX-5 de 10-15 ani vechime ? nu iau in calcul riscurile in cazul unui accident, sa compar 5 stele euro Ncap de ultima generatie cu MX-5ul vechi...
pana la urma, as merge tot cu FRul ST si pe circuit, asadar mai bine as sari peste MX-5 de tot :)

daca acea a doua masina ar fi un monstru de 250-300+ cai special pentru trackday atunci da, as intelege rostul de a avea doua masini complet diferite. totusi intretinerea la un trackcar vechi implica multi bani si timp investiti, si cu toate astea nu o sa ai niciodata fiabilitatea unei masini noi.

revenind un pic, ma uitam la urmatorul filmulet:

pentru SEAT sa aiba o masina alaturi de atatia monstri nu poate fi decat o mandrie, desi cu siguranta nu exista comparatie directa cu masini gen Radical si asa mai departe. ideea e ca au fost alese masini din toate clasele, si oricum, capabilitatile unui hothatch (mai radical in acest caz, fiind vorba de CUPRA Ultimate Sub-8 similara cu cea care a facut recordul pe Ring) sunt clar subliniate. asta pentru cei care considera ca orice 911 vechi chiar si in cea mai de baza echipare Carrera poate bate pe circuit hothatchurile de varf din ziua de azi ;)
 
Avatar utilizator
saibot
Mesaje: 444
Membru din: 09 Mar 2014, 11:50
Localitate: Ploiesti

Re: CUPRA - merita cumparata ?

06 Noi 2016, 18:28

StefanSC scrie:
De 30k euro imi iau un FR ST cu 1.8TSI superdotat si o Mazda MX-5 pentru distractie. .


Nu stiu de ce dar mi se pare mai distractiva Cupra decat o masina din categoria flower-power :)))
The ONLY Leon Cupra 280 in the WORLD with Orange Pack and Sarcastic Owner
 
ovi_ice
Mesaje: 234
Membru din: 27 Iul 2012, 08:19

Re: CUPRA 300 [5F facelift 2017]

22 Noi 2016, 23:13

Nu vad sincer motivul pt care ti-ai lua un Seat "full full full", vei avea tot aceleasi plastice ieftine ca intr-una "cheala", aceiasi greierasi si tot o marca de mana a doua va fi considerata la noi (vb din experienta, sunt la al doilea Leon in decurs de 5 ani). In plus, se pierde la fel de full si la revanzare, pt dotari pierzi cel mai mult. Acu vorba vine cheala, o Cupra are standard f multe dotari, daca m-as fi bagat sa iau 290-ul, o luam fix basic + Seat Sound, nimic mai mult.

Legat de 300 4x4, in varianta cu DSG probabil va fi ~35k euro in Ro inainte de discounturi.

LEDIT: http://www.seat.ro/leon-cupra/descriere - aici apare "de la 37.140 Euro" :)) Oare chiar au luat-o razna ?
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: CUPRA - merita cumparata ?

22 Noi 2016, 23:37

daca e sa vorbim despre optiuni si revanzare, nu merita sa iei full full pe nici o masina. zi mersi ca la SEAT optiunile pot creste pretul unei CUPRA cu maxim 10-11 mii euro. la mercedes pe un A45 AMG poti pune optiuni de vreo 30+ mii euro. pe bmw la fel, audi la fel, poti pune optiuni cat o alta masina buna.

apropo, la facelift se pare ca s-au schimbat materialele de pe usi si s-a imbunatatit insonorizarea. nu te grabi sa scuipi sau sa emiti pareri inainte sa testezi sau sa vezi cu ochii tai. nu vreau sa reluam discutiile de prin alte colturi alte forumului unde iti spuneam ca asa cum tu esti probabil nemultumit pe buna dreptate, vei gasi si oameni multumiti cu pareri diferite.

pana la urma cumparatorul decide ce merita pentru el, daca vrea optiunile pe masina si daca e dispus sa dea banii pe ele. din acest motiv vei vedea (si avem si exemple pe forum) modele CUPRA echipate pana in dinti, la fel cum vei vedea si audi de 50+ mii cu oglinzi manuale.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori