Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

12 Oct 2017, 16:13

Sunt pe locul 2 vad, la testele ADAC 2016: https://www.adac.de/infotestrat/tests/r ... geId=31821
 
Avatar utilizator
roc82
Mesaje: 128
Membru din: 27 Dec 2016, 10:29

Re: Anvelope si Jante X-perience

30 Oct 2017, 21:31

Au ajuns si jantele Dezent TX, dar surpriza: 3 din 4 jante sunt ovale...
Nu mi-am dat seama cu ochiul liber, doar cand au fost puse pe aparatul de la vulcanizare.
1 din 4 as fi inteles, se poate intampla si la case mai mari... dar aproape toate? Inseamna ca au o mare problema de calitate.
Urmeaza retur, alta cautare, timp pierdut... si never ever brand-uri dubioase.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

30 Oct 2017, 23:34

Nu mi-am dat seama inca din ce oras esti, insa, daca e vorba de Bucuresti, ai fost cumva la Autosoft?!
 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

31 Oct 2017, 00:55

Experienta mea cu Pirelli Sottozero (225/45) e una amestecata. Mi se par foarte zgomotoase si pe uscat parca imi fuge masina. Daca mai e si cald afara, atunci chiar am senzatia ca merg pe pachete de unt. In schimb trebuie sa recunosc ca pe ploaie sau zapada sunt remarcabile.
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Avatar utilizator
roc82
Mesaje: 128
Membru din: 27 Dec 2016, 10:29

Re: Anvelope si Jante X-perience

31 Oct 2017, 08:14

@Roger: jantele le-am luat de la Alcar, dar pot sa spun ca am fost foarte mulțumit de serviciul lor de Customer Care (amabilitate, informare, follow up).
Ei sunt doar distribuitori, nu influentează calitatea produsului, sau in acest caz, lipsa calității.
Sper ca cei de la Alcar sa semnaleze catre Dezent cazul de fata, pentru a nu păți la fel si alți clienți.
Pentru mine personal, prima experiența cu acest brand de jante va fi si ultima, nu le voi mai lua in considerare niciodată indiferent de design/preț.
Azi aveam nevoie sa circul printr-o zona in care a nins, dar sunt nevoit sa las mașina in parcare si sa caut alternative...
@clinlin: ai tot sotto zero3, sau e vreun model anterior?
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

31 Oct 2017, 09:07

in legatura cu jantele aftermarket, nici eu nu sunt de acord cu achizitionarea de jante ieftine doar pentru aspect. se poate intampla sa fie ovale si nu ai ce sa le faci, sau la prima groapa sa se faca bucati. sunt deja la al 3lea rand de jante Borbet, si nu am avut probleme niciodata. mi s-a taiat cauciucul, gropi peste gropi, dar janta e intacta. Recomand cu incredere aceasta marca si au inceput sa scoata modele din ce in ce mai frumoase.
iar despre pirelli, fara sa supar pe nimeni, s-a dovedit ca fac cele mai slabe anvelope de iarna. foarte multi se plang de ele. mai bine imi iau unele no name decat pirelli.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

31 Oct 2017, 09:52

Eu am avut Pirelli Sottozero (nu cred ca erau din seria 3) la V60 si am nimerit anul asta in februarie, o portiunue de vreo 20 km de autostrada ''sticla'', in Olanda. S-a mers cu 20-30 km/h, se mai si statea din cauza accidentelor (vreo 10 am numarat eu) insa am fost extrem de multumit de comportament iar sistemele de siguranta nu prea isi faceau simtita prezenta. Au vazut si zapada pe A1 in Romania si am fost multumit.
@roc82: spuneam de vulcanizarea Autosoft pt ca au un obicei sa te ''indrume'' la indreptat de jante. De fiecare data cand am fost la ei, indiferent de masina, daca era noua sau veche, imi bagau placa asta. La inceput am ''muscat'' insa dupa aceea mi-am dat seama ca e doar abureala lor si bani aruncati.

 
Avatar utilizator
roc82
Mesaje: 128
Membru din: 27 Dec 2016, 10:29

Re: Anvelope si Jante X-perience

31 Oct 2017, 21:58

Nu imi dau seama de ce sunt atat de multe diferente pe seama anvelopelor Pirelli de iarna. Pe cealalta masina am Sottozero3 de iarna trecuta si sunt extrem de multumit indiferent de suprafata de rulare (uscat, umed, zapada).
Voi reveni cu feedback despre comportamentul lor si pe Xpr, doar ca trebuie sa-mi gasesc jante :)
@Roger: cu Autosoft am avut experiente foarte bune cu sediul din Baneasa (in mod repetat) si foarte proaste cu cel din Vitan... tot omul sfinteste locul :)
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

31 Oct 2017, 22:17

Exact, Vitan e unul dintre ele dar si Fundeni :(
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

01 Noi 2017, 10:53

autosoft sunt f slabi si f scumpi. incercati alte vulcanizari daca vreti ceva premium, gen Premio.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

01 Noi 2017, 14:34

@roc82: Despre Sottozero 3 vorbesc. Iar ca punct de reper pe aceeasi dimensiune am Nokian WR D3, care au fost mai pe placul meu. Nu imi pot da cu parerea despre mai noul model WR D4.

M-as astepta totusi ca varianta runflat de la Pirelli pe care ti-o doresti tu sa fie ceva mai rigida si astfel sa atenueze inconvenientele de care aminteam eu. In orice caz, dupa cum am zis mai devreme, pe ploaie si zapada sunt foarte bune.
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Avatar utilizator
Maf55
Mesaje: 140
Membru din: 28 Iul 2017, 11:39
Localitate: Iasi

Re: Anvelope si Jante X-perience

01 Noi 2017, 17:45

Nu inteleg de ce nu mergi pe jante oem fie chiar si de vw....Nu se compara calitatea niciodata.Dar fiecare le stie pe ale lui,eu unul nu as merce never pe jante aftermarket...Doar originale si nu am avut niciodata o janta ovalizata
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Anvelope si Jante X-perience

01 Noi 2017, 17:51

Eu am avut si originale si AM si zero probleme la ambele. Daca e sa le indoi, la fel se indoaie ambele, diferenta este ca, alegand ceva ieftin, pot sa se rupa\sparga in loc sa se indoiaie. Daca stau bine sa ma gandesc cate perechi de AM am avut, exact atatea am avut si de origine, deci... Eu zic sa ia ce vrea, dar sa fie de o firma cunoscuta.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
roc82
Mesaje: 128
Membru din: 27 Dec 2016, 10:29

Re: Anvelope si Jante X-perience

01 Noi 2017, 18:02

@Maf55: Sper ca știi ca si mare parte din cele originale sunt produse tot de furnizori externi :)
Totodata, prețul jantelor originale este prohibitiv, iar de același buget sau chiar mai mic, iti poti achiziționa branduri premium care sunt si mai ușoare si mai rezistente.
Calitatea unei jante depinde foarte mult si procesul de fabricație al lor: Stanga (mai grele si mai putin rezistente) -> Dreapta (mai usoare si cu rezistenta crescuta)
Meaning Gravity Casting --> Low-Pressure casting --> Flow-formed cast ---> Hot Forging ---> Cold Forging ---> Net Forging.

Din păcate dimensiunea de 17x7 nu prea se regaseste in portofoliul producătorilor doriți (gen Oz), respectiv pe ET-ul dorit (40-43). Bugetul este si el limitat.

Intre timp am dat comanda de ATS Antares, sper sa fie mai ok.
 
Avatar utilizator
Maf55
Mesaje: 140
Membru din: 28 Iul 2017, 11:39
Localitate: Iasi

Re: Anvelope si Jante X-perience

01 Noi 2017, 18:15

Da asa este cele originale tot furnizori externi sunt de acord cu tine ,dar niciodata in viata asta nu o sa cumperam noi aceeasi calitate pe care o face pt producatorul de masini...Dam un exemplu un producator Valeo(mi-a venit primul in minte) o piesa care o face pt VW,SEAT,AUDI are alta calitate pt producatorul de masini decat daca am cumpara noi ulterior acea piesa..Pt noi totul e comercial si calitatea este mai slaba .Oricum pe AM consider borbet si bbs ca au ceva calitate si vechime sau altele de renume,dar oricum de cat sa risti sa iei AM si in prima groapa mai tare a crapat sau sa ovalizat mai bine mergi pe oem de la inceput...(Strict parerea mea) Cele oem au garantia producatorului,sunt mai durabile/rezistente si oricum la revanzare mai multa cautare. Iar ca si pret poti lua ceva sh de pe o masina relativ noua gasesti jante de pe masini 2014,2015 si sunt ca noi...Am luat un set de jante vara de pe un golf 7 model Madrid cu vreo 800 euro absolut ca noi fara nici cel mai mic semn si vreau sa zic ca nici dupa 10.000 km nu s-au zgariat si au rezistat excelent. Oricum la Seat e mai greu sa gasesti Et dorit si conteaza eu cu jantele originale de Seat le simt mai comode decat cele de Vw Golf 7 cu et mai mic parca simt trepidatii mai multe cu cele de vw,pe cand masina e mai silentioasa cu jantele cu care a venit ea echipata

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori