Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Daddy
Mesaje: 439
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

15 Oct 2016, 20:12

Ale mele sunt fara inele de centrare si au mers prezoanele de pe masina. Si inca o data, erau date ca fiind de Audi A3.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Seaton
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mai 2016, 18:25

Re: Anvelope si Jante X-perience

16 Oct 2016, 18:12

Daddy scrie:
Ale mele sunt fara inele de centrare si au mers prezoanele de pe masina. Si inca o data, erau date ca fiind de Audi A3.


E perfect, pentru ca mai sunt inca cateva modele care sunt marcate ca doar pentru Audi. Banuiesc ca suspensia semi-independenta o fi identica cu cea de la Audi quattro si de aceea se potrivesc.

Intre timp am luat legatura cu cei de la cauciucurijanto.ro si par foarte profi. Am ales 5 variante de jante de la ei si astept feedback pe maine:

http://www.cauciucurijante.ro/produs/ja ... x112-et-43
http://www.cauciucurijante.ro/detalii-j ... carID=2326
http://www.cauciucurijante.ro/detalii-j ... carID=2326
http://www.cauciucurijante.ro/detalii-j ... carID=2326
http://www.cauciucurijante.ro/detalii-j ... carID=2326

Mai erau si alte marci (inclusiv Diewe Trina), dar astea imi placeau cel mai mult.

Vorbesc cu ei maine si revin.
X-perience 1.8TSI DSG 4Drive
Ateca 1.4TSI DSG 4Drive
ex-Mazda CX-5 2.0AT
ex-Subaru Forester SG 2.0 MT
ex-Subaru Forester SH 2.0D
ex-Subaru Forester SG 2.5XT[/i]
 
Daddy
Mesaje: 439
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

16 Oct 2016, 18:34

Makurile arata foarte bine. Inelul de centrare nu e big deal, e un inel din aluminiu sau din textolit care se pune pe butuc ca sa alinieze gaura centrala. Vine in pachet cu jantele.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Seaton
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mai 2016, 18:25

Re: Anvelope si Jante X-perience

16 Oct 2016, 19:59

De fapt nu inelul este marea problema, cat inelele care sunt de fapt si niste distantiere in acelasi timp, ca o adaptatre pentru un ET nepotrivit. Avusesem asta la niste jante Dezent si ma enerva sa am grija si de distantiere + set de prezoane de iarna/vara, deoarece rezerva ramanea cu prezoanele originale.
X-perience 1.8TSI DSG 4Drive
Ateca 1.4TSI DSG 4Drive
ex-Mazda CX-5 2.0AT
ex-Subaru Forester SG 2.0 MT
ex-Subaru Forester SH 2.0D
ex-Subaru Forester SG 2.5XT[/i]
 
Daddy
Mesaje: 439
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

16 Oct 2016, 20:06

N-au nicio legatura inelele de centrare cu distantierele. Inelele de centrare aseaza gaura centrala a jantei pe butuc daca acesta are protuberanta mai mica in diametru. Distantierele micsoreaza ET ul si sunt alta mincare de peste.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Seaton
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mai 2016, 18:25

Re: Anvelope si Jante X-perience

18 Oct 2016, 16:31

Hai ca am mai avansat putin cu jantele. Din cele 5 care le-am trimis, mi-au confirmat ca una se potriveste pe SEAT/VW/Audi, fara adaptari.

http://www.cauciucurijante.ro/detalii-j ... carID=2326

Am comandat, astept sa vina si confirm dupa.
X-perience 1.8TSI DSG 4Drive
Ateca 1.4TSI DSG 4Drive
ex-Mazda CX-5 2.0AT
ex-Subaru Forester SG 2.0 MT
ex-Subaru Forester SH 2.0D
ex-Subaru Forester SG 2.5XT[/i]
 
Daddy
Mesaje: 439
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

18 Oct 2016, 16:57

Arata bine dar e cam scumpa.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG

 
Seaton
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mai 2016, 18:25

Re: Anvelope si Jante X-perience

19 Oct 2016, 06:54

Asa e, cam scumpe, se apropie de 200 de Euro. Dar eram setat sa dau pana la 250 Euro pe originala, iar asta pare ca e la paritate cu originala la calitate/design. Vedem dupa ce le montez daca a meritat.

Oricum, am reusit pe forum sa identificam cel putin 3 jante care merg pe X-perience fara adaptari: Dezent TD graphite, Diewe Trina si Mak Zenith. Asta nu e putin lucru, la reprezentanta habar n-aveau ce jante after-market se potrivesc. As fi preferat sa cumpar de la ei, dar n-au fost in stare sa dea nici macar o varianta corecta, evident ii doare in spate, indiferenta totala.

Prin comparatie, cei de la cauciucurijante.ro chiar m-au convins prin disponibilitatea de a cauta si a da solutii. Ii recomand cu caldura.
X-perience 1.8TSI DSG 4Drive
Ateca 1.4TSI DSG 4Drive
ex-Mazda CX-5 2.0AT
ex-Subaru Forester SG 2.0 MT
ex-Subaru Forester SH 2.0D
ex-Subaru Forester SG 2.5XT[/i]
 
Avatar utilizator
raladi
Mesaje: 38
Membru din: 20 Feb 2016, 20:11
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

19 Oct 2016, 07:17

Din cate imi amintesc, Diewe aveau mai multe modele 7J17 5x112 cu ET42. Trebuie sapat pe site http://www.diewe-wheels.de/felgendesigns
Seat Leon X-Perience 1.8 TSI - fara faruri led :roll:
 
Seaton
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mai 2016, 18:25

Re: Anvelope si Jante X-perience

19 Oct 2016, 07:27

Corect, sunt aceste dimensiuni si la alte marci, dar nu esti sigur ca merg cu prezoanele originale. E vident ca daca ai un vanzator bun care stie cum sa sape e Ok, dar cei mai multi vor sa faca o vanzare in 3 minute fara sa munceasca. De aceea e interesanta experienta noastra directa, care ii poate ajuta pe altii sa salveze ceva timp. Mi-e mi-ar fi placut al naibii de mult sa-mi spuna cineva acum 2-3 saptamani tot ce stiu acum despre jantele de X-perience:).
X-perience 1.8TSI DSG 4Drive
Ateca 1.4TSI DSG 4Drive
ex-Mazda CX-5 2.0AT
ex-Subaru Forester SG 2.0 MT
ex-Subaru Forester SH 2.0D
ex-Subaru Forester SG 2.5XT[/i]
 
Avatar utilizator
raladi
Mesaje: 38
Membru din: 20 Feb 2016, 20:11
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

19 Oct 2016, 07:56

Jantele vin cu prezoane cu tot. Nu e obligatoriu sa fie identice cu cele de pe masina. La cele achizitionate de mine sunt diferite de cele venite cu jantele originale. Au cu totul alta conicitate. Dar cu ce te deranjeaza faptul ca vin cu alte prezoane din moment ce se potrivesc la lungimea filetului si difera doar conicitatea? Eu nu am reusit sa gasesc o janta after market cu ET42, gaura centrala de 57.1 si cu gauri de prezoane in care sa se potriveasca prezoanele originale. La inceput si eu am zis sa fie totul identic cu fabrica. Dupa zile de documentare, am renuntat pe rand la diverse dimensiuni :), in final preferand sa pastrez ET-ul si latimea jantei.

Mda, si eu as fi preferat acum o luna jumatate sa ma inteleg cu vanzatorii romaneste. Dar exact cum spui, ei vor doar sa emita factura rapid si cam atat. Eu la un moment dat m-am enervat si am trimis un singur mail cu ce vroiam catre 14-15 firme gasite pe net. Toti trecuti in To:, sperand ca ii stimulez sa se bata pentru vanzare. Aiurea! Singurii care au raspuns au fost cauciucurijante si altii la care am renuntat pentru ca nu ne intelegeam. Am dedus ca afacerile cu jante merg super din moment ce mi-au dat cu ignore.
Seat Leon X-Perience 1.8 TSI - fara faruri led :roll:
 
Seaton
Subiect Autor
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mai 2016, 18:25

Re: Anvelope si Jante X-perience

19 Oct 2016, 13:46

OK, eu intelesesem ca si la tine janta merge montata cu prezoanele originale. La Daddy si la cele comandate de mine se potrivesc.

Ma deranjeaza sa umblu cu 2 seturi de prezoane, avand in vedere ca roata de rezerva merge cu cele originale, deci trebuie sa le tin si pe acelea in masina.
X-perience 1.8TSI DSG 4Drive
Ateca 1.4TSI DSG 4Drive
ex-Mazda CX-5 2.0AT
ex-Subaru Forester SG 2.0 MT
ex-Subaru Forester SH 2.0D
ex-Subaru Forester SG 2.5XT[/i]
 
Daddy
Mesaje: 439
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

19 Oct 2016, 14:22

Eu confirm ca prezoanele de la Dezent erau identice cu cele de pe masina, de altfel si cetral bore a fost fix de VAG fara inele de centrare. Nu ma gindisem la faza cu rezerva :) la alta masina am avut prezoane separate pe considerentul ca iarna ruginesc de la sare :) aici nu e cazul ca au capace de prezoane.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Daddy
Mesaje: 439
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Anvelope si Jante X-perience

01 Noi 2016, 17:21

Si-am trecut iar la incaltari de iarna ...
Imagine
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
anveloshop1
Mesaje: 17
Membru din: 11 Noi 2016, 12:31
Localitate: Neamt
Contact:

Re: Anvelope si Jante X-perience

29 Noi 2016, 09:57

Sunt destul configuratoare de jante online de la Alcar sau Mak. Ai nevoie de datele masinii tale, model, an, capacitate motor, etc. Configuratorul iti ofera toate modelele de jante disponibile pentru acel tip de masina. Toate modelele care ti le arata sunt compatibile cu ea din punct de vedere la nr de prezoane, et, distanta intre prezoane, etc. Decat sa te chinui sa adaptezi o janta pe care ai comandat-o fara sa stii daca se potriveste sau nu, mai bine fi sigur si foloseste un configurator de janta.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori