Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10
 
sandman
Mesaje: 1330
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

21 Oct 2016, 09:02

incalzire auxiliara tot nu are? ma enerveaza ca este o optiune pe care multi ar alege-o si nu este optionala pe leon. pana nu baga incalzirea auxiliara nu ma intereseaza leonul. bine macar ca i-au pus kessy.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
Andrei FR
Mesaje: 405
Membru din: 29 Sep 2015, 01:53
Localitate: Cluj

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

22 Oct 2016, 21:01

@sandman : ai absolut dreptate sa stii!!!Eu cred ca seat inca se gandeste la propria piata din Spania, unde normal ca nu trebuie incalzire auxiliara, asa ca nu se obosesc cu introducerea acestei optionale
Seat Leon ST - FR 2.0TDI 150 - MY2016 - Adventure Brown
Ex: Skoda Octavia 2 FL - 1.4TSI Business - MY2011
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

24 Oct 2016, 20:52

Daca am inteles bine, singurele schimbari fizice ale caroseriei sunt barele fata/spate. Ma uit la poze vechi/nou side-by-side si nu pot sa articulez de ce dar bara fata imi lasa impresia ca e mai "moale" dpdv design decat cea originala cu toate ca deschiderile mai mari ii dau o agresivitate proprie. Bara spate e cam aceeasi treaba cu cea veche.

Rotile noi "dual-tone", drepte, din pozele de la saloane https://www.netcarshow.com/seat/2017-le ... per_05.htm mi se par mult mai de rahat fata de cele vechi. Cele vechi de 18" (performance) se potriveau perfect cu design-ul desi nu se potrivesc prin gropile RO. Multe din rotile vechi au design-ul elicoidal - chiar si cele mai butucanoase de 17" standard pe FR - si se potrivesc mai bine cu masina. Am vazut totusi si o poza https://www.netcarshow.com/seat/2017-le ... per_10.htm cu niste roti ceva mai potrivite dar in principiu nu-mi place ca au mers pe roti drepte.

Farurile si stopurile in mod sigur vor fi mai bune si arata mai bine. Din pacate nu cred ca au rezolvat problema becurilor pt frana care pare ca au ramas tot intr-un cluster izolat in partea exterioara a stopului. Chestia asta nu mi-a placut deloc la modelul original.

Pana la urma, la exterior design-ul "refreshed" e cam la fel de fresh ca cel vechi si nu e in mod evident mai bun, cu exceptia luminilor care cred ca vor arata evident mai bine.

La interior e iarasi si cu bune si cu rele. Marirea touch screen-ul e buna. Vechiul buton potentiometru din dreapta nu l-am folosit niciodata si e normal sa renunte la ghirlanda de butoane fizice. Dar, pe modelul meu (Media System Touch) nu-mi place absolut deloc ca e un mare lag intre momentul cand apesi pe un buton si cel in care iti apare ecranul selectat. Din filmuletele vazute pare ca au redus lag-ul dar nu cum mi-ar placea, mai ales ca pe sistemul nou lag-ul te deranjeaza de 2 ori ca trebuie sa chemi homescreen-ul si apoi sa alegi ecranul destinatie, de fiecare data. Eliminarea senzorului de apropiere a mainii e o oportunitate pierduta. Unele mesaje puteau fi dismissed pe sistemul vechi doar prin fluturarea mainii dar metoda nu era implementata unitar si nu functiona pentru toate mesajele. Mi-ar fi placut daca pastrau senzorul si imbunatateau interactiunea.

Imi pare rau ca nu au reproiectat coloana de directie sa nu mai dau cu rotula in clapeta din stanga pt reglarea pozitiei volanului. Frana de mana pe buton e de rahat. Suportul de pahare asimetric e de un mare rahat pt ca f. probabil nu voi mai putea tine 2 pahare mari de la McDonalds.

Pe partea de tehnologie, sistemul keyless mi se pare un rahat inutil si riscant dpdv securitate dar sistemul de traffic jam assist, daca e implementat la fel ca la Audi/VW, ma lasa suspinand. Start/Stop e o chestie total inutila pt un trafic precum in B unde nici nu stai nici nu mergi ci te tarasti cu 5 km/h in reprize de cateva secunde. Sistemul ala de traffic jam assist are potentialul sa reduca masiv stress-ul in asemenea situatii si sunt nerabdator sa-l testez.

Motorizarile (pe benzina) sunt cam aceleasi asa ca aici nu e nimic de zis.

Pe total mi se pare un progres dar unul destul de modest.
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8624
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

24 Oct 2016, 23:49

Foarte interesanta observatie legata de rotita din dreapta care lipseste la navi 8 inch din lipsa de spatiu. Eu recunosc ca o folosesc foarte mult, mai ales in mers e greu de ales prin meniuri sau sa faci jump la o melodie anume (recunosc, aici trebuie folosit scrollul de pe volan). Sau fac zoom in out la navi, o sa fie minus mare sa fii nevoit sa faci pinch zoom in timp ce conduci...
La fel, in meniuri tip lista, folosesc exclusiv rotita dreapta in mers.

Chestii care au trecut neobservate - un nene dintre bossii de la lansare a zis ca SEAT Sound System a fost imbunatatit - nice. Si de materialele de pe fetele de usi au zis ca sunt mai bune - la FR nu ma plangeam oricum.

Cat despre doubling the performance of headlights, suna bine de tot, e de vazut, clar.
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

25 Oct 2016, 22:28

Tocmai a aparut prezentarea oficiala Leon 5F facelift.



Sunt pe telefon si mi-e greu sa listez toate noutatile, oricum de multe dintre ele se stia.
Enjoy!
 
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

26 Oct 2016, 00:33

Mda.. slowpoke. Ciudat e ca abia acum a aparut pe canalul de youtube SEAT :lol:

 
Avatar utilizator
costin_barzon
Mesaje: 89
Membru din: 20 Ian 2014, 09:13
Localitate: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

27 Oct 2016, 17:43

A fost prezentat si face-liftul pt Skoda Octavia.
http://www.motor1.com/news/126968/skoda-octavia-facelift-reveal/
Mi se pare muuuult mai urata decat varianta pre-face-lift.
Putem spune ca am scapat ieftin doar cu bara rotunjita la Seat Leon .... Se putea mult mai rau. :D :D :D

Seat Leon FR 1.4 TSI 140 -> B-665-ETA
Dacia Solenza, 80CP, 126Nm, bord computer, evacuare Borla -> B-31-ETA
EX - Audi A4, 1.9TDI, 131CP
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8624
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

27 Oct 2016, 20:55

haha, tot despre asta am scris si eu azi, dar am mutat apoi in thread separat. viewtopic.php?p=418107#p418107
e revolta la comentarii pe pagina Skoda sub filmuletul cu prezentarea. arata pur si simplu oribil. daca si acum o sa fie skoda lider de vanzari pe segment in RO atunci e clar ca romanul cumpara doar cu gandul la porcul care intra in portbagaj...
 
luciosu
Mesaje: 61
Membru din: 17 Aug 2016, 11:07

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

28 Oct 2016, 08:42

Gamer, pe langa porc, soacra, saci de ciment etc in portbagaj, Skoda castiga foarte mult si tine vanzarile sus pe flote, cel putin in Romania, unde Seat din pacate e 0 sau tinde spre 0. In felul asta isi permit sa dea discounturi mici, sa tina numerele sus. Oricum, sper ca posesorii de Skoda, de pe acest forum sa nu se supere, dar exact cum incepe noua reclama la Skoda in Romania, "Soferii de Skoda..." continuu eu, se cred toti Schumacher, au impresia ca si-au luat Porsche, sunt cei cu flashuri, cei cu claxoanele, cei de pe linia de tramvai, cu toate ca pe banda lor nu e decat o singura masina in fata, ca deh, vor sa fie primii. Astea cel putin in Buc. :) Si da, e groaznica. :) Scuze de off topic.
Acum on: Ca fapt divers, aseara aparuse in configuratorul din Romania, Leon FL, azi a disparut de tot. Motorizarile sunt aceleasi, aparuse echiparea Excellence, din ce mai tin eu minte: Faruri full-led spre 1200 euro ( pt FR), navi simplu tot spre 1200, navi + 1700, Kessy 333 de euro, pache asistenta 4, care e cel mai scump 680 euro
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

28 Oct 2016, 11:57

prevad o scadere a vanzarilor la Seat. . Concurenta e prea mare si foarte interesanta. Plus problema VAG ce nu se uita.
Personal ma gandesc la alte marci daca o schimb. Ca sa nu mai astept dupa cupra 4x4 pot avea cel mai puternic nou model deja cunoscut .
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8624
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

01 Noi 2016, 01:44

noile culori. in sfarsit un albastru care lipsea, ceva intre bleu alure (un pic prea deschis) si apollo blue (un pic prea inchis). si rosul aprins imi place
Imagine.Imagine.Imagine
 
ovi_ice
Mesaje: 234
Membru din: 27 Iul 2012, 08:19

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

06 Noi 2016, 17:53



Interesant...mai ales pt cei ce vor sa afle mai multe detalii despre Xcellence (sau cum s-o chema echiparea). Plus ceva interviuri cu oficiali Seat...
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8624
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

08 Noi 2016, 00:28

pe seat.de se poate configura leonul facelift.
- am vazut ca toate modelele au difuzor pe spate, la FR e neagra partea din mijloc. 95% din cei cu non-FR vor colanta in negru acea parte :)
in orice caz, spatele arata mai bine la facelift.
- la partea din fata grilele proiectoare sunt complet diferite la FR, dar fara full LED nu arata asa de bine.
- grila superioara e mai nasoala si la FR si la non FR decat la versiunea actuala.
botul masinii inca nu m-a convins ca e mai misto decat la non facelift
- nu exista navigatie simpla de 6.5 asa cum ma asteptam, media system plus cat si ambele variante navi normale si navi system high sunt de 8 inch. not bad, mai ales ca navi normal e doar 400 euro
- culorile Mistery Blue si Desire Red sunt foarte misto
- pe langa briz brizurile anuntate vad si optiunea de a avea interior negru ca la Cupra. like, desi scade un pic din exclusivismul modelului. la 1M s-au facut multe retrofituri de genul.
 
ovi_ice
Mesaje: 234
Membru din: 27 Iul 2012, 08:19

Re: Leon 5F facelift [2017 -]

08 Noi 2016, 12:51

M-am uitat si eu acum. Ce imi place:
- nu mai platesti in plus pt MS+ :D, deci din start display de 8 inch. Iar Navi e doar 400 euro (in sfarsit le-a venit mintea la cap :)))
- senzorii de parcare spate au acum si afisaj, deci nu trebuie sa mai faci asta din VCDS.
- headliner negru..cool :D. Cand se murdareste al meu, din ala imi pun :))

La dotari e un pas inainte, dar ce nu-mi place e design-ul. In fara de stopurile spate (ma rog, acele benzi pt semnalizare), mi se pare ca partea frontala si-a pierdut din personalitate (nici farurile noi, luate de pe ateca, nu mi se par spectaculoase - seamana prea mult cu ce vedem pe Audi si alte masini din grupul VAG). Jantele....atat 17, cat si 18 inch sunt absolut oribile. Iar acel contur al grilei cromat e acum mai gros, fix ca o "zgarda" de argint de la gatul unui bisnitar :))
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 10

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator