Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Daddy
Mesaje: 442
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

09 Iun 2016, 21:58

Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Seaton
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mai 2016, 18:25

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

10 Iun 2016, 07:18

Multumesc mult, arata beton. Nu ma preocupa deloc ca nu se potrivesc capacelele de suruburi, atata timp cat suruburile se potrivesc si ET-ul e cel corect. Daca nu se intampla ceva miraculos, voi merge pe aftermarket-uri la jantele de iarna.

Cum ti se pare balonul la cele pe 17 (inaltimea cauciucului), e destul de mare ? Mi-e frica sa nu lovesc jantele, deoarece de ceva ani merg cu cauciucuri mai inalte si am devenit cam neglijent (urcari borduri, gropi etc). Cand am condus masina dealerului cu jante pe 18, am avut un stres major. Sper cele pe 17 sa fie OK.

Salutari.
X-perience 1.8TSI DSG 4Drive
Ateca 1.4TSI DSG 4Drive
ex-Mazda CX-5 2.0AT
ex-Subaru Forester SG 2.0 MT
ex-Subaru Forester SH 2.0D
ex-Subaru Forester SG 2.5XT[/i]
 
Daddy
Mesaje: 442
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

10 Iun 2016, 09:32

Balonul e ok (ce am luat eu respecta si latimea jantei din COC), iar pentru suruburi, mai putin pentru antifurt, se gasesc capace AM la 20 de lei setul. Intr-adevar e un mare avantaj ca se potrivesc prezoanele originale si gaura centrala (desi jantele vin cu prezoane incluse, ele sunt identice cu cele originale). De asemenea pentru capacelul central se gasesc stickere metalice sau de silicon, de buna calitate, cu emblema Seat (eu am luat ceva cu emlema argintie cu margine rosie pe fond negru).
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Seaton
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mai 2016, 18:25

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

10 Iun 2016, 11:58

Asta cu stickerele e de mare efect. Jante de 3 ori mai ieftine care arata originale:).

M-am linistit daca avem variante AM care se potrivesc perfect.

Multumesc pentru feedback.

Salutari.
X-perience 1.8TSI DSG 4Drive
Ateca 1.4TSI DSG 4Drive
ex-Mazda CX-5 2.0AT
ex-Subaru Forester SG 2.0 MT
ex-Subaru Forester SH 2.0D
ex-Subaru Forester SG 2.5XT[/i]
 
Daddy
Mesaje: 442
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

10 Iun 2016, 12:10

Bafta la cumparaturi!
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Seaton
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mai 2016, 18:25

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

19 Iun 2016, 15:21

As mai avea o intrebare legata de farurile de pe Leon 5F. Am condus un X-perience cu faruri LED noaptea si mi s-au parut extrem de slaba vizibilitatea. Evident ca am citit toate posturile legate de faruri aici, pe site-urile spaniole si pe cele englezesti si am vazut cum sta treaba cu reglajul lor. Totusi, farurile de pe masina de drive test erau reglate cu o zi inainte la service, deci n-ar trebui sa fie o problema de reglaj. Chiar am facut o comparatie cu cele de pe CX-5, cealalta masina a mea, si se vedea mult mai bine la Mazda.

A facut condus cineva faruri cu halogen si cele cu LED pentru o comparatie cat mai clara? Ma gandesc ca niste halogene cu becuri performante (eventual aftermarket) ar putea sa lumineze sensibil apropiat sau mai bine decat niste faruri cu LED care nu sunt grozave (sau cel putin mi se par mie asa). mentionez ca era si ploaie in seara testului, poate si asta a inrautatit vizibilitatea.

Orice parere de la utilizatori este foarte utila, deoarece masina imi place foarte mult si singura retinere este legata de faruri. Si as vrea sa si dau comanda saptamana viitoare...
X-perience 1.8TSI DSG 4Drive
Ateca 1.4TSI DSG 4Drive
ex-Mazda CX-5 2.0AT
ex-Subaru Forester SG 2.0 MT
ex-Subaru Forester SH 2.0D
ex-Subaru Forester SG 2.5XT[/i]
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

19 Iun 2016, 23:04

LEDurile de pe 5f lumineaza super bine, doar ca unele versiuni vechi au suferit de raza scurta, bateau in jos. A mea bate 'sus' din fabrica si poate deranjeaza pe contrasens cand sari peste denivelari, dar pt mine lumineaza muuult mai bine decat orice xtreme power pe halogen (am avut). Lumina e cum zice in reclama, alba, marcajele devin perfect vizibile si in afara razei.

 
Seaton
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mai 2016, 18:25

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

20 Iun 2016, 08:04

Multumesc, asa ar fi normal, LED-ul sa ofere vizibilitate mai buna decat halogenele.

Ai observat vreo diferenta majora cand ploua ? Ma tot uitam cand am facut testul la suprafata farului, care e cam orizontala (de la design) si ma gandeam daca nu "tine" picaturi de ploaie care modifica vizibilitatea. Poate suna SF, dar incercam sa-mi explic de ce mi se parea ca nu vad prea grozav.

Sau poate n-am mai condus de mult timp noaptea pe ploaie si am mai imbatranit intre timp. E adevarat ca am inceput sa port si ochelari, asa ca mai bine ma opresc pana nu transform topicul intr-unul de optica medicala:).
X-perience 1.8TSI DSG 4Drive
Ateca 1.4TSI DSG 4Drive
ex-Mazda CX-5 2.0AT
ex-Subaru Forester SG 2.0 MT
ex-Subaru Forester SH 2.0D
ex-Subaru Forester SG 2.5XT[/i]
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

20 Iun 2016, 08:06

Probabil de la ploaie ti s-a parut ca vizibilitatea e afectata ca si la halogen sau xenon, altfel nu vad de ce ar fi slaba luminozitatea.
Mai baga un drive test pe noapte fara ploaie ca sa fii convins [emoji12]

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Daddy
Mesaje: 442
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

20 Iun 2016, 20:30

Scopul ledurilor, cel putin cele low, de care sunt puse pe Seat, nu este sa ofere neaparat lumina mai puternica decit halogenele, ci:
1. Lumina mai aproape ca si culoare de cea naturala;
2. Consum mai mic de energie;
3. Posibilitati de control mai precise ale fasicolului luminos;
4. Estetica superioara si posibilitati mai multe pentru designeri in a configura designul masinii.
Acestea fiind spuse, eu nu am remarcat diferente notabile intre cele doua masini ale mele, una cu xenon si cealalta cu full led. Dar poate ca eu, ca purtator de ochelari, nu sunt cea mai buna referinta.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Seaton
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mai 2016, 18:25

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

21 Iun 2016, 13:14

Multumesc tuturor pentru feedback, maine dau comanda...Revin cand primesc masina si pot transmite primele impresii.
X-perience 1.8TSI DSG 4Drive
Ateca 1.4TSI DSG 4Drive
ex-Mazda CX-5 2.0AT
ex-Subaru Forester SG 2.0 MT
ex-Subaru Forester SH 2.0D
ex-Subaru Forester SG 2.5XT[/i]
 
Seaton
Mesaje: 43
Membru din: 14 Mai 2016, 18:25

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

06 Aug 2016, 14:38

Pana la urma are cineva un X-perience benzina ca sa aflam ceva feedback? Eu mai am de asteptat vreo luna, dupa care voi deschide un jurnal pentru interesati.

Daca mai e cineva care il are deja ar fi interesant de auzit primele impresii/km, consum, consum ulei:) etc.
X-perience 1.8TSI DSG 4Drive
Ateca 1.4TSI DSG 4Drive
ex-Mazda CX-5 2.0AT
ex-Subaru Forester SG 2.0 MT
ex-Subaru Forester SH 2.0D
ex-Subaru Forester SG 2.5XT[/i]
 
Avatar utilizator
raladi
Mesaje: 38
Membru din: 20 Feb 2016, 20:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

06 Aug 2016, 18:28

Eu :)
Consum ulei deocamdata nu pare... dar era oricum nasol daca dupa putin peste 1500 km se vedea deja la ochi ceva consum.

Am pus cateva consumuri de benzina:

Pana la munca dimineata la 7:

Imagine

Pana la Cora si inapoi azi dimineata:

Imagine

Celelalte doua:

Imagine

Imagine

Ca idee, la 140km/h pe tempomat pe A2 consumul instant se invarte in jurul lui 9.0 l/100km; varia intre 8.6 si 9.5 sa zicem.

Per ansamblu incantat de masina.
Seat Leon X-Perience 1.8 TSI - fara faruri led :roll:
 
Daddy
Mesaje: 442
Membru din: 07 Ian 2016, 14:01
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

07 Aug 2016, 16:54

Bravo, excelenta alegere! Un motor rafinat si silentios, potrivit si pentru oras si pentru autostrada.
Ex Seat Leon X-Perience 184 DSG
 
Avatar utilizator
raladi
Mesaje: 38
Membru din: 20 Feb 2016, 20:11
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi achizitie Leon X-Perience

07 Aug 2016, 17:24

Mda, chiar daca mai toti dealerii pe unde am umblat erau initial socati.... Dialogul era de obicei ceva de genul:
- Benzina??? Pe XPerience?...
- Da dom'le... Eu sunt mai dubios :)
- Mda... Nu am mai vandut XP pe benzina

A fost unul tare care dupa reactia initiala de soc a dat-o in: aa, da... Super motor sau super alegere... Ceva de genul asta :)))))

Eu am preferat intotdeauna benzina unui diesel, cu toate avantajele (si cu dezavantajele asumate). Ma rog, la 1.8 TSI mi-am asumat si eventualul consum de ulei :). Sper sa nu fie cazul. Oricum pare un best buy motorul acesta... Am tatonat variante si prin curtea japonezelor.... Dar neah.... Nu exista ceva cat de cat asemanator.
Seat Leon X-Perience 1.8 TSI - fara faruri led :roll:

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori