Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
costin_barzon
Mesaje: 89
Membru din: 20 Ian 2014, 09:13
Localitate: Bucuresti - Dristor
Contact:

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

29 Iul 2015, 14:05

Un filmulet ce prezinta testele facute pe masinile pt politia italiana:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ErpRMgSGB-U[/youtube]
Ultima oară modificat 29 Iul 2015, 15:00 de către gamer555, modificat 1 dată în total.
Motiv: fix

Seat Leon FR 1.4 TSI 140 -> B-665-ETA
Dacia Solenza, 80CP, 126Nm, bord computer, evacuare Borla -> B-31-ETA
EX - Audi A4, 1.9TDI, 131CP
 
Avatar utilizator
Sebastian_RC
Subiect Autor
Mesaje: 447
Membru din: 30 Dec 2014, 07:42
Localitate: B U C U R E S T I
Contact:

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

29 Iul 2015, 16:59

Au gust politistii italieni la maisni.

Leon FR diesel are un difuzor pentru a simula zgomotul motorului?
Dyno-Tuning
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap
 
Avatar utilizator
florinrmn
Mesaje: 44
Membru din: 28 Dec 2014, 13:09
Localitate: VL

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

29 Iul 2015, 20:04

DA, la motorizarile de top FR si CUPRA are acel sound actuator, este vorba despre cel din habitaclu. In esapament difuzor nu au decat masinile din grup cu sistem de evacuare sport.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

29 Iul 2015, 20:07

Diesel doar 2.0 184 are (avea pana la MY15 din ce mai citisem) sound acctuator, asa cum mai aveau in gama doar 1.8 tsi si Cupra (gti, gtd, rs, r si asa mai departe)
 
Avatar utilizator
Sebastian_RC
Subiect Autor
Mesaje: 447
Membru din: 30 Dec 2014, 07:42
Localitate: B U C U R E S T I
Contact:

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

29 Iul 2015, 20:29

La mine cred ca nu are si ma bucura asta, nu ma polueaza fonic.
Dyno-Tuning
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap
 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

04 Aug 2015, 13:55

Apropo de zgomote, are cineva habar daca schimbarea evacuarii la un diesel se simte? Ma refer la sunet, nu castiguri de performanta si am in vedere un catback de la Milltek.

http://www.millteksport.com/exhaust.products.cfm?variantid=1468
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

04 Aug 2015, 14:42

duminica la ring m-am intalnit cu un baiat care avea un 184 modificat, printre ele si un catback milltek. poti auzi masinuta aici
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UthKb1ltOQI[/youtube]
din ce a spus si el, nu se schimba mare lucru, se aude doar un fasait continuu. daca stii cum suna un FR 1P fara toba finala, iti poti face o idee, la fel se auzea, ca un aspirator :). pana nu scoti DPFul nu schimbi mare lucru la sunet...

 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

04 Aug 2015, 21:31

Multumesc pentru link. Pacat ca nu e mare diferenta. Mai vazusem niste filme pe youtube cu unii care fac retrofit cu evacuarea activa care exista pe Golf GTD, dar costul e pe la 1000 de euro. Mi se pare ca de banii astia se pot lua alte bunataturi.
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

04 Aug 2015, 21:49

chiar si aia e o chestie fake, "fluier pe evacuare". un sunet ok poti obtine doar din turboback, chiar si pe diesel. din pacate asta inseamna pa pa garantie, 'ilegalitate' etc...
 
Avatar utilizator
Sebastian_RC
Subiect Autor
Mesaje: 447
Membru din: 30 Dec 2014, 07:42
Localitate: B U C U R E S T I
Contact:

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

14 Aug 2015, 21:26

Am intalnit situatii cand astfel de parti de evacuare au fost admise la garantie.
Dyno-Tuning
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

21 Aug 2015, 13:30

Seat dezvaluie noua editie a modelului Leon: SE Technology Business

Motorizare: doua unitati diesel (1.6-liter TDI 110HP si 2.0-liter 150HP).
Exterior: LED headlights, rain sensors si auto dimming rear view mirror.
Interior: satellite navigation system, adaptive cruise control, DAB audio system si rear parking sensors.
Toate echipamentele fac parte din pachetul Convenience, care este standard la SE Technology Business.

Pentru inceput Seat Leon SE Technology Business este oferit doar in varianta break (wagon) si are pret de lista £20,650
pentru versiunea echipata cu motorul de baza 1.6-liter TDI.
Versiunea in 5 usi a editiei va fi disponibila incepand cu primavara anului 2016.

Imagine
 
Avatar utilizator
RD-Woo
Mesaje: 515
Membru din: 03 Aug 2015, 23:18

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

08 Oct 2015, 18:06

2016 SEAT Leon - facelift, posibil cu noua motorizare 1.8 TSI

Modelul facelift a fost surprins in teste in muntii Alpi din Austria. Ce este foarte interesant despre aceasta masina sunt acele dispozitive de măsurare montate pe roți, împreună cu un laptop în interior, care indică faptul ca masina are probabil un nou motor.

Posibil ca motorul în cauză sa fie o nouă versiune a celui in patru cilindri 1.8 TSI, echipat cu tehnologie activă a cilindrilor (ACT), care își va face debutul pe Audi A3 facelift anul viitor. Dacă e cazul, se așteaptă să crească puterea de la nivelul actual de 180CP la 190CP în timp ce consumul de combustibil va scadea proportional, deoarece sistemul ACT va închide doi dintre cilindrii in timpul sarcinilor mici, atunci când nu este necesară puterea maximă.


Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
Artanis
Mesaje: 238
Membru din: 19 Oct 2009, 14:27
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

09 Oct 2015, 11:40

Suna f. interesant noul 1.8 ACT, cu speranta ca vor mari si cuplul si nu-l va lasa la nivelul celui de 1.4...
LEON ST 1.4 ACT
 
dumitrescumaurelian
Mesaje: 7
Membru din: 21 Dec 2014, 01:52

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

01 Ian 2016, 23:03

Buna seara!
Primul meu post pe acest forum incepe cu un sincer: La multi ani! :cheers
Acum dupa ce s-au mai asezat lucrurile (sarmalele, friptura, cola, TVA'ul :yah etc.), m-am gandit ca trebuie sa schimb masina (Hyundai Accent 1.5 CRDI) cu un Seat Leon 5F FR 1.4 TSI, desi m-am gandit serios la alternativa Seat Altea Freetrack SH (am destinut si un Seat Toledo 5P, asa ca stiu in mare parte cu ce se mananca marca Seat).
De placut imi place, insa vreau sa ma asigur de anumite lucruri (mentionez ca am citit majoritatea posturilor din sectiunea 5F), asa ca o iau usor pe categorii:

1. Motor: 1.4 TSi de 125 sau 1.4 TSI ACT de 150? {motorul de pe Accent ma multumeste pe deplin - stiu ca voi cumpara benzina, insa as vrea ca masina sa se simta macar la fel de sprintena - stiu ca nu se pot compara masinile, de aceea o si schimb, mai mult din motive de siguranta (Hyundai Accent are max 2 stele la NCAP)}

2. Optionale:
- Airbag-uri laterale spate
- Cotiera spate
- Faruri Full LED
- Media System Plus
- Full Link
- Pachet Comfort Drive
- Pachet depozitare
- Pachet Iarna
- Pachet iluminare interioara cu LED
- SEAT Sound System
- Roata de rezerva de dimensiuni reduse
- Senzori parcare fata si spate cu afisare

Cam astea ar fi optionalele, insa vreau sa stiu urmatoarele:
- Sistem Navigatie sau Sistem Navigatie PLUS aduc in plus doar partea de navigatie fata de Media System Plus?
- pentru ca nu-mi plac butoanele moarte, vreau sa intreb ce optiuni ar trebui selectate pentru a avea un bord "plin". (am vazut un buton mort de ex in partea din stanga a volanului de dimensiuni medii)
- se merita Camera video pentru marsarier si Recunoastere semne de circulatie?

Pret:
Dupa o vizita la reprezentanta Seat Constanta (eram obisnuit cu Seat Dona, insa au dat faliment si a aparut Exclusiv Auto - mult mai bine pentru mine, locuind in apropiere), am ramas cu un gust amar. Pe langa faptul ca "vanzatorii" parca nu stiau nimic de motoare si optionale (am avut impresia ca puteam sa vand masina mult mai bine ca ei), mi-au configurat masina si am ajuns la un pret de aproximativ 24.000 euro. Nu am vrut sa depasesc un anumit buget asa ca am intrebat daca se mai poate negocia (cei mai "flexibili" au fost cei de la Ford), insa am primit raspunsul ca NU (desi nu vad prea mult 5F'uri prin Constanta).
Dumneavoastra ati primit un discount sau masina se vinde singura? (se merita sa incerc si la Bucuresti?)

Multumesc anticipat si imi cer scuze pentru "wall of text"

Cu stima
 
Avatar utilizator
Artanis
Mesaje: 238
Membru din: 19 Oct 2009, 14:27
Localitate: Bucuresti

Re: Discutii generale 5F - specificatii, optionale

03 Ian 2016, 18:08

La multi ani si bine ai venit!

Iti pot impartasi cateva impresii legate de ambele motorizari, detin pe cel de 150CP (poti vedea in sectiunea Leon-ul tau 5F) si am facut drive-test si cu varianta de 125CP. In plus, masina anterioara a fost Leon 1P 1.4 TSI, deci am ceva km condusi cu aceste motoare...
Iti recomand cu caldura sa mergi pe varianta ACT, cuplul superior cu 50Nm chiar se simte, iar consumul poate fi cu 0.5-1l/100km sub cea de la motorizarea de 125CP. Cu atat ma mult cu cat nu vrei sa fii dezamagit dpdv. reprize si consum comparand-o cu vechea masina. Pentru ca la cap. dinamica, stabilitate in viraje, silentiozitate, confort, etc. Leon e mult peste Accent.

Mi se pare putin cam piperat pretul la care ai ajuns (e drept, si cu multe optionale) insa daca o iei din Bucuresti cu siguranta poti obtine discount-uri semnificative. 2000E sub pretul de lista ar trebui sa fie garantat + un eventual tichet rabla.
LEON ST 1.4 ACT

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori