Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
costin_barzon
Subiect Autor
Mesaje: 89
Membru din: 20 Ian 2014, 09:13
Localitate: Bucuresti - Dristor
Contact:

Interior full LED aftermarket

02 Oct 2014, 10:20

Masina mea este dotata full Led la exterior dar nu si la interior. Drept urmare m-am apucat sa caut informatii despre ce becuri se mai pot schimba la interior si care este modelul lor.
Cautand pe www.seatcupra.net am gasit urmatoarele informatii:

- portbagaj: 1 x501
- lumini picioare fata: 2 x501
- spoturi tavan fata: 2 x501
- torpedou: 1 x501
- parasolare: 2 x501
Total becuri T10 / W5W / 501s necesare: 8

Proiectoare fata: 2 x H8 / H11
Total becuri H8/H11s necesare: 2

- plafoniera spate: 2 x36mm festoon
Total becuri 36mm festoons necesare: 2

- lumina ceata spate: 1 x1156/PY21Ws
- lumina mers cu spatele: 1 x1156/PY21Ws
Total becuri 1156/PY21Ws necesare: 2

- semnalizatoare spate: 2 x7505/381/BAU15Ss
Total becuri 7505/381/BAU15Ss necesare: 2

Numarul total de becuri necesare este acelasi. In functie de versiunea de masina: SC / ST / FR difera modelul de bec la parasolare.

Citind experientele utilizatorilor din UK am aflat cate ceva:
- multi prefera sa puna luminile de la picioare pe rosu si sa le tina aprinse tot timpul;
- LEDurile aftermarket este indicat sa aiba radiator de aluminiu. Unora li s-au parlit becurile fara radiator.
- pentru proiectoare exista variante cu leduri CREE. Cele de 700 lumeni sunt mai slabe decat proiectoarele de fabrica. Cele de 1800 lumeni sunt un real upgrade dar costa foarte mult.
- becurile de ceata si dat inapoi este indicat sa fie cu leduri CREE.

Si acum vine intrebarea: A facut cineva din comunitarea noastra modificarile? Stie cineva o sursa de becuri de interior LED de calitate?
Multumesc.

Seat Leon FR 1.4 TSI 140 -> B-665-ETA
Dacia Solenza, 80CP, 126Nm, bord computer, evacuare Borla -> B-31-ETA
EX - Audi A4, 1.9TDI, 131CP
 
ovi_ice
Mesaje: 234
Membru din: 27 Iul 2012, 08:19

Re: Interior full LED aftermarket

03 Oct 2014, 10:58

Becurile LED sunt o loterie; poti nimeri ceva ok ca si culoare sau sa fie albastre ca neonul si atunci vei avea impresia ca esti rapit de extrateresti cand le aprinzi pe cele interioare :lol:

Din ce m-am documentat in ultima vreme (vreau si eu sa schimb becurile interioare cu unele cu LED), am inteles ca se obtin rezultate f bune cu cele de la samsung. Si ma refer la culoare neutra (4500-5000K), intensitate si dispersie buna. Aici sunt cele de care zic: http://www.ddmtuning.com/Products/FestoonLED-2323. Din pacate costul transportului va fi cu mult mai mare decat cel al produselor. Daca le gasesti pe altundeva cu transport mai ieftin(gen ebay), zi-ne si noua.

Am gasit si la noi pe cineva care aduce: http://detailing-club.ro/forum/showthread.php?t=5574. Nu te mai complici cu transport si eventual le poti proba pe loc. Dezavantajul e ca sunt no-name, deci nu cunosti parametri gen temp de culoare si nici nu cred ca ai o garantie reala.

In fine, dupa ce am petrecut si eu cateva zile cautand pe net, am cam renuntat la idee. Sunt prea multe chinezarii pe piata si risti ca rezultatul final sa fie foarte chicios (si ai mai amintit si tu de parlirea becurilor din cauza supraincalzirii). Cred ca o sa schimb doar becul din portbagaj (la mine ala e o gluma proasta), eventual si pe cele de la nr de inmatriculare. De interior nu ma ating, oricum la mine becurile interioare au o lumina f alba (nu e acel galben de lumanare cum aveam pe leonul 1P).

p.s.: nu inteleg ce cauti cu LED-uri (implicit lumina >5000k) pe farurile de ceata.
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: Interior full LED aftermarket

03 Oct 2014, 13:14

Eu am schimbat in iarna toate becurile din interior cu led-uri. .Am de gand sa le schimb iar cu altele .
momentan sunt acestea montate ,
Imagine
As vrea sa schimb cu led-uri la proiectoarele de ceata. doar ca la Modelele FR este greu de schimbat fara a da bara fata jos . :-(
cam asa arata interior-ul cu toate becurile rosii.

ImagineImagineImagineImagine
pana si in portbagaj este tot led rosu :.pana acum nu am avut nevoie de lumina puternica pentru a gasi in portbagaj ace si sa aspir noaptea portbagajul :-).Dar cred totusi ca arata mai bine daca schimb becurile cu unele albe si sa las doar partial rosii ,la picioare si eventual la una din plafoniere..
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
clinlin
Mesaje: 245
Membru din: 07 Noi 2013, 11:58
Localitate: Bucuresti

Re: Interior full LED aftermarket

03 Oct 2014, 13:39

Mie masina ta imi aduce aminte de asta

Imagine
Seat Leon FR '14, 2.0TDI 220CP / 460Nm
 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: Interior full LED aftermarket

03 Oct 2014, 14:03

clinlin scrie:
Mie masina ta imi aduce aminte de asta

Imagine

Inseamna ca esti fotograf de meserie..
am pus mult rosu din cauza ca lumina ambientala din usi este slaba ca si inexistenta. cea mai mare dezamagire ,lucrul asta ma atragea tare la interiorul masinii,in final sa ajunga sa fie o nemultumire frustranta.mai ales ca am aflat ca alte leon-uri au luminile din usi chiar foarte vizibile si pe timp de ziua .Daca as putea intr-un fel modifica acest aspect ,dar nu exista momentan solutie ,cel putin nu stiu eu ce as putea face
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;
 
Avatar utilizator
Maf55
Mesaje: 140
Membru din: 28 Iul 2017, 11:39
Localitate: Iasi

Re: Interior full LED aftermarket

19 Sep 2017, 20:41

Eu am folosit led-uri albe philips la interior picioare,plafoniera,portbagaj iar rezultatul a iesit satisfacator !
Imagine
 
Avatar utilizator
pollo1991
Mesaje: 159
Membru din: 17 Dec 2015, 08:45
Localitate: Bucuresti

Re: Interior full LED aftermarket

10 Oct 2017, 07:14

Salut !
Vezi ca sunt niste baieti pe aici , Led It Up, care se ocupa cu asa ceva si sunt foarte pro !
Seat Leon 5F
B-647-CBF

 
Avatar utilizator
BrasovBogdan
Mesaje: 569
Membru din: 18 Oct 2013, 01:17
Localitate: BV

Re: Interior full LED aftermarket

11 Dec 2017, 18:34

Si baietii astia Led It Up . pot face sa lumineze puternic acele benzi led din portiere ?
LEON SC FR1.8 DSG

http://postimg.org/image/qap1j0t97/" onclick="window.open(this.href);return false;

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori