Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8624
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 5F - test drive

09 Mar 2013, 23:43

Like Golf, the new Leon has multi-link rear suspension reserved for only the most powerful models, while cooking models has turned to torsion-beam setup to save costs. The borderline is different though: on the Golf engines with more than 120 hp are served with the sophisticated rear suspension, whereas the Leon needs more than 150 hp. This mean both the big selling 140 hp 1.4TSI and 150 hp 2.0TDI employ the cheaper suspension. In the real world, however, these cars still drive better than the old one. You will find good body control and grip contributed by the wider tracks, lighter weight and better chassis balance, while the stiffer chassis and improved NVH result in a more polished ride. Only on really poor surfaces you will realize the rear suspension is non-independent, and the noise insulation is thinner than the most refined cars in the class.

deci si la golf exista punte spate fixa, doar ca limita e <=120 cai fata de <=150 cai la leon...
eu unul astept varianta de 184 cai, sa vedem cum se comporta
 
Avatar utilizator
N3buNul
Mesaje: 116
Membru din: 09 Feb 2012, 04:29
Localitate: Portugal-Hunedoara

Re: Seat Leon 5F - test drive

10 Mar 2013, 05:00

Salut. Saptamana trecuta am avut ocazia sa experimentez si eu noul Leon. am experimentat varianta Fr 2.0 150Hp. sincer, nu prea am ramas asa de impresionat. in primul rand masina mi s-a parut mai lenta in acceleratii, iar interiorul sincer este frumos si destul de atragator. pe cand exteriorul, in afara de jante, din fata pare o ibiza iar spatele, la usa de la portbagaj parca e luata direct de la sirocco si pusa pe leon. parerea mea e ca leonul asta e o combinatie cu ibiza si sirocco.avand in vedere ca este o masina sport, suspensia este destul de duricica, dar sta bine in curbe, dar cand acelerezi parca nu simti "kick"ul ala. probabil si din cauza la filtru de particule. oricum o sa experimentez si versiunea de 184HP, dar nu sunt absolut deloc impresionat. aveam mai mari asteptari.
Seat Leon 1m ARL

My project viewtopic.php?f=134&t=11970
 
Avatar utilizator
DiNO
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 5F - test drive

12 Mar 2013, 01:49

Salut!

Nu am mai scris de mult timp asa ca voi fi foarte subiectiv si sincer.

Am vazut noul leon la pbv dar nu am apucat sa il incerc pt ca nu erau inmatriculate inca...
Botul este frumos, unde m'am si obisnuit cu botul de la ibiza.
Spatele mi se pare neterminat insa.
Mi se pare o masina inalta si ce am mai observat privind din fata, fiind parcata langa un 1p, noul leon e drept drept pe laterale.
La 1p, acolo unde se termina habitaclul incepe o nervura care "umfla" aripile si usile dand senzatia de masivitate, de latime...
Urcat la volan, am observat ca pozitia scaunului la minim este foarte ridicata, iar geamurile laterale sunt mari. Adio pozitie sportiva... volanul este foarte subtire, mai de domnisoara asa.
Consola centrala nu a fost niciodata punctul forte nici la 1p nici la 5f nu va fi. Touchscreen, plastic, bla bla... nimicuri. Nu inteleg cum de sare lumea ca ar fi mai calitative. In ce sens? Cum va dati seama? Ca la zewa fac si eu diferenta.

Buuuun. Si acum sa incep sa insir toate minusurile pe care le'am gasit si care pe mine ma fac sa imi displaca noul model:
-manerul usa spate
-stergatoarele clasice
-pozitia la volan ridicata plus geamurile mari desi vizibilitatea la stalpul parbrizului e la fel de proasta.
-pierderea identitatii de design!!!
-pedala clasica "din tavan"
-volanul subtire.
-disparitia multilink spate pe motorizarile mici.
-aspectul de masina Cub.

Aspecte care imi plac:
-seat driver profile.
-portbagajul mai mare.
-botul masinii.
-si evident gadgeturile de luat ochii full led si trapa panoramica.


Dupa ce voi da o tura cu unul o sa revin si asupra tinutei de drum.


Pana una alta eu nu vad inca masina asta concurand in wtcc cu caroseria asta...
I'au castrat efectiv toata sportivitatea.
Da e un model nou.
Aceleasi discutii le'am auzit si la trecerea de la 1m la 1p .
Dar momentan pe mine masina asta nu m'a convins.

E fratele rahitic al lui a3, imbracat prost dar cu ochelari ray ban originali dpmdv.
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
Avatar utilizator
DiNO
Mesaje: 265
Membru din: 16 Ian 2010, 14:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 5F - test drive

12 Mar 2013, 02:04

Scuze de dublu post dar nu mai pot edita:

Nu imi place ca a disparut turometrul din centru si ca sunt doar 2 ceasuri acum.

Multumesc,
O zi buna!
:hi
SEAT LEON SPORT 1.4 TSi 125 CP 2010 Roşu Emocion Cupra2010looks
ImagineImagine
BEFORE & AFTER
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Seat Leon 5F - test drive

12 Mar 2013, 10:47

Si 5F are nervuri pe lateral,insa cel care le-a desenat avea parkinson...o nervura pleaca dinspre bot si alta dinspre spatele masinii.Se pierd aiurea pe la mijlocul masinii.
Da impresia ca afost facuta in graba.

Mie nu-mi place faptul ca apar o tona de informatii pe computerul de bord...in coltul dreapta sus iti apare pana ce si treapta de viteza.O fi pt oligofreni :tongue
DiNO sunt multi care sunt extaziati de ce dotari li se ofera,mi se pare aiurea ca ajungem sa luam o masina nu pt felul cum se conduce,ci pt dotari :roll:
Noul leon pare o masina banala
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
christyan27
Mesaje: 147
Membru din: 12 Apr 2009, 14:43
Localitate: Bacau/Galati

Re: Seat Leon 5F - test drive

20 Mar 2013, 12:46

Abia astept si eu sa-l incerc sa vad ce poate.
 
Avatar utilizator
Miky&Bogdan
Mesaje: 508
Membru din: 15 Oct 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Leon 5F - test drive

22 Mar 2013, 10:52

Am vazut aseara un 5F rosu cu faruri led pe Ion Mincu sensul spre Bd. Ion Mihalache. Mi s-a parut ca dau foarte bine farurile noi, pret de 2 secunde cat am trecut pe langa el.
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute

 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Seat Leon 5F - test drive

22 Mar 2013, 11:48

Arata bine si vezi bine cu farurile astea.
Eu l-am testat si noaptea.
Mi se pare ca vizibilitatea este mult peste cea oferita de farurile cu lupa.
Acum stau si ma intreb cat costa sau ce se intampla daca se arde un led?Vesnice nu sunt clar. Am vazut pe drum A6 A8 cu leduri arse
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Seat Leon 5F - test drive

22 Mar 2013, 11:58

Buna intrebarea ta Tibi.
Eu sunt de parere ca intra in categoria consumabile, deci garantie ciuciu si nu cred ca sunt ieftine.
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Seat Leon 5F - test drive

22 Mar 2013, 12:06

Frumos e faptul ca in carte spune ca farurile sunt elemente de siguranta,iar dealerul zice ca nu.Teoretic ce tine de siguranta se schimba,practic lucrurile sunt altfel
Am patit la avensis si polo,dar s-a procedat diferit pt aceiasi problema.''Transpirau'' prea mult(echivalentul unei cesti de cafea)
Toyota a inlocuit imediat fara vreun comentariu, Cardinal motors a dat-o cotita...ca e normal pt un far cu plastic si nu sticla,ca-s variatii termice,etc.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8624
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 5F - test drive

22 Mar 2013, 12:54

farurile astea full led ar trebui sa fie "pe viata", adica nu ar trebui sa se strice. sau cel putin asa spune teoria... in realitate o sa vedem :)
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Seat Leon 5F - test drive

22 Mar 2013, 18:17

Pe viata cat e masina in garantie, sunt curios cum se vor comporta masinile astea peste vreo 8 ani asa , cum au media masinile noastre in general si exista masini de 10 ani care arata impecabil si functioneaza la fel, generatia old gen 1m golf4 passat b5.5 .
Am vazut azi la metro baneasa unul rosu in parcare, nu e urat deloc, mi s-a parut doar mic ca gabarit.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Seat Leon 5F - test drive

22 Mar 2013, 22:03

Vazute de sus(1p si 5f),noul leon pare mult mai lat/mare.
Nu cred ca va fi mai fiabil fata de 1p. Cum nici 1p nu este fata de 1m.
Noul leon mi se pare a fi mai blink blink fata de modelul anterior.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Seat Leon 5F - test drive

22 Mar 2013, 22:51

Probabil de sus se vede mai masiv, nu am avut ocazia, dar asa din lateral asa mi s-a parut mai mica.
Mi-a placut mult spatele arata bine, in schimb fata seamana prea mult cu ibiza si chiar si cu octavia 3 se vede ca s-a generalizat designul pt tot grupul vag, asta inseamna ca si-a pierdut un pic identitatea ca masina.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Seat Leon 5F - test drive

22 Mar 2013, 23:05

Din profil e iluzie, depinde ce anume privesti sau la ce iti concentrezi atentia :tongue
De sus pare mai mare,am parcat una langa alta in ziua cat mi-a fost lasata pt test drive.
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 12

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator