Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 5F - test drive

29 Iul 2013, 13:21

test driveul cu FR 150 a fost acum aproape jumatate de an, deci nu imi aduc aminte cu exactitate. insa tin minte ca nu ne-a dat pe spate (nici pe mine nici pe roger). la asta in schimb pot sa zic ca am avut asteptari mari si deocamdata nu am fost dezamagit (astept un test drive prelungit saptamana viitoare, o sa avem timp sa analizam mai in detaliu).
 
Avatar utilizator
D_T_Z
Mesaje: 213
Membru din: 24 Iun 2009, 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 5F - test drive

29 Iul 2013, 14:36

@Gamer : Ti se pare cutia mai scurta la 184cp decat la 150cp ?
Din ce aud face treaba buna actuatorul ala.
Daca puteti sa faceti si un test cu , cruise-control sa vedem si cat consuma mai mult. Din pura curiozitate.
Iar ca test pentru suspensie , puteti sa mergeti cu o zi inainte pe un drum cu masina lui Roger iar in ziua urmatoare sa mergeti cu modelul de 184 si sa abordati aceeasi curba la aceleasi viteze sa vedeti care sunt diferentele.
'18 Golf 7.5R
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 5F - test drive

29 Iul 2013, 14:42

repet, din pacate a trecut prea mult timp ca sa mai tin minte (poate doar vag). in orice caz rapoartele sunt lungi, odata ce poti ajunge spre 200 cu a patra. practic a 5-a este doar sa mergi spre viteza de varf a masinii iar a 6-a doar de consum.

1Pul meu 2.0 in 6 trepte este clar mai scurt, pe fiecare treapta. la mine de ex "se termina" a 5-a la 190, la asta ajungi acolo cu capat de a 4-a.

o alta diferenta fata de 1P: la mine redline e la 4500, la 5F este la 4900 (cel putin in bord).
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Seat Leon 5F - test drive

29 Iul 2013, 17:14

Din pacate nu am putut ajunge si eu la test drive, in schimb sambata asta vin. Avem si confirmarea ca ne-au rezervat-o, iar daca totul e ok si o putem tine doua ore, e foarte ok. :cheers
 
Avatar utilizator
D_T_Z
Mesaje: 213
Membru din: 24 Iun 2009, 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 5F - test drive

29 Iul 2013, 20:44

Un cod de turbina ar fi folositor :)
Si multe filmulete.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
'18 Golf 7.5R
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 5F - test drive

30 Iul 2013, 00:38

cu siguranta ! am vrut si sambata sa ma uit la cod turbina dar la plecare am luat-o din showroom direct si nu am stat sa ma uit iar la intoarcere o cam alergasem si imi era sa nu ma frig pe sub capota. o sa avem grija de data asta sa ne uitam inante, pe motor rece.

* apropo, la 150 ce turbina ai ? de ex m-am uitat la audi a4 nou 2.0 tdi 163 cai si are o turbina mica GTC1549VZ. e aceeasi si la tine ?
 
Avatar utilizator
D_T_Z
Mesaje: 213
Membru din: 24 Iun 2009, 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 5F - test drive

30 Iul 2013, 10:03

Pai te-ai uitat atunci la Casa Poporului si tot mica e si la mine. O sa ma uit sa vad ce cod are.
'18 Golf 7.5R

 
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Seat Leon 5F - test drive

03 Aug 2013, 16:51

Pana ajunge gamer sa posteze filmuletele si pozele de astazi de la test drive-ul de 2 ore, o sa-mi dau si eu un pic cu pararea despre FR-ul de 184 CP.
Comparat cu cel de 150 este cu totul alta masina, trage de rupe in 2, 3 si 4, fara pic de lag. Franat de la a 70 la 40 km/h intr-a 4 si accelerat din nou, mi s-a parut foarte ok ca nu a trebuit sa retrogradez. Fasneata masina, in curbe isi face treaba multilink-ul.
Nu mi-au placut franele, mi s-au parut un pic prea elastice, sau cu un raspuns intarziat. Ori erau prea noi ori era din cauza ca am condus volvo-ul inainte si erau niste diferente.
Schimbatorul de viteze scotea niste sunete ciudate 1-2, 2-3, 3-2, practic lovea maneta in culisele/ghidajele de sub consola.
In rest, intra foarte ok in viteza si chiar nu am ce sa-i reprosez dpdv functional.
:hi
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

Re: Seat Leon 5F - test drive

04 Aug 2013, 14:28

Roger: la mine, in a 4 a, la 2000 r/m am undeva la 77 km/h, asta este si motivul din cauuza caruia nu prea vede a 4 a in oras, pentru ca 50 - 60 km/h inseamna subturat rau.
Sunt curios ce echivalenta rotatii vs viteza are 5F 184 CP daca ai zis ca ai urcat de la 40 km/h in a 4 a. :cheers
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 5F - test drive

04 Aug 2013, 22:36

cateva poze cu masina testata sambata - mi s-a parut ca arata excelent in soarele de afara, desi eu nu sunt fan negru in general, si chiar daca masina nu era full led.
ImagineImagine

despre aspectele tehnice:
- motorul este foarte elastic, trage de jos in ture (mai jos decat FR 1P), de asta a putut accelera roger intr-a 4-a desi era pe la maxim 1300-1400 rpm. motivul este simplu: turbina generatie noua dar de dimensiuni mai mici. FR 1P 170 are turbina GT1749VC, FR 5F 184 are turbina GTD1449VZ
- cu ocazia test driveului prelungit pot sa zic ca sunt multumit de tinuta de drum, directie. multi-linkul isi face simtita prezenta (pe langa faptul ca poate fi si usor analizat prin spitele rotilor spate comparat cu versiunile inferioare - aici un mic minus la atentie detalii din partea producatorului). ca un minus mentionez grosimea volanului, de ex la volvo lui roger (R design) pare mai bine lucrat si mai gros, mai barbatesc.
- la sistemul de franare nu impartasesc parerea lui roger. si la primul si la al doilea test drive am fost multumit de frane, mie unul mi-au dat incredere si sunt peste ce am pe 1P (chiar daca am upgrade fata de stock la discuri placute lichid)
- sunetele de la schimbatorul de viteza sunt reale. mie unul mi s-au parut la fel ca la 1P (cel putin la masina mea. e drept ca a mea nu e noua, dar si asta e posibil sa nu fi fost mestecata suficient). in schimb cursa schimbatorului ferma, precisa si mai scurta ca la 1P.
- oglinda laterala stanga nu are acel colt care sa acopere unghiul mort, e un minus la vizibilitate.
- la pedala de acceleratie se simte o treapta aproape de capatul cursei. cred ca este mentionata si in carte, este vorba de "kick down". practic un mic artificiu care sa ajute la consum...
- consum: pe perioada in care am tras un pic de masina consumul nu a fost relevant, dar la intoarcere am resetat, apoi am mers pe modul eco la viteze normale si am ajuns cu 5.1 mediu (A/C on, start stop off).
- culori: dupa test drive am fost si printr-un showroom. am vazut diferenta clara intre albul normal si cel metalizat (mai alb si perlat). am vazut si mici punctulete in lac la emocion red (nemetalizat), cred ca inteleg la ce se refereaz colegul care mentiona niste posibile probleme.
- cutie: rapoartele sunt total diferite fata de 1P, cutia este mult mai lunga. se traduce in castig la consum, viteza de varf mai mare dar acceleratie mai greoaie fata de ce ar putea motorul cu o cutie mai scurta
- display: masina avea navi, dar ii lipsea cardul deci nu am putut testa. touchscreenul este decent, desi nu e chiar la fel de rapid si sensibil ca la un telefon de ultima generatie. dar nici delay sau probleme nu am avut. m-a surprins ca nu exista buton de ESP off fizic, trebuie umblat prin meniuri. probabil din motive de siguranta, chiar a trebuit sa caut bine de tot pana sa dau de el.

concluzia mea: daca puteti obtine un discount mai serios si pretul total e unul decent, masina merita achizitionata
 
ovi_ice
Mesaje: 234
Membru din: 27 Iul 2012, 08:19

Re: Seat Leon 5F - test drive

05 Aug 2013, 13:09

Roger, am o intrebare mai "speciala", sa zic asa: Daca ar fi sa comparam sasiul de pe FR-ul asta de 184 CP (cu multi-link spate) cu cel de pe V40 (adica Focus, usor modificat, conform oficialilor Volvo), care ti se pare mai performant si/sau mai placut de condus ? Multumesc anticipat!
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Seat Leon 5F - test drive

05 Aug 2013, 13:40

Eu am V60. Am condus si V40 la test drive. Comparand cu astea doua si cu Leon 1M, V60-ul mi se pare mult mai evoluat decat 5F-ul de 184 cp la capitolul stabilitate si multilink pe spate.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Seat Leon 5F - test drive

28 Apr 2014, 16:55

saptamana trecuta am facut si eu o scurta plimbare cu V60ul. m-a surprins placut prin comportamentul dinamic (ma asteptam la se simta mai grea), chiar este foarte agila masina cu pachetul R-design, in ciuda greutatii. stabilitatea caroseriei e data de strut bar (R-design) care nu e prezent pe leon (FR 184 si 180 au anti roll bar 19 mm in plus pe langa multilink fata de celelalte motorizari inferioare).

despre mult mai evoluat sau mai putin evoluat nu ma pot pronunta pentru ca nu am toate datele tehnice, dar in comparatie cu leonul meu 184 + DCC sufera la lipsa de versatilitate. face foarte bine partea cu tinuta de drum, dar cu un copil in masina ar fi buna si o setare precum "DCC Comfort" care transforma complet masina.

intre timp am lasat masina la service pt un polish si am primit un referance pt plimbat (cu jante aliaj, climatronic, media system colour, senzori parcare spate). e pt prima data cand fac test drive cu leon fara navi, ecranul dintre ceasuri e foarte uratel. la referance toate materialele sunt mai ieftine, si ce mi se pare funny e ca toate piesele tip "crom" din interior FR sunt negre pe referance. schimbator si volanul - plastic. nu am verificat pretul, dar cu optionalele respective si motorul 1.6 tdi pretul cred ca urca destul de sus.
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Subiect Autor
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Seat Leon 5F - test drive

28 Apr 2014, 17:15

Da, poate e un pic exagerata exprimarea mult mai evoluat.
Chiar am vrut sa mai scriu aici despre zgomotul schimbatorului in treapta a 2-a (FR 184 CP). La masina lui gamer nu se auzea nimic si nici nu agata, spre deosebire de masina de test drive. Cine stie ce maimuta a tras ca...maimuta de el :yh
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori