Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 62
 
Avatar utilizator
D_T_Z
Mesaje: 213
Membru din: 24 Iun 2009, 20:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

30 Apr 2013, 14:42

Frumos articolul si e de apreciat ,cel putin din punctul meu de vedere, orientarea voastra spre membrii acestei comunitati. Stiu ca nu e ceva obisnuit din partea unui dealer auto, la noi in tara cel putin. :salute:
'18 Golf 7.5R
 
Avatar utilizator
Moldotrans Auto
Mesaje: 163
Membru din: 27 Apr 2010, 08:04
Contact:

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

30 Apr 2013, 17:11

@Prototype - incercam sa fim cat mai aproape de clientii si fanii marcii, pentru ca asa consideram noi ca este normal - sa intretinem o relatie si sa incercam sa o transformam intr-una pe termen lung, cu avantaje de ambele parti.

In curand vom relua si intalnirile cu membrii clubului SEAT din Iasi. :drive
Moldotrans Auto - dealer autorizat SEAT pe piata din Iasi
Urmareste-ne pe retelele sociale: Facebook | Twitter | YouTube
Avem si-un website aratos: MOLDOTRANS.RO
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

30 Apr 2013, 23:13

O chestiune interesanta ar fi sa stim daca farurile LED optionale sunt acoperite de garantie.

Am intrebat la dealer-ul meu (Porsche Bucuresti Nord) si nu au stiut sa imi spuna. SEAT se lauda ca farurile astea dureaza cat masina si nu necesita interventie. Practic insa, dureaza in medie cam 10000 ore. La 3 ore de condus zilnic cu ele aprinse => dureaza, in medie, cam 10 ani.

Problema este ca avand multe LED-uri macar unul dintre ele se va arde sigur mult mai devreme de 10 ani. Ce se intampla atunci? Trebuie sa schimbi tot farul? Poti sa mergi cu el asa pentru ca sunt proiectate sa fie ok si cu un LED ars? Daca da, cate LED-uri pot sa se arda inainte sa trebuiasca sa intervii? Si cea mai interesanta intrebare: Iti inlocuiesc LED-urile / farurile ca parte din garantie?

E interesant experimentul pe care il face VAG la SEAT cu farurile astea LED relativ ieftine. Pe de o parte arata f. modern si sofisticat. Pe de alta sunt inferioare tehnologic celor xenon (care pot modela fasciculul in functie de trafic si directie si nu sunt influentate de temperaturile scazute) si e posibil sa coste usturator atunci cand incep sa se uzeze.

Stie cineva mai mult despre garantia acestor faruri?
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
foficris
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2013, 21:18
Localitate: Bucuresti

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

01 Mai 2013, 14:00

din cate stiu eu de la un inginer in electrice, ledu nu se arde niciodata, daca sunt cateva audi cu leduri arse sa nu fie de la contact nu ca ar avea becurile vreo problema, e doar o parere personal nu ma pricep :)
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

01 Mai 2013, 16:00

Au si LED-urile o durata medie de viata, specificata de producator (Valeo, in cazul farurilor de pe Leon). Duratele de viata medii ar fi ~ 200 ore pt un bec normal, ~ 500 ore pentru un halogen, ~ 1500 ore pentru un xenon si "de la" 10000 ore pentru un LED. Un LED se poate defecta rezultand in faptul ca nu mai lumineaza. Ce se intampla mai departe in cazul farurilor de pe noul Leon e un mister ce va fi lamurit de clientii noi pt ca nu sunt prea multe faruri de acest gen pe piata si pentru ca SEAT nu spune nimic despre aceasta situatie in afara de niste afirmatii ingrijoratoare din manual: LED-urile nu se pot inlocui precum becurile; daca nu mai merge farul, mergeti la service pentru a-l inlocui.

LED-urile sunt f. diferite de celelalte variante. Sunt mult mai durabile, mai eficiente si lumina produsa este chiar mai apropiata decat la xenon de temp. luminii naturale. Au insa si probleme.

Din cauza eficientei ridicate, nu se incing la varf si nu radiaza prin varf la fel de multa caldura, pe langa lumina. Iarna, cand farul e inghetat, nu radiaza destula caldura ca sa il dezghete, asa cum fac becurile normale, problema fiind amplificata de faptul ca LED-urile functioneaza mai prost la temperaturi scazute. In schimb, baza becului se incinge f. tare ceea ce poate duce la defectarea soclului in care sunt montate.

LED-urile necesita mai putina energie decat celelalte variante dar necesita si un voltaj specific si bine controlat. Pentru aproape orice scop se folosesc mai multe LED-uri, legate in serie si apoi in paralel. Nu e clar ce se intampla daca unul sau doua LED-uri nu mai merg, in sensul ca vor aparea apoi deviatii permanente de la voltajul standard pt cele ramase, ceea ce poate cauza arderea lor accelerata.

Din ce am citit pe net si in manualul noului Leon am concluzionat ca atunci cand se defecteaza un singur LED optiunile sunt cam urate. Fie astepti sa se arda mai multe din aceeasi functie (faza scurta, lunga, stop, etc.) a.i. sa cumperi o "ghirlanda" noua doar pentru acea functie (daca se gasesc de vanzare si se pare ca nu se vor gasi). Fie astepti pana se ard atat de multe inca la un moment dat inlocuiesti tot farul (cea mai nasoala varianta pt ca poti sa mergi ani de zile cu un far al carei faza lunga / scurta e mai proasta). Fie s-au gandit ei, detecteaza un LED ars si taie curentul in tot farul ca sa "protejeze LED-urile ramase" si sa te forteze sa mergi la service unde vei putea experimenta cam cat costa distractia. Din pacate, dupa ce scrie in manual, am impresia ca aceasta ultima varianta e cea mai probabila.

Mi se par o ruleta farurile full LED si am decis sa vad mai intai la altii cum e :)
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Avatar utilizator
Miky&Bogdan
Mesaje: 508
Membru din: 15 Oct 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

09 Mai 2013, 10:22

Seat Leon Cup Racer este WOW : http://www.netcarshow.com/seat/2013-leon_cup_racer_concept/
Va fi prezentat cu ocazia evenimentului de la Worthersee unde fiecare marca a grupului VAG aduce ceva interesant. Skoda a venit cu mai multe variante sport printre care Rapid Sport, Octavia si Fabia, iar VW a adus un concept Golf GTI de 500 cp
Leon Style 1.9 tdi 135 cp, 310 Nm Upsolute
 
Avatar utilizator
OvidiuNicoara
Mesaje: 771
Membru din: 29 Sep 2012, 14:46
Localitate: Turda , Judet Cluj

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

10 Mai 2013, 09:54

http://www.weltauto.ro/weltauto/ro/LIST ... st.htm&ml=


Vi se pare scump ? E bestial interiorul , ma omoara :X:X:X
viewtopic.php?f=134&t=14688 - My Car :glasses

Seat Leon - 1.6 16V - 77Kw - 2002
EX : Daewoo Matiz - 2005 .

 
Avatar utilizator
Bogdan_DKE
Mesaje: 111
Membru din: 21 Noi 2011, 14:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

10 Mai 2013, 10:02

interiorul sau bordul?

bordul arata misto, dar interiorul nu pare cine stie ce, mai ales bancheta spate...
Leon 1M 1,9 TDI/66 kw ALH
Imagine

Eşti prost şi vrei să te afirmi? Aprinde proiectoarele! Eşti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceaţă!
 
Avatar utilizator
OvidiuNicoara
Mesaje: 771
Membru din: 29 Sep 2012, 14:46
Localitate: Turda , Judet Cluj

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

10 Mai 2013, 10:06

Bordul .. :D
viewtopic.php?f=134&t=14688 - My Car :glasses

Seat Leon - 1.6 16V - 77Kw - 2002
EX : Daewoo Matiz - 2005 .
 
Avatar utilizator
FLORIN83
Mesaje: 16
Membru din: 19 Apr 2013, 08:22
Localitate: Bucuresti

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

10 Mai 2013, 19:55

Salut,

azi am ridicat Leonul 1.4 TSI FR 122CP
La primul drum pana acasa 1h 15m cu viteza medie de 14km/h, am avut un consum de 8.5% (mod eco, start-stop dezactivat)

Maine urmeaza un drum de 240km pe DN1
2013 Seat Leon 5F 1.4 122CP FR
2001 Golf IV 1.4 75CP
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

10 Mai 2013, 21:37

super! felicitari pentru achizitie! :yah

ps: deschide un topic cu masina ca multa lume asteapta impresii
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

10 Mai 2013, 22:01

Asadar... "Furia Roja Turbo de los recuerdos de mi infancia", in traducere libera "Leon FR 1.4 L 140 CP, Emocion Red, full LED headlights & SEAT Sound System". In traducere-l gasim, la dealer mai greu.

L-am comandat azi, livrarea e ~ pe la jumatatea lunii iulie. E prima comanda din .RO pentru 140 CP :) si trebuie omologat la RAR :(.

Le-am facut proces farurilor LED in postarea anterioara dar am concluzionat ca fac parte din design-ul fundamental al FR-ului si m-am mai linistit cand am aflat ca sunt acoperite de garantia de 4 ani a masinii. De asemenea, am aflat ca nu se poate inlocui nimic la ele. Daca nu mai merg unele LED-uri trebuie inlocuit tot farul. Deci dupa ce iese din garantie, un far busit o sa coste cu lacrimi.

Din tot efortul imens depus pentru a gasi configuratia cu care sunt ok dpdv pret, 50% a mers pe decizia asupra culorii, probabil si pentru ca vopseaua metalizata e scumpa iar culorile aratate in configuratoarele SEAT de oriunde din Europa sunt departe de realitate.

Am vazut in realitate mai multe culori si va scriu mai jos parerile mele (subiective, prin definitie) pentru ca am pierdut enorm de mult timp cu decizia la acest capitol si sper ca informatiile vor ajuta candva pe cineva. Puteti sa va uitati si aici, e un thread (si un forum) f. bun pentru culorile noului Leon: https://www.seat-leon.de/vboard/showthr ... ost1962393 Ca sa puteti vedea pozele gazduite direct pe site-ul forumului trebuie sa va faceti cont.

  • Emocion Red (9M9M)
    - Con: Rosu turbat, cam de fete, cam tipator pentru cineva peste 30 ani, risca sa se matizeze pe termen lung (am verificat cateva Leon-uri de 3 - 6 ani pe culoarea asta si sunt ok; am citit ca aproape sigur 5 ani e ok).
    - Pro: Nu costa nimic => banii salvati pot fi folositi pentru alte dotari mai importante. L-am vazut in realitate (pe masina curata, in soare intens) si arata al naibii de bine pe FR unde sasiul jos si aspectul general mai suparat anuleaza multe pacate. Se suprapune f. bine peste imaginea noului Leon promovata de marketing-ul SEAT.
  • Montsant Red (V0V0)
    - Con: Costa ~ 570 EUR. Nu am vazut-o in realitate dar mi se pare cea mai inselatoare culoare dintre toate. Oficial ar trebui sa fie un visiniu aprins dar in toate pozele reale am vazut un visiniu inchis / opac. In unele poze nici macar visiniu nu pare, mai degraba pare un amestec obosit de visiniu si maro. Pe total mi se pare o culoare pt oameni mai in etate.
    - Pro: nimic
  • White (B4B4)
    - Con: Am vazut-o in realitate si pare ieftina, anonima, culoare de masini pt flote.
    - Pro: Costa ~ 260 EUR. Pune bine in evidenta liniile masinii. De la departare nu e mare diferenta intre acest alb si Nevada.
  • Nevada White (2Y2Y)
    - Con: Costa ~ 570 EUR. O culoare drapel pt cocalarii cu BMW, Audi, etc.
    - Pro: Am vazut-o in realitate si e ok. Se potriveste bine masinii, pune bine in evidenta liniile design-ului. De la departare, singura diferenta fata de albul mat este ca e un pic mai inchis si are niste f. vagi reflexii albastre (ceea ce nici macar nu se observa daca masina nu e proaspat spalata). De (f.) aproape, diferenta fata de albul mat este mai evidenta pentru ca se vede textura metalizata.
  • Alor Blue (E4E4)
    - Con: Costa ~ 790 EUR. Nu am vazut-o in realitate.
    - Pro: Am vazut un set de poze (la link-ul de mai sus) care m-au dat pe spate. Arata f. f. bine, un albastru superb, deschis si f. intens. Se poate comanda de luna asta. Daca renuntam la farurile LED, imi luam culoarea asta. Daca isi ia cineva Alor Blue, il rog sa faca un show off cu ea pentru ca sunt convins ca ma va roade un pic invidia.
  • Apolo Blue (I4I4)
    - Con: Costa ~ 570 EUR. Nu am vazut-o in realitate dar mi se pare un albastru f. inchis, rece, care ii ia masinii din imaginea sportiva. Mi se pare si inselatoare pentru ca arata f. diferit in diversele poze pe care le-am vazut. Mi-am format impresia ca arata bine cand e masina curata, in lumina intensa dar in aproape orice alt scenariu arata prost / ieftin.
    - Pro: nimic
  • Estrella Silver (P5P5)
    - Con: Costa ~ 570 EUR. Mi se pare o culoare banala, la ea acasa pe masinile nemtesti, nepotrivita pentru Leon. Este si printre cel mai putin dorite culori in sondaje (cautati pe forumul de mai sus).
    - Pro: nimic
  • Pirineos Grey (0C0C)
    - Con: Costa ~ 570 EUR. Culoare germanica, rece, ii ia masinii din imaginea sportiva.
    - Pro: Am vazut-o in realitate si mi se pare ca se potriveste cel mai bine Leon-ului dintre culorile inchise. Textura metalizata e f. atragatoare pe culoarea asta si ii da niste vagi reflexii verzi / rosii
  • Balea Beige (L7L7)
    - Con: Nu e clar cat costa, e posibil sa fie ~ 790 EUR. Nu am vazut-o in realitate, e disponibila de abia din saptamana 22 dar am vazut poze cu aceasta culoare pe alte modele SEAT si nu m-a incantat. Mi se pare mai degraba un auriu spalacit. E riscant sa fie comandata de acum pentru ca nu exista poze cu Leon pe aceasta culoare.
    - Pro: nimic
  • Universo Black (L8L8)
    - Con: Costa ~ 570 EUR. De departe cea mai proasta alegere pentru Leon, mi se pare complet castrat pe culoarea asta.
    - Pro: nimic
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
csaban
Mesaje: 55
Membru din: 13 Mar 2013, 18:49
Localitate: Bucuresti

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

10 Mai 2013, 22:14

La ce pret e 1.4 tsi, 140cp?
2013 Seat Leon 1.4TSI, 122CP
 
dan.nistor
Mesaje: 171
Membru din: 28 Apr 2013, 03:39

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

10 Mai 2013, 22:16

+ 720 EUR peste 122 CP
Iulie 2013: Leon 5F FR 140 CP
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Subiect Autor
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: New Seat Leon 2013 - Mk3

11 Mai 2013, 15:26

On-T: Interesante color-review-urile, insa cam fortate asocierile albului cu cocalarii cu BMW, Audi...

Off-T: Nu am inteles niciodata de ce e vina unei culori sau a unui brand (vezi Versace, Dolce & Gabbana), intr-o ecuatie in care sunt asociate cu personajul "X". Atata timp cat albul ca si culoare, sau unul din brand-urile amintite nu are menirea initiala de a fi "nascocit" (nascut, fabricat, gandit) in mod expres pentru personajul "X", toate asocierile ulterioare sunt cel putin deplasate! Media aritmetica a esteticii cocalarului "perfect" mi se pare ca nu e un sistem corect ales ca si termen de comparatie!
Daca cocalarii incep de maine sa manance doar paine neagra si sa bea doar bere bruna, inseamna ca oamenii normali trebuie sa renunte la aceste indeletniciri pentru a nu risca sa fie introdusi in aceeasi "oala"? Sau oare cum se trag concluziile astea?!?
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 62

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori