Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Mursei
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 04 Ian 2017, 00:30

Probleme Calculator

04 Ian 2017, 00:47

Salutare, numele mau este Marius si tocmai ce am cunparat un seat ibiza 1.4 din 2001.
Am luat masina acum 3 saptamani am facut vre-o 3-400 de km fara nici o problema, intr-o seara am alimentat de la petrom si la 200 de metri de benzinarie sa aprins check engine dar fara vre-o schimbare la motor sau ceva, masina merge la fel ca inainte sa se aprinda. (nu stiu daca e benzina de vina sau e doar coincidenta)
Bun problema e ca m-am dus la service ca ii fac o diagnoza si ala imi spune ca nu se poate conecta la masina, sincer am spus ca e el dobitoc sau nu are aparatul in regula asa ca m-am dus la alt service si surpriza eu eram dobitocul ca avea dreptate, nici la celalalt service nu a reusit sa se conecteze.
A mai patit cineva ceva asemanator?
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Probleme Calculator

04 Ian 2017, 08:13

Verifica vizual pinii, firele, poate o fi pus samsarul ceva pe acolo, sa nu poti vedea ce are masina...
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
ionutpopa2008
Mesaje: 46
Membru din: 18 Noi 2013, 23:17
Localitate: Craiova

Re: Probleme Calculator

15 Ian 2017, 22:15

Cred ca este pur si simplu coincidenta ca ai bagat de la Petrom. Si la mine se aprinde check-ul fara a avea vreo schimbare in comportament motorul.Nu i-am facut pana acum o diagnoza.Ii iau borna de la baterie,o las asa jumate de ora apoi o pun si check-ul dispare.Stiu ca nu este o solutie prea buna chestia asta cu borna daca check-ul mai apare si altadata.Poate o sa ii fac o diagnoza totusi.
 
Avatar utilizator
weeirrr
Mesaje: 89
Membru din: 12 Ian 2017, 10:59
Localitate: Brasov

Re: Probleme Calculator

15 Ian 2017, 22:22

Nici mie nu-mi place in mod deosebit benzina de la petrom, masina e mult mai lenta si urca greu in ture, dar nu cred ca are vreo treaba cu conectatul la diagnoza. Intr-adevar, verifica mufa, firele care intra in ea.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Seat Leon 1P 2011 1.4TSI

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori