Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Deathbearer
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 27 Iun 2016, 08:19
Localitate: Constanta

Martor ulei aprins in bord + zgomot motor

09 Iul 2016, 13:01

Buna ziua am si eu o problema la ibiza mea 1.4 16v 55 kw AUA , de vreo 2 zile mi se aprinde martorului de ulei in bord se aud 3 ticaituri si dupa sta aprins am sunat un 'mecanic' si l-am intrebat daca pot sa mai merg cu ea asa si acesta mi-a zis ca da iar dupa vreo 5 km a incep sa se auda un zgomot la motor. Am fost cu ea la un service mi-a verificat presiunea de ulei cu manometru iar aceasta era 0. Am fost la veo 4 service si mecanici cu pareri diferite care ar putea fi cauza unul a zis pompa de ulei, altu axul cu came, tacheti arbore altul sa schimb motorul si tot asa daca cineva a intalnit problema sau i-a dat de cap cumva as fi recunoscator nu as vrea sa imi desfaca tot motorul fara sa stie sigur ce are si sa mearga pe bajbaitea. Sunetul se aude cam asa cand acelerez

https://www.youtube.com/watch?v=UIf5eGsHGTo
 
Avatar utilizator
Hoffmann
Mesaje: 86
Membru din: 25 Iun 2010, 16:09
Localitate: Iasi

Re: Martor ulei aprins in bord + zgomot motor

10 Iul 2016, 09:11

Salut.

Motorul oricum o sa-l desfaci. Mecanicul care ti-a spus ca poti merge cu masina dupa ce ti s-a aprins acel martor este inconstient, ca sa nu zic ca fura curent. Ceilalti mecanici la care ai fost, fiecare are partea lui de dreptate : defectarea pompei de ulei poate crea defecte la : cuzineti, arbore, bloc, axe cu came, tacheti, pistoane. Zi merci ca nu s-a blocat si distributia, sa vezi acolo distractie. Deci cauta un mecanic bun, da jos motorul si apuca-te de treaba,

PS. Daca pui Dura Lube tot o sa ai bataie in motor.
Drumuri bune !!!
 
Deathbearer
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 27 Iun 2016, 08:19
Localitate: Constanta

Re: Martor ulei aprins in bord + zgomot motor

10 Iul 2016, 09:19

Ok multumesc pentru raspuns, dar se merita sa repar motorul ? multi mi-au zis ca mai bine gasesc unul la sh dar eu cred ca cu tot cu manopera ma ajunge mai mult decat sa il repar.
 
Avatar utilizator
Hoffmann
Mesaje: 86
Membru din: 25 Iun 2010, 16:09
Localitate: Iasi

Re: Martor ulei aprins in bord + zgomot motor

12 Iul 2016, 14:31

In unele cazuri merita sa-l repari pe al tau...depinde ce e afectat. De asta zic ca e mai bine sa-l desfaci pe al tau prima oara si vezi ce ai defect in el. Pentru un mecanic priceput, motorul tau ar iesi impecabil daca stie ce si cum sa-l faca sa functioneze corect. Eu am fost intr-o situatie ca a ta, l-a desfacut bucati mecanicul meu si cu mana pe inima iti spun ca functioneaza impecabil si nu l-am recunoscut dupa reparatie....torcea de nu-mi venea sa cred ca ala e motorul meu. In al doilea rand nu stii ce cumperi la SH si cat timp o sa functioneze in parametri. Asta cu "ia mai bine alt motor" e un fel de scutire de munca pentru un mecanic. Nu as vrea sa intru in polemici dar multi cred ca pot sa faca bani repede si multi doar din schimburi de elemente de suspensie, franare, distributii si revizii. Cum apare un client cu o problema ca a ta gasesc repede scuza cu motor de la dezmembrari.
Drumuri bune !!!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori