Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
m.cristi23
Mesaje: 46
Membru din: 30 Sep 2014, 12:25
Localitate: Iasi

Re: ibiza minune

31 Mar 2015, 09:29

Cat te-au costat clemele de la fetele de portiera ?
\\\Seat Ibiza 1.9 TDI ALH\\\
 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

31 Mar 2015, 14:22

20 de cleme au fost 5.69 dolari. Am comandat doar un pachet de pe un site din china dar vreau sa mai comand unul ca o usa are 7 cleme , deci in total iti trerbuie 28 (la o masina in 4 usi ma refer , la cele in 2 usi nu stiu cate cleme are)

P.S Timpul de livrare a fost cam 40 de zile
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL
 
Avatar utilizator
picpic
Mesaje: 14
Membru din: 04 Mar 2015, 13:35

Re: ibiza minune

01 Apr 2015, 13:29

Oare sunt la fel clemele si la seat-urile ibiza din 95 ? Mie o fata de usa imi sta doar in 2 cleme. La pretul asta ar merita sa imi cumpar si eu un set , desi nu cred ca mai tin masina doar foarte putin. Intentionez sa imi iau si eu un 6k diesel . Apropo de asta sper ca nu-i cu suparare ca postez aici , poti sa imi spui asa per total cum se comporta seatul tau ibiza diesel din toate punctele de vedere ? Si ce probleme ai avut cu motorul.
 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

01 Apr 2015, 17:41

Despre cleme nu stiu ce sa iti spun. Nu am vazut cum arata cele de seat din 95'

Nu am masina doar de 6 luni si nu am facut numa 2000 de km cu ea deci nu am avut nici o problema la motor inca.Cu ibiza o sa incep sa circul mai mult dupa ce o sa termin lucrarile la ea . Mai trebuie momentan sa o vopsesc in locul unde am indepartat rugina si sa izolez podeaua , plafonul , portbagajul si stalpii dintre usi. Mai am un ford focus din 2008 cu care umblu mai mult. Motorarele SDI nu sunt asa fiabile ca si cele TDI ... tremuta mai tare si se si aude galagie mai mare de la ele in interior. Ti-as recomanda un 1.9 TDI ALH daca gasesti.

Pana una alta azi masina a implinit 200.000. Dar cu toate piesele noi pe ea , masina se simte ca la primii 20.000 :)

Imagine

Imagine

:cheers
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL
 
Avatar utilizator
m.cristi23
Mesaje: 46
Membru din: 30 Sep 2014, 12:25
Localitate: Iasi

Re: ibiza minune

03 Apr 2015, 12:26

La multi km !!! :cheers Super masina , o pui bine la punct !! Spor la treaba !! :D
Picpic , am eu ALH . Deocamdata nu am avut nici un fel de probleme , o am de 1 an si sunt extrem de multumit de ea . Drumuri bune !
\\\Seat Ibiza 1.9 TDI ALH\\\
 
Avatar utilizator
picpic
Mesaje: 14
Membru din: 04 Mar 2015, 13:35

Re: ibiza minune

06 Apr 2015, 16:48

La cat mai multi kilometri :cheers
Mersii de sfaturi baieti . Si mie mi-ar placea un ALH , dar o sa vad la vara ce gasesc . Mi-ar placea una ca si asta la care sa stiu ca s-au schimbat multe si ca a fost intretinuta cu suflet.
 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

10 Apr 2015, 00:56

Azi daca tot a iesit soarele am zis sa-mi fac un pic de lucru.

In primul rand am schimbat clipsurile de la fetele de usi cu clipsuri noi. Nu am facut poza la fiecare cum am schimbat , am facut doar o poza cu un clips uzat si unul nou.
Imagine

Cand am demontat panourile de usi am observat ca scrumiera din panoul de pe partea dreapta spate facea o galagie mare in mers (o auzeam si eu dar nu stiam ce e). Si am imobilizat-o cu silicon sa nu mai miste.
Imagine

Imagine

Ca sa nu mai stea masina asa cu chit pe ea am decis sa o vopses. Mi-am facut la comanda un spray cu vopsea in culoarea masinii mele (nu am vrut sa platesc mult ca sa o vopsesc la o vopsitorie pentru ca oricum la vara inteintionez sa o vopsesc integral)

Pasi pe care i-am facut sunt urmatorii:

Asa arata masina initial:
Imagine

A fost taiata tabla cu rugina si sudata alta tabla buna , slefuita , apoi s-a aplicat un strat subtire de chit
Imagine

A urmat pregatirea pentru vopsire
Imagine

Imagine

Apoi am vopsit : Am aplicat un strat de grund peste chit , apoi am dat un strat dintr-un spray cu zinc , apoi am dat 2 straturi de vopsea
Finalul arata asa:

Imagine

Imagine

Imagine

Eu sunt multumit de cum a iesit. Dupa polisare sper sa nu se mai vada deloc. Voi ce parere aveti ?


Si o veste mai putin buna este ca s-ar putea sa vand masina dupa ce trec sarbatorile. Dar deocamdata decizia mea depinde de alte treburi care o sa le aflu doar dupa sarbatori.
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL

 
deiuklg
Mesaje: 4
Membru din: 19 Mar 2015, 22:30

Re: ibiza minune

11 Apr 2015, 00:45

salut din nou.

Am lipit si eu la mine tapiseria cu prelandez si chiar tine foarte bine. Si acuma am vazut cum ai vopsit si aproape ca nu imi vine sa cred ca ti-a iesit asa bine. Este vreun site de unde imi pot comanda si eu vopsea dupa seria de sasiu si sa fie exact ca si culoarea masinii mele ?

Parerea mea e ca este pacat sa vinzi masina. De ce vrei sa o vinzi? La masina asta nu mai ai de facut nimic vreo 3 ani numa te urci in ea si ii dai bataie . Ma rog filtre si ulei...
 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

11 Apr 2015, 01:16

Chiar asteptam sa posteze cineva sa nu fac dublu post :)) Nu ma asteptam la ora asta :tongue
Iti las un mesaj privat cu magazinul de unde am comandat spray-ul. Ac costat 43 lei si am lasat usita de la rezervor acolo.

Masina aveam de gand sa o tin , deaia am si bagat banuti in ea , dar pana la vara vreau sa vand tot ce am in romania ca o sa plec in alta tara si nu o pot duce cu mine. Acolo unde ma duc masinile sunt cu volan pe dreapta si nu are rost sa ma complic sa o duc.

Vreau sa va intreb pe cei care stiti piata cam ce pret are masina mea. O sa va pun niste poze cu ea:


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si niste date despre masina:

motor : 1.9 sdi 50kw
kilometraj : 200.000
dotari : are doar inchidere centralizata din cheie , volan reglabil , casetofon cu usb si mp3 , in rest nu cred ca mai are ceva
an fabricatie : 2001
tip motor : AQM
starea : inmatriculata , s-a platit si taxa in februarie 2015
a fost adusa in romania in 2015 din germania

Masinii i s-au schimbat urmatoarele :
-uleiul
-toate filtrele
-parbrizul
-bateria (are garantie 2 ani)
-kitul de distibutie in martie
-pivoti
-capete de bara
-bucsile la brate
-bieletele antiruliu
-antigelul (G12)
-telescoapele pe fata Blistein + arcuri KYB + flanse Fag
-telescoapele pe spate Blistein + arcuri KYB + flanse Fag
-radiatorul (Avea o fisura mica si l-am schimbat)
-rulmenti pe fata marca Mapco
-discuri pe fata + placute noi (nu au nici macar 1000 de km)
-clemele de la fetele de usi schimbate

Ca imbunatatiri masinii i s-au adus:
-montarea unei pompe de amorsare a motorinei (este ultila cand se schimba filtrul de motorina)
-s-au retapitat fetele de usi cu material nou
-au fost schimbate clemele la aproape toate plasticurile din masina (sa nu sune plasticurile)
-s-a pus fonomin in fetele de usi pentru antifonare mai buna
-s-a pus fonomin sub bord si sa curatat tubulatura de aer
-masina avae 2 puncte de rugina pe aripa stanga spate care s-au facut si sa revopsit aripa
-au fost izolate cu ulei pragurile , usile , capota, haionul , si sub aripi
-pragurile au fost vopsite cu vopsea cauciucata impotriva pietricelelor si a ruginii

Ca defecte masina are urmatoarele:
-rulmentul pe partea stanga spate
-cateva zgarieturi si urme pe caroserie datorate vechimii masini
-stergatorul pe spate nu functioneaza (trebuie alt motoras)
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL
 
deiuklg
Mesaje: 4
Membru din: 19 Mar 2015, 22:30

Re: ibiza minune

14 Apr 2015, 22:36

deci pana la urma vad ca il vinzi. Daca taxa e platita si nerecuperata si sunt atatea piese noi si vad ca si masina arata foarte foarte bine eu zic ca ai putea cere 2000 de euro pe ea . Eu mi-am cumparat un golf 3 tot asa pus la punct ca si masina ta si desi erau multe la 1000 de euro al meu l-am luat cu 2100 de euro. Deci cine stie ce inseamna motoarele 1.9 sdi si vede ce ai schimbat la masina eu zic ca va da in jur de 2000 de euro. O seata placuta.
 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

24 Apr 2015, 09:41

Cam pe la pretul asta ma gandeam si eu dar oricum deocamdata masina nu va fi pusa la vanzare. M-am hotarat sa o tin. Cel putin inca o perioada pana se definitizeaza daca mai stau in romania sau plec.
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL
 
Avatar utilizator
picpic
Mesaje: 14
Membru din: 04 Mar 2015, 13:35

Re: ibiza minune

03 Iun 2015, 09:04

Pana la urma ai vandut masina ? Din moment ce nu ai mai postat nimic pe aici tind sa cred ca da :D . Pacat de ea
 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

10 Iun 2015, 03:30

Nu am vandut masina. Dar cand se va apropia luna august o sa o pun la vanzare. Deocamdata iam mai facut o curatenie foarte foarte calumea la interior si am tratat aripile si pragurile impotriva ruginii.
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL
 
Avatar utilizator
alingol4nu
Mesaje: 97
Membru din: 10 Oct 2013, 23:46

Re: ibiza minune

19 Iun 2015, 12:00

ro_driver scrie:
Ma bucur ca iti place Giulia. Sa stii ca izolatia aia chiar merita . o recomand.

Alte update-uri:

1. Am schimbat peria de la geamul stanga spate .

INAINTE
Imagine

DUPA
Imagine

2. Mi-am schimbat clapeta cu care se deschide torpedoul (a mea era rupta de cand am cumparat masina)

INAINTE:
Imagine

Imagine

DUPA:
Imagine

3. Am montat ornamentul de la boxa din dreapta fata (am cumparat masina cu el lipsa)
4. Am montat piciorusul acela de plastic de la care se blocheaza si deblocheaza usa pe partea stanga spate (si asta lipsea cand am cumparat masina)

Va urma ...


cum ai schimbat peria de la geamul stanga spate ?! cum se scoate aia veche ?
seat ibiza 1.4 MPi
 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

23 Iun 2015, 23:55

Doar am tras de ea in sus un pic mai tare si a iesit.
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori