Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
giuliasweet76
Mesaje: 122
Membru din: 01 Aug 2011, 22:44
Localitate: Onesti
Contact:

Re: ibiza minune

12 Mar 2015, 20:06

Frumos! Se vede ca te pricepi, mai ales daca ai demontat-o sa ii faci si baie in casa, la cada! Eu daca vedeam masina asa bucati.. faceam infarct! Imi plac si manerele usilor, sper sa te tina asa impecabil albul ala, ai facut treaba buna acolo si cu izolatul usilor! Bvo, mi-a placut ce am vazut!
 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

12 Mar 2015, 20:44

Ma bucur ca iti place Giulia. Sa stii ca izolatia aia chiar merita . o recomand.

Alte update-uri:

1. Am schimbat peria de la geamul stanga spate .

INAINTE
Imagine

DUPA
Imagine

2. Mi-am schimbat clapeta cu care se deschide torpedoul (a mea era rupta de cand am cumparat masina)

INAINTE:
Imagine

Imagine

DUPA:
Imagine

3. Am montat ornamentul de la boxa din dreapta fata (am cumparat masina cu el lipsa)
4. Am montat piciorusul acela de plastic de la care se blocheaza si deblocheaza usa pe partea stanga spate (si asta lipsea cand am cumparat masina)

Va urma ...
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL
 
Avatar utilizator
picpic
Mesaje: 14
Membru din: 04 Mar 2015, 13:35

Re: ibiza minune

14 Mar 2015, 13:13

frumos , imi place ce faci la masina asta . Vad ca te ocupi mult de partea estetica, sa nu uiti si de cea mecanica. bafta in continuare
 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

16 Mar 2015, 21:15

O noua saptamana = mici noi update-uri

Update 1 - Am schimbat rulmentii pe fata (nu am prea multe poze)

Aici este rulmentul vechi in fuzeta
Imagine

O poza cu rulmentii noi.
Imagine

Update 2 - Am schimbat toate cele 4 telescoape ale masinii + arcuri + flanse

Din pacate nu am facut poze in timpul montarii . Am doar poze cu telescoapele montate pe masina (imi cer scuze ca sunt putin murdare :bigsmurf: ). Telescoapele se vad asa pentru ca masina era ridicata pe elevator. Telescoapele sunt Blistein , arcurile KYB , iar flansele Rouville

Fata
Imagine

Spate
Imagine
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL
 
Avatar utilizator
picpic
Mesaje: 14
Membru din: 04 Mar 2015, 13:35

Re: ibiza minune

18 Mar 2015, 21:21

Cand am vazut cate ai facut la masina m-am apucat si eu sa imi fac la ibiza mea. Am dat zi eu bordul jos . tu cand ai dat bordul jos nu ai avut mai multe cabluri prinse de el ? Eu am avut si leam dat jos iar acum nu mai stiu 100% cum sa le pun. Ai cumva vreo schema sau poti sa imi spui tu cum ai facut ?
 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

18 Mar 2015, 21:51

picpic scrie:
frumos , imi place ce faci la masina asta . Vad ca te ocupi mult de partea estetica, sa nu uiti si de cea mecanica. bafta in continuare


Stai linistit ca nu am uitat de partea mecanica . la masina au fost schimbate de curand urmatoarele :
-kitul de distributie
-bieletele antiruliu
-capetele de bara
-telescaope fata
-telescoape spate
-arcuri fata
-arcuri spate
-flanse fata-spate
-toate filtrele
-uleiul
-toata bucsaraia pe partea fata
-rulmentii pe fata

Si urmeaza in urmatoarea luna Discuri fata , placute , saboti spate , rulmenti spate. Nu am prea facut poze cand am lucrat la partea mecanica pentru ca s-a lucrat in service si nu am vrut sa ii incurc pe baieti.

picpic scrie:
Cand am vazut cate ai facut la masina m-am apucat si eu sa imi fac la ibiza mea. Am dat zi eu bordul jos . tu cand ai dat bordul jos nu ai avut mai multe cabluri prinse de el ? Eu am avut si leam dat jos iar acum nu mai stiu 100% cum sa le pun. Ai cumva vreo schema sau poti sa imi spui tu cum ai facut ?


Ba da erau si la mine . Dar eu cu rabdare am lipit scotch dinala de care folosesc vopsitorii cand acopera anumite elemente , iar pe scotch am scris cu marker de la ce sunt firele , mufele , cablaraiele , etc . Si cand am pus inapoi bordul l-am pus cu fata in jos si am prins firele cat de bine am putut apoi dupa ce am prins ordul in suruburi mi-am bagat capul pe sub el si am prins toate firele foarte bine sa nu miste peacolo cum vor ele.


Spor la treaba sa ai
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL
 
Avatar utilizator
picpic
Mesaje: 14
Membru din: 04 Mar 2015, 13:35

Re: ibiza minune

18 Mar 2015, 22:11

Oho. Cred ca merge brici masina ta cu atatea chestii noi pe ea . O sa incerc si eu maine sa pun bordul . sper sa imi iasa bine . mersii de raspuns

 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

19 Mar 2015, 19:36

Azi a fost soare si am zis sa profit si sa imi pun folie pe stalpii dintre usi . Mi-am pus folie care imita carbonul

Imagine

Imagine

Imagine

Dupa ce am terminat cu stalpii am zis sa-mi imbrac si manerele de care deschizi usa din interior . Vroiam sa le vopsesc oricum negre ca nu aratau bine din cauza ca am vopsit manerul de care tragi sa inchizi usa argintii.

Imagine
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL
 
deiuklg
Mesaje: 4
Membru din: 19 Mar 2015, 22:30

Re: ibiza minune

19 Mar 2015, 22:34

Cautam pe google ceva despre retapitat usi. eu vreau sa retapitez la alta masina da nui important

vreau sa te intreb cu ce ai lipit materialu ala ?
tiai pus si pe plafonu de sus ?
 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

22 Mar 2015, 00:42

Materialul e lipit cu prelandez. Plafonul a ramas stock :)

Update: Discuri de frana TRW + placute noi TRW


Imagine

Imagine

Nu am apucat saptamana asta sa le montez
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL
 
Avatar utilizator
nastasedan
Mesaje: 594
Membru din: 21 Feb 2014, 08:52
Contact:

Re: ibiza minune

22 Mar 2015, 07:39

Buna alegere :hi
Seat Ibiza 6L 1.4 16v Powered by DIMSPORT
 
deiuklg
Mesaje: 4
Membru din: 19 Mar 2015, 22:30

Re: ibiza minune

24 Mar 2015, 19:40

Cu prelandez ? Nu stiu daca o sa tina mult timp. Eu pana la urma am lipit tapiseria la plafonul meu cu ceva adeziv universal de la Bison.
 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

26 Mar 2015, 01:02

O sa anunt aici daca o sa intampin ceva probleme cu prelandezul acela. Desi am mai folosit la asemenea lucrari si s-a comportat excelent.

Update. Acuma ca a dat caldura vreau sa ma ocup de tabla masinii. Am dus masina la tinighigiu pentru a-mi trata rugina de pe masina .


Imagine

Imagine

Imagine

V-a urma vopsitul

S-a taiat cu flexul tabla afectata , apoi s-a sudat tabla noua , acoperit cu chit si vopsit cu grund apoi cu spray cu zinc. Pe dedesupt s-a aplicat ceara impotriva ruginii apoi vaselina amestecata cu ulei.

Cu ocazia asta am bagat ulei in praguri , am dat cu vaselina amestecata cu ulei sub aripile fata si spate , in usi , si grsat cu vaselina haion , capota , si foarte mult prin interior (stalpi , sub bancheta , etc). Cand va fi soarele puternic vaselina de sub aripi va curge si va ramane un strat care se va intarii iar peste o sa aplic vopsea cauciucata (in toamna). Am facut astea ca sa lungesc cat mai mult perioada de viata a masinii fara rugina.
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL
 
Avatar utilizator
picpic
Mesaje: 14
Membru din: 04 Mar 2015, 13:35

Re: ibiza minune

27 Mar 2015, 01:33

Interesant tratamentul ala impotriva ruginii. ii garantata treaba sau e un fel de experiment ?
 
Avatar utilizator
ro_driver
Subiect Autor
Mesaje: 63
Membru din: 17 Feb 2015, 16:09
Localitate: Cluj

Re: ibiza minune

30 Mar 2015, 21:27

Pentru mine este un experiment . Cunosc doua persoane care au mai facut asa si m-au asigurat ca este un tratament foarte bun impotriva ruginii . Este recomandat sa il faci inainte sa ai rugina pentru ca atunci nu iti va aparea , daca deja o ai o stopeaza. Dar eu acuma am scapat de tot de rugina , aveam doar pe aripa stanga spate.

Am montat si discurile si placutele azi

Discurile si placutele vechi
Imagine

Si cele noi
Imagine

Imagine

Mi-am comandat si cleme noi pentru usi:
Imagine

Imagine

Cand o sa mai prind vreme buna o sa le pun si sper sa scap de micii greierasi care se aud de la ele :)
Reconditionare Seat Ibiza 6k2 - updates click

2nd. Ford Focus 2 , 2008 , 1.6 TDCI , 109 CP , FULL

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori