Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
valentinsen
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 20 Mar 2016, 21:55

sfaturi pentru primul meu Ibiza 1.4

20 Mar 2016, 22:25

Va salut oameni buni
Astazi am devenit proprietar de Seat Ibiza 1.4 Euro 4,cod motor AUD,cred.
An de fabricatie 04.2001,culoare albastru metalic,bordul indica 253.000 km,putina rugina pe la usi si pasajele spate,in rest se prezinta foarte bine.
Printre dotari se regasesc geamurile electrice,servo,abs,inchidere centralizata..si cam atat.
Avand in vedere numarul mare de kilometri parcursi,unele piese necesita inlocuire,iar aici am nevoie de ajutorul vostru.
Doresc sa ii schimb :
1.distributia
2.filtrele (mann am folosit la toate masinile pe care le am avut,la fel voi folosi si aici)
3.uleiul (ce ulei sa folosesc si ce cantitate intra in motor )
4.rulmentii spate care fac zgomot

Astept recomandarile voastre.
 
Catalin Radu
Mesaje: 191
Membru din: 17 Ian 2014, 14:45
Localitate: Ploiesti

Re: sfaturi pentru primul meu Ibiza 1.4

21 Mar 2016, 12:22

Decat recomandarile noastre, mai bine specificatiile producatorului la ulei, filtre si distributie. Eu la distributie am pus Conti/INA/HEPU ( curele/role/pompa apa). Rulmenti am schimbat 2 pana acum, nu mai stiu maarca ( e scris pe undeva prin jurnalul de bord) si nu mi-au facut probleme ( sunt schimbati de 1 si respectiv 2 ani...cum au picat)
Seat Ibiza 2004, 1.4 16V BBY (La Cucaracha) ; Citroen Xantia 1996, 1.6 8V BFZ (Magic Carpet )
 
Avatar utilizator
Hoffmann
Mesaje: 86
Membru din: 25 Iun 2010, 16:09
Localitate: Iasi

Re: sfaturi pentru primul meu Ibiza 1.4

21 Mar 2016, 22:22

Te salut si iti doresc sa te bucuri de Seat-ul tau asa cum ne bucuram si noi.

Legat de cele cerute de tine, eu unul te sfatuiesc asa :

1. Legat de distributie....eu as alege un kit de distributie de la Conti. Aici ai mai multe variante...sunt kit-uri cu sau fara role. Daca iei role separat iti recomand Ina sau Mapco. Nu sunt sigur da am auzit ca sunt si kit-uri de distributie cu tot cu pompa de apa. Daca gasesti un kit intreg care sa contina curele/role/pompa de apa ar fi super, daca nu iti recomand pompa de apa Hepu. Eu zic ca merita sa incerci sa obtii un pret si pentru un kit de distributie de origine si o pompa de origine....daca o sa consideri ca merita de diferenta de pret, eu iti recomand originea cu cea mai mare incredere mai ales ca preturile la codurile OE pentru modelele noastre au scazut mult ( depinde de unde le iei ).
2. Filtrele Mann sunt ok dar eu unul consider ceva mai bune cele de la Bosch ( cel de habitaclu sa fie cu carbon ) si cele de la Mahle.
3. Ulei de motor - aici iti recomand Liqui Moly Sinthoil High Tech 5w40 ( http://www.liqui-moly.de/liquimoly/prod ... endocument ). Eu sunt foarte multumit de acest ulei si nu renunt la el curand. Poti sa pui cu incredere si uleiuri Motul, Ravenol si chiar original VW. Eu unul am incercat 5w40 de la Liqui Moly ( cel mentionat anterior ) si 5w40 original VW dar parca tot primul il prefer.
4. Verifica si cureaua de accesorii si daca este uzata o poti inlocui cu incredere cu una de la Conti sau Gates.
5. Verifica si bujiile iar daca sunt negre sau au electrodul uzat iti recomand bujii standard de la NGK sau Beru. Nu cumpara chestii scumpe pentru ca nu merita la motoarele de 1.4 . Sunt unii care cred ca niste bujii scumpe o sa faca minuni pe un motor de 1.4. ceea ce mi se pare complet eronat din experienta proprie.
6. Nu stiu ce rulmenti sa-ti recomand pentru ca nu i-am schimbat niciodata dar am observat ca al meu mecanic prefera Ruville.
7. Verifica franele si directia pentru ca nu e de jucat cu ele, e vorba de siguranta ta, si poti sa arunci si un ochi si la suspensie ( sa nu fie sparte sau curse amortizoarele, flanse uzate sau arcuri rupte ).

Pe langa distributie o sa-ti mai trebuiasca antigel si apa distilata ( recomand antigel Hepu G 12 roz cu orice apa distilata, parca amestecul era de 1 la 1 in total 6 litri de agent de racire, asta daca nu ma inseala memoria de la ultimul schimb de distributie. Cantitatea de ulei de care o sa ai nevoie este de 3.2 l conform manualului dar o sa-ti intre doar 3 l si inca foarte putin. Legat de acest aspect, cu toate ca e mai ieftin ( nu e o avere ) sa cumperi bidon de 4 sau 5 l, eu te sfatuiesc sa nu o faci .... eu iti recomand sa iei 4 bidoane de 1 L fiecare, din al patrulea pui doar daca mai e nevoie, ce ramane iti ramane in portbagaj pentru completare si schimbul urmator. Mi se pare absurd sa car dupa mine un bidon de 4 sau 5 L cu niste ulei pe fund doar ca am facut economie de 10 lei la schimbul de ulei.

Iti doresc spor la revizie si pentru alte detalii te rog sa nu eziti sa intrebi.

O seara frumoasa.
Drumuri bune !!!
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: sfaturi pentru primul meu Ibiza 1.4

22 Mar 2016, 02:44

Salut!

1. OEM.
2. OEM / Mahle.
3. Orice preferi, cam toate sunt bune. Cantitatea o gasesti in carte. Cam 4 litri in mod normal.
4. SKF.

Succes cu masina!
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
valentinsen
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 20 Mar 2016, 21:55

Re: sfaturi pentru primul meu Ibiza 1.4

23 Mar 2016, 14:25

Multumesc frumos pentru raspunsuri,multumesc Hoffman pentru rabdarea avuta,raman dator.
Kit de distributie am gasit complet si costa intre 330 de lei (conti) si 600 de lei,Valeo.
In ceea ce priveste uleiul cred ca voi ramane la Liqui Molly,am un bmw seria 5 in care am bagat numai acest ulei si merge si acum impecabil,desi are 460.000 de km.
Am mai citit pe wvclub si intr-adevart,intra aproximativ 3.2L in acest motor.
Legat de rulmenti ramane sa ma decid intre SKF si FAG.

Mai am inca 3 nelamuriri si anume :
1.Unde se afla senzorul de temperatura exterioara ? Pe ecran imi arata doar niste linii si merg pe ideea ca senzorul necesita inlocuire.
2.O mica problema cu una dintre yale,in sensul ca daca inchid masina apasand butonul din interior,usa nu se mai deschide.
Proprietarul anterior mi-a spus ca este vorba de ceva inele de aluminiu din interiorul yalei,care odata ce se uzeaza nu mai functioneaza corect.Costa in jur de cateva zeci de lei (20,30),insa nu a stiut sa mi spuna si codul pieselor respective.
Poate v-ati intalnit cu aceasta problema si aveti solutia si pt ea.
3.Inchiderea centralizata de pe buton nu functioneaza,desi beculetu rosu se aprinde in momentul apasarii butonului.
Trebuie facuta o reconfigurare,o reinitializare ?
 
valentinsen
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 20 Mar 2016, 21:55

Re: sfaturi pentru primul meu Ibiza 1.4

23 Mar 2016, 16:10

Am rezolvat cu inchiderea centralizata,dupa vreo 45 de minute si zeci de incercari s a sincronizat si acum functioneaza perfect.
 
valentinsen
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 20 Mar 2016, 21:55

Re: sfaturi pentru primul meu Ibiza 1.4

23 Mar 2016, 18:26

Am rezolvat si cu senzorul pentru temperatura exterioara.Acesta se afla in oglinda dreapta si are codul 6K0 919 379,costa intre 22 si 25 euro.
Mai ramane doar problema cu incuiatul masinii din interior...

 
ionutpopa2008
Mesaje: 46
Membru din: 18 Noi 2013, 23:17
Localitate: Craiova

Re: sfaturi pentru primul meu Ibiza 1.4

07 Mai 2016, 20:17

stai ca nu inteleg ceva.... " 2.O mica problema cu una dintre yale,in sensul ca daca inchid masina apasand butonul din interior,usa nu se mai deschide. " eu zic ca este destul de normal ca daca apesi butonul de inchis ...sa nu se mai deschida. Totusi intuiesc ca tu ai alta problema : apesi butonul din interior de pe usa sa inchizi si se inchide,apoi apesi butonul de deschis si nu mai vrea sa se deschida? La mine asa se intampla rareori cand stau cu mana pe geam si cu cotul apas pe acea siguranta ( nu stiu cum ii zice exact ) cea la care iti licare ledul cand masina este inchisa. Verifica mai intai daca intra in usa atunci cand o armezi si apoi daca iese la dezarmare,mai trage cu mana putin de el dupa ce ai deschis si apoi vezi daca iti mai face problema. bafta!
 
ionutpopa2008
Mesaje: 46
Membru din: 18 Noi 2013, 23:17
Localitate: Craiova

Re: sfaturi pentru primul meu Ibiza 1.4

07 Mai 2016, 20:28

Referitor la inchidere,poate ca se aprinde beculetul dar nu mai are putere sa dea si comanda masinii sa deschida/inchida si ar fi bine sa schimbi bateriile ( la mine pe telecomanda sunt doua ) , dar inainte sa dai banii pe baterii incearca sa cureti lupa telecomenzii. Desfaci telecomanda si vezi ca pe partea cu cheia,in interior exista un mic orificiu prin care trece semnalul,curata acolo mai intai cu un betisor de urechi sau cu un colt de servetel/batista etc.Monteaza telecomanda si vezi daca merge.Daca nu...incearca si schimbul bateriilor. Nu te zgarci la 2-3 lei ,ia unele bune si pe amandoua deodata,nu le schiba pe rand ( asta daca ai doua ) . Daca nu ai inteles exact imi spui si iti fac ceva poze pentru a fi mai explicit.Bafta!
 
tiberium
Mesaje: 6
Membru din: 09 Mai 2016, 10:58

Re: sfaturi pentru primul meu Ibiza 1.4

09 Mai 2016, 11:01

Salut sunt nou pe aici am o ibiza 6k2 si m-ar interesa ce diametru are teava de evacuare :) ! multumesc

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori