Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Andrei003
Subiect Autor
Mesaje: 68
Membru din: 18 Iun 2013, 21:18
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

Comportament ciudat frane

25 Aug 2014, 19:09

Salutare.. am facut zilele trecute un drum ceva mai lung cu ibiza mea si am observat ceva ciudat... aveam 100 si ceva la ora si am franat brusc (adica am apasat pedala de frana pana la fund), si efectiv am simtit-o cum ajunge in fund, in capat, iar forta de franare era ceva mai mica decat alta data...
Am intrebat pe cineva referitor la chestia asta si mi-a zis ca e normal asa ceva, deoarece masina are nuj ce sisteme de siguranta, iar la viteze mari franeaza cu mai putina forta decat la viteze mici, pentru a evita derapajele, iar la viteze mici forta de franare e mai mare, lucru care am observat a fi real, pt ca in oras franeaza f bine.
Vreau sa stiu, este adevarat acest lucru? Sau sunt ceva probleme cu sistemul de franare? Tin sa precizez ca masina are doar abs, nu si esp sau alte sisteme de siguranta la franare, si placutele si discurile de frana arata bine, doar lichidul de frana ar fi cel suspect, pt ca nu stiu cum se verifica calitatea lui...
A.. si la frana respectiva, la viteza mare abs-ul nu a intrat, doar forta de franare a fost mai mica.
Seat Ibiza 6k, 05.2001, 1.4i, 44 kw

Imagine
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Comportament ciudat frane

25 Aug 2014, 22:26

daca se intampla asta inseamna ca cel putin una din roti se incinge rau in zona fuzetei ori chiar ai frana blocata, asta face ca lichidul de frana sa fiarba si sa ai gaze pe circuit cea ce face ca eficacitatea franelor la prima apasare de pedala sa fie fix frectie de galena la picior de scaun pescaresc...

Mergi 10-15km fara sa franezi exagerat, opreste si pune mana pe jante langa prezoane, trebuie sa fie reci, ori usooor caldute, care este fierbinte are o problema.
Verifici frana, rulmentul, anvelopa sa nu fie montata in sens invers... :) :) :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Andrei003
Subiect Autor
Mesaje: 68
Membru din: 18 Iun 2013, 21:18
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

Re: Comportament ciudat frane

28 Aug 2014, 20:48

am verificat tot sistemul de franare... aparent e ok, nu are nici urma de defectiune. Posibil sa fi fost de la umezeala din aer, sau poate masina chiar are esp sau vreun alt sistem de siguranta de care eu nu stiu :D
Seat Ibiza 6k, 05.2001, 1.4i, 44 kw

Imagine
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Comportament ciudat frane

28 Aug 2014, 22:57

Ce ai descris tu este efectul gazelor in instalatia hidraulica, de cele mai multe ori datorate blocarii unui piston, dar la fel face daca ai un rulment bun de remat care incinge fuzeta.
umezeala din aer? :yh :yh :yh
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Andrei003
Subiect Autor
Mesaje: 68
Membru din: 18 Iun 2013, 21:18
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

Re: Comportament ciudat frane

29 Aug 2014, 14:11

asta am crezut si eu, dar am verificat rulmentii, placutele, discurile, toate arata foarte bine... si, avand in vedere ca in oras, la viteze mici franeaza f bine, tind sa cred ca e in regula totul. O sa mai tin sub observatie sistemul de franare dar momentan e ok.

si.. umezeala din aer, pt ca in ziua respectiva ploua torential
Seat Ibiza 6k, 05.2001, 1.4i, 44 kw

Imagine
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Comportament ciudat frane

29 Aug 2014, 17:29

atunci clar este posedata! :yah
Fiind sub influenta fortelor malefice se cere o exorcixare cu un sobor de preotese. :)
:yah :cheers
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Andrei003
Subiect Autor
Mesaje: 68
Membru din: 18 Iun 2013, 21:18
Localitate: Cluj-Napoca, Cluj

Re: Comportament ciudat frane

29 Aug 2014, 22:48

hai ca am sfintit-o cand am luat-o :)) aparent, nu e destul :)) Cred ca mai trebuiesc niste preotese ca sa mearga treaba :))
Seat Ibiza 6k, 05.2001, 1.4i, 44 kw

Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator