Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
gunta.milutz
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 21 Sep 2012, 21:27

zgomot la cutie sau ambreiaj!

11 Apr 2016, 14:41

salut, imi cer scuze daca mai exista un tropic cu aceiasi problema, este vorba despre un seat cordoba vario 2001, in urma cu 3 luni a inceput sa mi se auda un zgomot la ambreiaj-cutie am crezut ca este rulmentul de presiune, toti mi.au spus asta, sunetul se auze la relanti cum s.ar invarti rumentul pe placa (asta asa a fost, am gasit placa-soarele cu aceasta uzura) apoi in viteza se aude exact ca un tractor cel mai accentuat este in viteza a4 a si a5 a, in viteze huruie face un zgomot invernal, cand pleci cu ea la drum innebunesti din cauza zgomotului, ambreiaj schimbat cu 1 an in urma, bun hai sa schimb ambreiajul, am luat tot kitul LUK + furca ambreiaj si suportul pe care se misca rulmentul de presiune. totul e nou da? am avut ocazia sa nu scap de zgomot, acum mecanicul imi spune ca e din cutie, am schimbat uleiul am bagat 2.7 litri exact cat trebuie.... nu inteleg si va rog sa ma ajutati ca numai inteleg nimic. deci la relanti se aude ceva invartindu.se cand calc pedala nu se mai aude nimic, daca umblu la cablu sa.l strang sau sa destrang tot asta se aude insa daca il desfac mult nu se mai aude dar nu pot baga in viteze, pedale este jos.... la fel cum era si cum ambreiajul cel vechi exact asa. daca e din cutie de ce se aude la relanti? se invarte ceva in cutie? nu prea cred ca este pe liber... dar de ce inca se invarte rulmentul ( cred ca el se invarte) numai stiu ce sa scriu si sa intreb, mi.a dat de cap masinuta asta
 
gunta.milutz
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 21 Sep 2012, 21:27

Re: zgomot la cutie sau ambreiaj!

11 Apr 2016, 15:15

scuzati greselile :)
 
gunta.milutz
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 21 Sep 2012, 21:27

Re: zgomot la cutie sau ambreiaj!

11 Apr 2016, 15:49

am desfacut detot cablu de ambreiaj si tot se aude ceva care se invarte
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: zgomot la cutie sau ambreiaj!

12 Apr 2016, 07:09

Rulmentul de presiune, daca e uzat, face zgomot doar cu ambreiajul apasat. La tine pare vreun rulment din cutie.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006
 
procagabrielmarian
Mesaje: 4
Membru din: 16 Dec 2014, 12:19

Re: zgomot la cutie sau ambreiaj!

02 Mai 2016, 11:24

salut, si eu am avut zgomot, doar ca la mine se auzea doar in mers, daca calcam ambreajul sau scoteam din viteza nu se mai auzea... mecanicul meu mi.a spus ca e de la cutie, acum doua zile mi.a cazut cutia urmeaza sa o schimb si sper sa fi fost asta problema si sa scap de zgomot...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori