Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Flory
Albertina
Mesaje: 531
Membru din: 07 Ian 2008, 20:32
Localitate: Constanta

09 Ian 2008, 18:02

eu am vazut la tv .. cum ca ar fi amplasate inainte de intrarea in sinaia si urma sa le puna si in bucuresti.. asta acum o luna..
intradevar sunt cateva randuri de senzori puse pe carosabil.. pe care nu ai cum sa ii eviti iar daca acestia detecteaza o viteza mai mare decat cea legala transmite un mesaj unor camere care sunt amplasate undeva sus care iti fotografiaza ... posteriorul.. cu tot cu numar
Orice solutie genereaza noi probleme.
 
Avatar utilizator
Ciclistu
Rares
Subiect Autor
Mesaje: 675
Membru din: 28 Noi 2007, 18:17
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

09 Ian 2008, 18:40

Am vazut eu reportajul la proTV cu instalarea acestor radare in Bucuresti...
VW Bora 1.9 TDI 131 CP
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

09 Ian 2008, 20:57

va multumesc pt explicatii!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Ciclistu
Rares
Subiect Autor
Mesaje: 675
Membru din: 28 Noi 2007, 18:17
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

09 Ian 2008, 20:58

N-ai pentru ce, usor cu acceleratia numai...:)
VW Bora 1.9 TDI 131 CP
 
Avatar utilizator
STORM
Mesaje: 468
Membru din: 03 Dec 2007, 15:58
Localitate: crangasi city
Contact:

11 Feb 2008, 18:44

Spre munte avem urmatoarele radare fixe ... o sa le enumar ca sa stiti pe unde sunt ... dar aveti grija si la cele mobile ca patruleaza intr-una !!!

1. - Bulevardul Aerogarii stalp consola stanga, intersectia ANTENA 1, aeroport Baneasa, Ion Ionescu de la Brad
2. - INMH stalp consola stanga la 50m de intrarea la INMH
3. - INMH stalp consola dreapta la 50m de intrarea la INMH
4. - Academia Politie stalp simplu 10m pe Erou Iancu Nicolae, in scuar
5. - Academia Politie stalp consola colt dreapta, pe DN1, cu 25 m inainte de intersectia Gradina Zoologica
6. - LUKOIL Otopeni stalp consola partea stanga, la cca 1000m dupa coborarea podului de la centura
7. - AGIP Otopeni portal 24m la breteaua de intrare in aeroportul Otopeni
8. - Balotesti pasarela existenta in dreptul drumului spre centrul comunei Balotesti
9. - Tancabesti stalp AND dreapta, in dreptul statiei particulare de benzina
10. - Ciolpani pasarela existenta in dreptul statiei Petrom
11. - Barcanesti portal 19m la raspantia cu drumul de centura, intrarea in Ploiesti
12. - DN1A Rompetrol stalp consola stanga,pe varianta DN1, in dreptul intersectiei cu DN1 A spre Buftea
13. - METRO Ploiesti stalp simplu in scuarul sensului giratoriu de la Metro Ploiesti
14. - Sinaia intersectia DN Targoviste stalp consola dreapta, la intersectia cu DN7 Targoviste
15. - Sinaia portal 17m la 100m de intersectia cu DN Targoviste, in drepul primelor hale MEFIN
16. - Sinaia Ferdinand stalp simplu in centru, bd. Ferdinand
17. - Sinaia Ferdinand stalp consola la iesire Sinaia, intersectie cu varianta spre gara
18. - Busteni stalp consola dreapta, bld. Marasesti, in dreptul drumului spre Gura Diham
19. - Azuga stalp simplu dreapta,in dreptul caii ferate

* Sistemul radarelor amplasate în asfalt a fost importat din Olanda şi se dovedeşte extrem de eficient. Până acum, 400.000 de români au căzut în capcană. Toţi au călcat pedala de acceleraţie, în speranţa că nu îi prinde nimeni.
O informatie gasita ulterior : Experiment reuşit al Poliţiei Rutiere. Peste 400.000 de şoferi au fost amendaţi în ultimul an şi jumătate, după ce au fost prinşi că au depăşit viteză legală, cu ajutorul unor radare amplasate în asfalt, pe DN1. Numarul acestor camere este de 60 !!
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

11 Feb 2008, 18:57

ce mai e de zis...vai si amar de frigiderele lor....
oricum....cred ca din astea le dorim toti...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

11 Feb 2008, 21:39

O informatie mai mult sau mai putin oficiala ziare) sustineau la sfirsitl anului trecut ca sistemul de supraveghere de pe DN1 va si oprit din cauza costurilor foarte mari cu personalul.
Iata unul dintre articole:
"Ati trecut pe langa camerele de supraveghere a traficului de pe DN1 cu 100 km/ora in oras si nu ati primit amenda acasa ? Nu aveti de ce sa va mirati pentru ca, sistemul de supraveghere a traficului desi va inregistreaza ca ati trecut pe langa radarul fix cu depasirea vitezei legale, efectiv nu are cine sa va trimita procesul-verbal al amenzii acasa, iar daca aceasta nu este trimisa in sase luni de zile de la savarsirea contraventiei, atunci aplicarea ei nu mai este posibila intrucat s-a prescris.
Sistemul a fost unul care a fost gandit foarte bine de Politia Romana si Alcatel, doar ca, ulterior punerii lui in functiune, baietii s-au trezit cu urmatoarea dilema : numarul contraventiilor semnalate si inregistrate era atat de mare, incat, completarea proceselor-verbale de contraventie a dat peste cap , infrastructura umana si logistica a Politiei Rutiere. Apoi, din banii de amenda, Politia Rutiera oricum nu vedea nici un sfant, intrucat amenzile se fac venituri la bugetele autoritatilor locale in raza carora domiciliaza contravenientul, sau unde el alege sa plateasca amenda. In aceste conditii, Politia Rutiera si-a dat seama ca, urma sa se incarce cu costuri extrem de mari [ salarii , logistica, costuri postale de transmitere a proceselor-verbale, gestiunea lor ] fara ca aceste cheltuieli sa fie recuperate de undeva.
In aceste conditii, cum in Romania, desi toate institutiile si functionarii sunt platiti din bani de la buget, adica din banul public, totusi fiecare decide de capul ei sa nu incaseze banii publici, ca sa nu isi dea peste cap bugetele proprii, de parca ar fi ograda personala a celor care iau deciziile.
“Coada” de asteptare a contraventiilor care au fost inregistrate de camerele de supraveghere video de pe DN1 este atat de mare, incat la aceasta data nimeni nu mai aplica amenzile, lasand sa se prescrie, si pe cale de consecinta, fara nici un fel de sansa de colectare, sume uriase de bani, care ar trebui incasate de la soferii care incalca legea, pierzandu-se deliberat bani, fapt care ar trebui sanctionat imediat de Curtea de Conturi si de procurorii militari ori DNA, intrucat pana la urma , s-au investit o gramada de bani publici in realizarea acestui sistem de supraveghere video.
In acest sens, Politia Rutiera a scos iar pe DN1 echipajele mobile, si tot la “mana” sa aplica amenzile , iar procesele-verbale de contraventie se scriu tot din pix, desi in mod normal , cel putin pe DN1, totul era programat sa se faca in mod automat prin intermediul sistemului montat de Alcatel.
Si ca cireasa de pe tort sa fie finala, autoritatile locale din orase de tranzit precum Pitesti ori Ploiesti, sunt extrem de nemultumite si de haosul care domneste in ceea ce priveste regimul platii amenzilor de circulatie si regimul distribuirii sumelor achitate de contravenienti, intrucat, circa 85 % din amenzile aplicate soferilor care tranziteaza orase precum Pitesti, se platesc la Bucuresti, desi contraventia a fost savarsita pe raza orasului Pitesti.
In consecinta, circulati cu incredere pe langa camerele de pe DN1 si , ca sa dati bine in poza sa le faceti cu mana baietilor de la Politia Rutiera, pentru ca tot antiradarul care depisteaza echipajele mobile cu radar, este cel care face inca legea , in timp de sistemul de supraveghere video are deocamdata doar rol de panoplie."

 
Avatar utilizator
danieltanase79
Bestia Nerra
Mesaje: 336
Membru din: 03 Dec 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti/Buzau

28 Feb 2008, 21:54

Radare multe si pentru cine circula pe Bucuresti-Buzau DN2 E85. Este aproape imposibil sa nu gasiti radare la: Movilita, Cosereni, Costesti, Spataru si bineinteles camerele fixe de la Cosereni.
In rest ce sa va spun, sosea foarte buna asa ca - blana :lol:
Ultima oară modificat 28 Feb 2008, 22:07 de către danieltanase79, modificat 1 dată în total.
Si ce masina...si ce sofer...
C U P R A
 
Puffy

28 Feb 2008, 22:03

DN2 E85 nu are denumirea populare de "Drumul Mortii"? :!: Asa ca mai usor cu blana.... :!::!::!:
 
Avatar utilizator
danieltanase79
Bestia Nerra
Mesaje: 336
Membru din: 03 Dec 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti/Buzau

28 Feb 2008, 22:09

Este vreun drum din Romania care nu e "al mortii" ? nu cred...
Si ce masina...si ce sofer...

C U P R A
 
Puffy

28 Feb 2008, 22:11

Si tu ai dreptate... da pe Bucuresti-Buzau, am vazut cele mai multe cruci pe marginea drumului...:( Si in accelasi timp, cred ca este sigurul drum din tara, unde am vazut de fiecare data un accident :( :( Doamne Fereste :!:
Sa nu iti mai zic ca era sa o patesc si eu de cateva ori... ies tzaranii cu carutza de pe camp, parca ar iesii din p#@$a mamii lor....
 
Avatar utilizator
danieltanase79
Bestia Nerra
Mesaje: 336
Membru din: 03 Dec 2007, 19:41
Localitate: Bucuresti/Buzau

28 Feb 2008, 22:16

Asa e. Si sa stii ca in ultimul timp nu prea au mai fost accidente cu carute, ci doar multe si grave in care au fost implicate tiruri...da,stiu e nasol...trebuie sa ne ferim de ele...
Si ce masina...si ce sofer...

C U P R A
 
a_ionut
Mesaje: 510
Membru din: 09 Mar 2008, 20:38
Localitate: Constanta
Contact:

19 Mar 2008, 09:30

Pentru testosul, o concluzie ar fi sa ii dam talpa si sa ne ferim de radarele clasice. Cu cat mai multe amenzi inregistrate de camere cu atat mai putine sanse sa ne ajunga acasa :)
Seat Leon 1p
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

19 Mar 2008, 11:20

Eu stiu sigur ca nu mai functioneaza acel proiect dar asta nu ma impiedica sa nu reduc viteza la 70km/h cand ajung in dreptul lor.
 
bogdanf
Mesaje: 77
Membru din: 16 Mar 2008, 13:26
Localitate: Bucuresti
Contact:

19 Mar 2008, 12:28

Pe DN1 eu stiu ca merge sistemul in continuare, fac des drumul spre valea prahovei si sincer nu am vazut pe nimeni sa nu franeze la trecerea pe langa camere.

Cat despre Bucuresti si eu am auzit ca vor sa implementeze diverse sisteme, dar momentan am vazut ca mai baga cate o camera prin diverse intersectii... oricum cu radarele sunt niste jegosi, pe langa celebrele loganuri cu radare cu geamuri fumurii am vazut ca au si o gramada de solenza cu radare: unul gri, unul rosu si doua albe (sau o fi acelasi cu alt nr). Cel gri era aseara pe la 11 la cotroceni

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori