Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
AlexG
Subiect Autor
Mesaje: 15
Membru din: 26 Apr 2009, 19:43

Fasait la deccelerare

15 Feb 2013, 00:13

Salutare.

Din pacate am o problema ( cred ) de ceva timp la deccelerare ( ca este in miscare ca stau pe loc ) se aude un fasait. Ese doar la deccelerare indiferent daca e in viteza masina sau nu. Am impresia ca daca sunt in miscare face putin mai tare. Zgomotul seamana ca zgomotul facut de tiruri cand pleaca de pe loc ... e ca un disc care ar fi ovalizat si freaca cate-o data. Nu face tot timpul. Precizez ca zgomotul e de mult ... acum al 120000 km prima data l-am auzit pe la 70000km. Am fost la reprezentanta, ei zic ca nu ar fi nici o problema .. au gasit un suport motor care e rupt. Ei zic ca de la el face ... eu nu as prea crede.

Masina e Seat toledo 2005 1.9 tdi

Daca a avut cineva problema asta si ma poate ajuta.

Multumesc anticipat
Seat TOLEDO 2005 1.9 TDI 105 cp
 
Avatar utilizator
Geo_DMG
Mesaje: 817
Membru din: 15 Dec 2011, 21:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fasait la deccelerare

27 Feb 2013, 22:54

in momentul in care se aude acel fasait/fluierat incearca sa accelerezi si vezi daca inceteaza. daca inceteaza, sa stii ca este o problema la turbina.
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]
_______________________________
Ex Vw Golf V 2.0 TDI SportLine [BKD]

viewtopic.php?t=11603
 
Avatar utilizator
raulbt
Mesaje: 13
Membru din: 24 Apr 2014, 10:03
Localitate: Botosani
Contact:

Re: Fasait la deccelerare

16 Iul 2014, 14:03

am si eu acel fasait doar la deccelerare ....din pacate este de la turbo.... un mecanic mi-a facut si instructia daca Doamne fereste se blocheaza turbo din mers sa ii dau a5a sau a6a si sa apas frana tare ... (sper sa nu fie cazul) ....mi-a recomandat sa duc turbina la reconditionat
Seat toledo 5P 2,0 TDI 140 CP
Respect to be respected !
 
alexanderioann
Mesaje: 2
Membru din: 19 Apr 2020, 01:54

Re: Fasait la deccelerare

19 Apr 2020, 12:03

Dacă mai ai problema asta, verifica cele 2 furtune din stânga și dreapta de sub motor, cum dai scutul jos, partea din fata, sa fie conectate bine. Dacă tot se aude, furtunurile din spate turbo. Dar iti recomand sa o duci la recondiționat, mie mi-a pocnic Turbina și nu e plăcut deloc.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori