Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
paco
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 01 Dec 2009, 12:07
Localitate: Bucuresti

Certificat autenticitate RAR la incheiere leasing

22 Feb 2011, 02:29

Salutare tuturor,

Stie cineva daca in prezent, la inchiderea unui leasing, cand fostul utilizator trecut in certificatul de inmatriculare devine proprietar (masina e pe firma), se cere sau nu certificat de autenticitate al masinii de la RAR la politie - inmatriculari ? Prin 2009 nu se cerea daca proprietarul era acelasi cu fostul utilizator.

Drumuri bune sa aveti !
2010 Leon Style Negro Magico 1.8 TSI 160 cp DSG 7
 
Avatar utilizator
Bynx
Meme
Mesaje: 1433
Membru din: 13 Mai 2009, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Certificat autenticitate RAR la incheiere leasing

22 Feb 2011, 10:17

Salut,

Eu la incheierea leasing-ului am trecut pe la RAR pentru certificatul de autenticitate, practic proprietarul se schimbase.
Nu vreau sa iti dau informatii gresite, in 2009 s-a intamplat la mine.

Cel mai bine contacteaza-i pe cei pe la inmatriculari si daca ai drum in zona chiar si pe cei care stau pe la poarta, spe uimirea mea au fost de mare ajutor.
Leon 5F
ex Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson
 
Avatar utilizator
lau_03
Mesaje: 1098
Membru din: 31 Aug 2009, 20:19
Localitate: Timisoara

Re: Certificat autenticitate RAR la incheiere leasing

22 Feb 2011, 10:53

Am avut si eu o situatie asemanatoare cu o masina in leasing pe firma, iar cand s-a terminat leasingul si am facut formalitatiile pentru inmatriculare pe numele firmei, am fost la RAR Timis sa intreb ce trebuie facut, iar cei de acolo au zis ca nu am nicio tangenta cu RAR-ul... deci masina este pe numele nostru din aprilie 2010 si nu a trebuit nimic de la RAR!!!
Mai mullt ca sigur ca nici acum nu trebe, da` cel mai bine da un telefon pentru informatii! :hi
#ADVPERFORMANCE #INPOWERWETRUST
http://www.advperformance.ro
 
paco
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 01 Dec 2009, 12:07
Localitate: Bucuresti

Re: Certificat autenticitate RAR la incheiere leasing

22 Feb 2011, 11:38

Multumesc mult. Intre timp am mai facut niste sapaturi prin site-ul DRPCIV si m-am lamurit: in situatia in care certificatul de inmatriculare nou se emite la incheierea leasingului pe numele fostului utilizator inscris ca atare in vechiul certificat, NU se solicita actul de autenticitate de la RAR.
Pentru cazul in care mai are cineva nevoie de info privind inmatricularile, postez mai jos link-ul la documentul de asistenta inmatriculari de pe site-ul DRPCIV.
http://www.drpciv.ro/info-portal/downlo ... g=ro&id=41
Drumuri bune sa aveti !
2010 Leon Style Negro Magico 1.8 TSI 160 cp DSG 7

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori