Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Amenzi & contraventii

23 Aug 2015, 15:43

Chill guys...serios, încetati cu polemicile și reprosurile ca pana la urma suntem colegi, e un forum public, fiecare are dreptul la opinie...dar totul până la jigniri, ca nu-si au rostul.
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Amenzi & contraventii

23 Aug 2015, 15:52

Partea nasoala este ca este prima discutie in contradictoriu la care particip, dar bgd scoate totul din context si scrie doar ce vrea el. Singura persoana cu care am ce am, este bgd, atat, ptr ca ma jignit in repetate randuri, si mereu imi rastalmaceste postarile, culmea, fara ca eu sa il fi atacat vreodata. Si acum este singurul om din ignore-list. Si acum comenteaza si se baga in necunostiinta de cauza , jigneste, si este lasat... Si tot eu sunt ala rau... De ce? Ptr ca am intraznit sa corectez pe cineva care a dezinformat, voit sau nu... Daca asta este un lucru rau... Astept ban definitiv.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Amenzi & contraventii

23 Aug 2015, 16:06

No problem, am fiecare p.m de la tine, in care se vede care pe care jigneste :hi asa ca banul daca ti-l doresti il ai garantat ; problema ta e ca iti impui parerile peste tot, vorbesti in necunostinta de cauza, oferi doar sfaturi bazate pe subiectivism iar cand esti intrebat ceva ( de genul cati " 95%" km ai tu cu masina urban si consumuri de 5% ) o dai in alte cele ; pt ca asta esti ; si da, ma deranjeaza destul de tare cand vad " mumus " la sectiunea subiecte active ; nu cred ca sunt singurul ; aici sunt oameni cu vechime care si-au castigat respectul si meritele, apoi vi tu sa le pui vorbe in carca ; o tii intr-una pe a ta inca de la inceput, colegul Alex ( undertacher ) care lucreaza in domeniu, la fel si Marius ( hunter ) ti-au spus de prima data ceea ce este corect conform legii, cu citate ; daca tu esti gica contra du-te si cauta cearta cu cei care au facut codul rutier, nu cu cei care nu iti aduc tie poze pe forum dupa PV. Nu am vazut unde ti-a zis Alex ca " ESTI PROST ! " cum sustii tu ca te-a jignit ; in schimb sa spui la adresa lui ca este platit degeaba, sincer nu stiu cum as reactiona live pe treaba asta cu unul ca tine ; eu zic sa iti limitezi vorbele sau sa-ti dai logout.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Amenzi & contraventii

23 Aug 2015, 16:54

Exact ce spuneam...

Iar pm-urile, le am si eu... Pacat ca unii pot minti cat vor, si li se permite...
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Amenzi & contraventii

23 Aug 2015, 17:10

Ok ; i-am trimis p.m-urile lui Andrei ; cele 4 de la tine catre mine, si singurul de la mine pt tine :hi ramane sa stabileasca stafful cine minte si cine merita sanctiuni pe forum ; sincer chiar nu-mi doresc sa iti iei ban sau ceva de genul…doar sa-ti limitezi comportamentul si sa tratezi forumul ca atare, sa citesti regulamentul, sa numai dai postare dupa postare si sa te crezi atotstiutor ori sa aduci remarci jignitoare altor colegi si sa supraestimezi alte masini doar pt ca le-ai avut tu.
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Amenzi & contraventii

23 Aug 2015, 17:10

Bre, închideți topicul dacă tot o"tineti" în contre.. Ce naiba aveți doi ani?

meIzu mx4
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Amenzi & contraventii

23 Aug 2015, 17:48

Domnule Mumis sau Mamis ca nici macar nu ai bunul simt sa scrii un nickname corect te rog eu termina subiectul asta.Eu ma recunosc invins cu tine,am si un proverb pe care l-am incalcat,dar daca vrei ti-l spun in privat.Sunt lamurit pana peste cap cine esti,si sincer eu cu asemenea specimene nu vreau sa am de aface.Pana una alta Bogdan a dat dovada de ceea ce acest forum vrea sa promoveze,adica sa apropie oamenii pasionati de seat ,auto si eventual cand este posibil sa se ajute intre ei pe cand mata nu .Ba chiar minti cu o nesimtire cu care nici macar un copil mic nu ar avea curaj(ca nu ti-am explicat,ca nu ti-am dat exemplu,ca te-am jignit,etc) desii toate stau scrise in urma.Pune punct odata si gata.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Amenzi & contraventii

23 Aug 2015, 17:49

ionutblv scrie:
Bre, închideți topicul dacă tot o"tineti" în contre.. Ce naiba aveți doi ani?

meIzu mx4

Stai ma ca dabea mi-am luat popcorn :D:D:D

Sent from my HTC One using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Amenzi & contraventii

23 Aug 2015, 18:06

Eu am incheiat, exista o vorba din popor, care se aplica in aceste situatii, si nu vreau sa ajung la fel.

Pacat ca ignore-ul nu e solutia, ca tot vezi ca a postat, si mori de curiozitate, si la final tot te uiti, si pe urma iti pare rau :?

Dar in mod cert daca se va ridica din nou mingea la fileu, si o va face... nu voi riposta... nu are rost, aveti dreptate, este copilarie.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Amenzi & contraventii

23 Aug 2015, 20:02

Mie nu îmi plac polemicile, de aceea rog un moderator sa șteargă posturile cu "contre" și să rămână doar cele On Topic.
Cat despre contre, serios băieți, nu aveti 2 ani, deci ar fi matur sa va opriți.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Amenzi & contraventii

24 Aug 2015, 12:12

baieti, ce-s cu discutiile astea ? peste weekend mai au si cei din echipa tehnica timp pentru ei si cand se intorc gasesc scandal...

mumus, o sa incep cu tine pentru ca prin insistenta ta ai starnit tot tavalugul. in primul rand, Undertacher iti este coleg de club si de forum aici, nu are nicio atributie de agent constatator in clubseat, nu este platit pentru contributia sa asa cum nu esti nici tu, deci nu este obligat sa iti ofere nicio poza si nicio dovada. in al doilea rand, vorbind strict la subiect, ai primit pasaje din lege/ordonante si tu vii cu argumente "eu nu am patit asa ceva, nici prietenii mei". sper ca vei reusi sa sesizezi diferenta, pana atunci pastram spiritul de colegialitate, nu ne jignim intre noi si incheiem polemica. daca se merge mai departe chiar o sa impunem sanctiuni, desi am fost mereu toleranti si nu prea am apelat la asa ceva.

bgd, opreste-te si nu-l mai ataca direct, stii ca e sensibil la interventiile tale, da report cand ti se pare ceva scris gresit. fiecare user poate citi posturile si isi poate forma propria parere despre ce scriu altii.

:hi
 
vvvvv
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Amenzi & contraventii

24 Aug 2015, 12:39

Chiar vroiam sa-i zic si eu lu' mumus ca, daca la "hit&run" l-am inteles, aici greseste grav.... legea e una si e aia scrisa pe hartie, chiar daca el ar avea exemple in care agentul constatator a aplicat-o altfel (de ex. trecand pe PV jumatate din amenda in loc de jumatate din suma minima) - aia nu poate sa inseamne decat ca agentul constatator a gresit in situatia respectiva, si in nici un caz ca el are dreptate :D

O poza cu un PV in situatia de fata nu inseamna nimic. "Dovada" e in textul de lege, ce mai e de contestat cand lumea iti da link la lege in care scrie negru pe alb ce si cum? Chiar nu inteleg :D
(btw, legea e aia scrisa pe hartie, nu aia care ni s-ar parea noua normal sa fie scrisa pe hartie. N-are nici o importanta ca tie ti se pare contra-intuitiv, in cazul de fata legea chiar zice "jumatate din minimul amenzii" si nu "jumatate din amenda")
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Amenzi & contraventii

24 Aug 2015, 12:50

Ok, am inteles, nu sunt mai presus de lege, am inteles de la inceput si ce a vrut sa zica undertacher, dar: si dau exemplu amenda colegului din paginile anterioare,(cel cu radarul in localitate) si el a primit o amenda, la fel ca si mine, dar la el nu a coincis minimul amenzii cu jumatate din minimul dat de lege. Si la el in amenda are 210 lei, platibil in x ore, dupa care dublu... Daca la el in pv scrie ca are de achitat 210 lei, el va plati sa zicem doar 105? Desi scrie clar ca are platibil in x ore 210 lei? Astept raspuns, dupa care voi continua ideea.


Ptr Gamer: Citeste te rog cu rabdare, daca ai timp toata discutia de 2-3 ori. Daca se poate si ai timp. Multumesc.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Amenzi & contraventii

24 Aug 2015, 14:04

mumus, am zis ca inchidem discutia, se pare ca nu intelegi. am citit discutia inainte de a posta, nu cred ca vrei sa spui ca scriu doar ca sa ma bag in seama sau ca am nevoie sa citesc de 3 ori un lucru ca sa-l inteleg !? chiar daca vreau sa las lucrurile sa se aseze de la sine desi niste borcane s-au spart, se pare ca nu se poate. vrei sa iti repet si eu acelasi lucru: NU AI DREPTATE! considera acest post ca ultim avertisment, urmatorul tau post aici se sanctioneaza cu ban.

*nu am inchis threadul pentru ca se vor mai gasi subiecte de discutat pe viitor.
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Amenzi & contraventii

24 Aug 2015, 16:14

Hai ca o mai explic si eu inca o data, pe indelete, eu n-am nimic nici cu mumus, nici cu nimeni, deci ma pot considera 100% impartial.
Cazul meu, concret. In localitate, viteza este de 50 km/h. Eu am depasit-o cu 30 km/h. Deci, ma incadrez aici:
Clasa II - 4-5 puncte amenda - Depasirea cu 21-30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus;
Bun. Punctul de amenda e 105 lei. Pana aici e clar.
Pe mine ma opreste politia. Agentul are dreptul sa ma sanctioneze cu 4 sau cu 5 puncte de amenda. Nu e obligat sa-mi dea minim, adica 4. Poate foarte bine sa-mi dea 5.
In cazul meu, mi-a dat 4 puncte de amenda, adica 4*105= 420 lei.
In cazul in care eu as fi platit amenda in 2 zile lucratoare, amenda devenea jumatate din minimul prevazut de lege pentru contraventia mea.
Acest lucru il scrie si in procesul verbal.
Mai sus in lege, zice clar. 4-5 puncte de amenda. Minimul e 4. Jumatate din acest minim e fix 2 puncte de amenda.
105*2 = 210 lei, suma pe care eu am platit-o.

Care e ideea? Ideea e ca desi majoritatea agentilor iti dau minimul cand faci o prostie, nu sunt obligati sa o faca.

Si de asemenea, tu NU!!! platesti DUBLU!!
Amenda e X, iar tu, daca o platesti in 48 ore, platesti JUMATATE din ea.
NU daca nu o platesti in 48 ore o platesti dublu!
Sau, altfel: daca o platesti mai repede, ai reducere. Amenda e aia mai de sus, nu aia mai de jos in PV.

Sa puna cineva asta in main post. :lol:
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori