Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
 
Avatar utilizator
andrei007tudor
Subiect Autor
Mesaje: 76
Membru din: 26 Dec 2009, 16:16

Amenzi & contraventii

08 Noi 2010, 01:27

Salut , vreau sa deschid un topic de interes general in care sa ne expunem parerile noastre, chiar experientele in materie de probleme cu legea, poate sunt anumite legi care ne-ar favariza p noi ca soferi de care nu stim toti etc...
Eu de curand am fost faultat de Politia romana cu sustinerea permisului de conducere pe perioada de o luna pentru neacordarea prioritatii de trecere la pietoni undeva prin Targoviste, a fost cam tras de par , dar politistul mi-a spus : te-a filmat un politist intr-un opel , n-ai voie sa vezi filmarea decat in instanta si gata , a aparut cu dovada , deja e tarziu si fapta dusa , dar fiecare dintre noi fiind soferi avem ceva experiente cu "organul" care pot fi povestite si unii dintre noi sa invete ceva.
'97 1.4 44kw
 
Avatar utilizator
Cosmin
Admin
Mesaje: 7202
Membru din: 14 Feb 2008, 17:11
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: politie & amenzi & contraventii

08 Noi 2010, 09:28

Nu cred ca un topic de genul asta ar rezolva problema generala..si anume RESPECTAREA LEGISLATIEI IN VIGOARE. Atat timp cat noi toti, ca si conducatori auto, respectam legile circulatiei pe drumurile publice, nu o sa fie nici un fel de probleme.

Ca exista unele abuzuri din partea organelor de politie, e adevarat. Insa la astea exista o solutie: contestarea in instanta. Discutii de genul asta pe forum ar genera doar polemici, asa ca personal nu ii vad rostul.\

Am uitat sa adaug..Legi care sa favorizeze conducatorii auto nu exista nicaieri in lume. In schimb, exista niste reglemenantari referitoare la mijloacele tehnice (radare, camere video etc.) cu care se constata contraventiile / infractiunile. In plus, mai exista cateva "drepturi" pe care le ai in fata organelor de control ale politiei.

Pe scurt..Ai dreptul sa...


Ai dreptul sa-i ceri legitimatia, sa ti-o arate. Pe care este inscris numarul sau… E foarte folositor acest lucru pt. o eventyuala contestatie

Sa-ti spuna motivul opririi (care este motivul: filtru organizat sau whatever).

Daca este filtru, ai dreptul sa ceri ordinul de serviciu in care trebuie sa se regaseasca data si intre ce ore au voie sa faca filtru, strazile pe care actioneaza si numele persoanelor care participa din echipaj.

Actele se cer pe un motiv (legea nu mai permite sa se opreasca masini si apoi sa se caute motive de amenda). Deci, la oprire, se comunica soferului motivul si nu poti fi sanctionat decat pe acel motiv

La amenda ai doua locuri unde semnezi: unul prin care recunosti fapta si al doilea ca iei la cunostinta de amenda. Sooo… puteti sa semnati ca luati la cunostinta de amenda… Dar sa nu recunasteti fapta, si sa-l convocati la Tribunal sub asistenta juridica pe dumnealui.

Ori de cate ori aveti un necaz cu politia, fie noapte, fie zi, puteti sa sunati la 112 (Apel National de Urgenta) si sa spuneti ca sunteti "abuzat" de echipajul cutare..Poate fi util in eventualitatea unei contestatii..

Politistii de pe radare nu mai au voie sa dea filmul inapoi. Deci, daca va opresc si stiti ca nu ati comis-o prea rau, le cereti ferm sa va arate:
- Legitimatia care atesta ca au dreptul de a lucra pe masina de radar… Sa aiba vizele la zi.
- Copie dupa certificatul metrologic al aparatului radar cu modelul si seria aparatului.
- Legitimatia care atesta faptul ca are dreptul de a conduce masina Ministerului de Interne… Sa fie vizata.
- Daca mai fac scandal, le cereti sa va arate “ordinul de serviciu”… Este un fel de foaie de parcurs in care scrie unde au voie sa isi desfasoare activitatea respectiva.
Aceste acte trebuie sa fie intotdeauna asupra agentului de pe radar…


Chestiile de mai sus NU reprezinta punctul meu de vedere..Sunt doar niste drepturi pe care le puteti invoca (informatiile mi-au fost trimise pe mail acum ceva vreme, din pacate nu stiu cine le-a redactat)..

Sper ca nu trebuie sa mai spun aveti sanse sa scapati doar in situatia in care va considerati nevinovat..Pt. ca daca mergi cu 100 in localitate si razi 5 indivizi pe trecerea de pietoni, nu o sa te ajute faptul ca stii seria si numarul certificatului de omologare a aparatului radar.

Exista totusi o modalitate care va scapa de rigorile legii in orice situatie.. Si e foarte simpla : respectati legea!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini
 
Avatar utilizator
andrei007tudor
Subiect Autor
Mesaje: 76
Membru din: 26 Dec 2009, 16:16

Re: politie&amenzi&contraventii

08 Noi 2010, 12:02

Asa este si eu merg pe ideea de a respecta legea, nu merg cu 100 in localitate, nici cu 50 ,dar oricum sunt atent.
Ai idee politia poate sa mai aiba radare in alte masini in afara de noile masini logan mcv pe care s-au dat mii de euro ?
spre exemplu la mine in oras sta politia cu radarul intr-un logan galben cu geamuri fumurii
'97 1.4 44kw
 
Avatar utilizator
Bynx
Meme
Mesaje: 1433
Membru din: 13 Mai 2009, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: politie&amenzi&contraventii

08 Noi 2010, 12:53

daca radarul este atestat metrologic si este in valabilitate, sigur ca da.

...trebuie precizat in PV seria aparatului, numarul casetei si oricand poti face contestatie, politia trebuind sa aduca inregistrarea respectiva, ca proba.
Leon 5F
ex Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson
 
Krondet
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Re: politie&amenzi&contraventii

08 Noi 2010, 13:19

andrei007tudor scrie:
spre exemplu la mine in oras sta politia cu radarul intr-un logan galben cu geamuri fumurii


care oras??? :glasses
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Avatar utilizator
andrei007tudor
Subiect Autor
Mesaje: 76
Membru din: 26 Dec 2009, 16:16

Re: politie&amenzi&contraventii

08 Noi 2010, 13:21

Targoviste
'97 1.4 44kw
 
Avatar utilizator
liviutzu
Mesaje: 211
Membru din: 03 Mai 2009, 09:46
Localitate: Bacau

Re: politie&amenzi&contraventii

10 Noi 2010, 10:48

Deci scoateti-va prostia asta din cap cu cerutul legitimatiei si foaiei de parcurs,polistul(agentul) nu are DREPTUL sa iti prezinte TIE acestea,ele se prezinta doar in cazul in care se face contestatie in instanta.DECI numai faceti prostia sa le cereti aceste acte ca le cereti degeaba si va certati cu ei pentru un motiv aiurea.

 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: politie&amenzi&contraventii

10 Noi 2010, 15:34

Ai dreptul sa-i ceri prezentarea legitimatiei de serviciu si a insignei pe care se afla scris numarul matricol.
Daca refuza inchideti geamul masinii si sunati la 112.
este posibil sa fie un impostor.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
liviutzu
Mesaje: 211
Membru din: 03 Mai 2009, 09:46
Localitate: Bacau

Re: politie&amenzi&contraventii

10 Noi 2010, 15:43

Poti sa suni tu la ce nr vrei,agentul nu are DREPTUL sa iti prezinte tie legitimatie,insigna,foaie parcurs,metrologic radar,atestat pentru radar al lui;toate acestea se prezinta doar in cazul unui proces.Am vb cu cineva care lucreaza la Rutiera si mi-a spus ca poti sa stai inchis in masina sau sa stai in cap ca agentul tot nu iti prezinta tie nici o legitimatie sau insigna decat daca ii vin superiorii in control.Si faza ca poate sa fie un impostor nu are cum sa fie adevarata,ce impostor isi face el masina de politie cu toate insemnele pe ea ca sa stea sa fraiereasca oameni.
 
Avatar utilizator
lau_03
Mesaje: 1098
Membru din: 31 Aug 2009, 20:19
Localitate: Timisoara

Re: politie&amenzi&contraventii

10 Noi 2010, 16:02

liviutzu scrie:
agentul nu are DREPTUL sa iti prezinte tie legitimatie,insigna,foaie parcurs,metrologic radar,atestat pentru radar al lui


gresesti...agentul rutier este obligat sa se legitimeze, iar daca ceri, trebuie sa iti prezinte si insigna, legitimatie, buletin si ordin de servici!!! daca tata e militian si eu fur geaca lui ca arata misto si fac lege pe strada...iti iau vreo 300-400 ron si da-ma in judecata daca ai pe cine!!! ;) nu e obligat sa iti arate filmarea, aia o vezi daca faci contestatie!!!
#ADVPERFORMANCE #INPOWERWETRUST
http://www.advperformance.ro
 
Avatar utilizator
lau_03
Mesaje: 1098
Membru din: 31 Aug 2009, 20:19
Localitate: Timisoara

Re: politie&amenzi&contraventii

10 Noi 2010, 16:05

liviutzu scrie:
ce impostor isi face el masina de politie cu toate insemnele pe ea ca sa stea sa fraiereasca oameni.


daca vrea ciupeala, crede-ma ca face!!! daca nu are ordin de serviciu pentru actiunea care o face cand te amendeaza sau daca nu are competenta pe raza respectivei localitati sau afara??? am castigat o contestatie cu un militian din Deva tocmai pe aceasta tema!!! ;)
#ADVPERFORMANCE #INPOWERWETRUST
http://www.advperformance.ro
 
Avatar utilizator
Bynx
Meme
Mesaje: 1433
Membru din: 13 Mai 2009, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: politie&amenzi&contraventii

10 Noi 2010, 16:15

ete ce zice Goagal:

ART. 41 din Legea 218 din 2002 privind Politia Romana se refera la obligatia de legitimare a Politistului

(1) În exercitarea atribuţiilor de serviciu poliţistul este obligat să prezinte insigna sau legitimaţia de serviciu, după caz, pentru a-şi face cunoscută, în prealabil, calitatea, cu excepţia situaţiilor în care rezultatul intervenţiei sau siguranţa ulterioară a poliţistului ar fi periclitată.

(2) Înainte de intrarea în acţiune sau efectuarea intervenţiei ce nu suferă amânare poliţistul este obligat să se prezinte verbal, iar după încheierea oricărei acţiuni sau intervenţii, să se legitimizeze şi să îşi declare funcţia şi unitatea de poliţie din care face parte.

sursa: http://www.urbaniulian.ro/2009/02/03/co ... soferilor/
Leon 5F
ex Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: politie&amenzi&contraventii

10 Noi 2010, 17:34

liviutzu scrie:
Poti sa suni tu la ce nr vrei,agentul nu are DREPTUL sa iti prezinte tie legitimatie,insigna,foaie parcurs,metrologic radar,atestat pentru radar al lui;toate acestea se prezinta doar in cazul unui proces.Am vb cu cineva care lucreaza la Rutiera si mi-a spus ca poti sa stai inchis in masina sau sa stai in cap ca agentul tot nu iti prezinta tie nici o legitimatie sau insigna decat daca ii vin superiorii in control.Si faza ca poate sa fie un impostor nu are cum sa fie adevarata,ce impostor isi face el masina de politie cu toate insemnele pe ea ca sa stea sa fraiereasca oameni.

Eu nu am scris din ce am aflat la o sueta cu un angajat al mira ci in cunostinta de cauza, direct de la sursa daca vrei.
Daca ai ceva suspiciuni inchizi masina si suni la 112, in maxim 5-10minute va sosi la fata locului superiorul respectivului care va clarifica situatia.
Oricum nu am avut probleme pana acum de cate ori am cerut legitimatia si insigna cu numarul matricol.
Asa cum eu sunt obligat sa am la mine actele de identitate si restul actelor asa si angajatii mira sunt obligati sa se legitimeze.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: politie&amenzi&contraventii

10 Noi 2010, 18:04

am colegi politisti la rutiera si au spus asa...intotdeauna se prezinta primul dar verbal. Daca conducatorul auto cere totusi si identificarea dupa legitimatie...aceasta se prezinta. Este pana la urma si normal si etic. In schimb, ordinul de servici nu se prezinta decat in instanta impreuna cu alte treburi cum ar fi certificarea metrologica a radarului.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: politie&amenzi&contraventii

14 Noi 2010, 17:51

Spuneati de contestatie...sunt slabe sanse sa aveti castig de cauza.Eu unul m-am judecat cu ei ~16luni pt un abuz al unui cap de creta(si nu spun eu ABUZ,ci s-a ajuns pana la superiorii cretinului ,care mi-au dat dreptate) .Greseala mea a fost ca am semnat de 2ori.
Cat am stat in tribunal(vreo 5ore pana s-a ajuns la dosarul meu) niciunul nu a avut sorti de izbanda.

Ca mine a fost si un prieten de familie,l-a prins radaru in localitate cu 140km/h.I-a zis politistului ca-si duce amicul,pasager in dreapta, la spital.Omul avea o litiaza renala.NIMIC,nici nu a auzit agentul.A facut contestatie,a castigat la primul proces cu dovezi medicale,ulterior politia a facut recurs si a castigat.

Am prieteni avocati si stiu de la ei ca de multe ori se castiga primu proces insa la recurs, se pierde cu brio,motivul...raca/galceava dintre judecatori...ceea ce nu mi se pare a fi justitie

Un caz interesant cu politia rutiera din mures a fost mediatizat multa vreme la TV.Sefii obligau subalternii sa dea amenzi.Aveau o norma pe zi,la sfarsitul fiecarei luni li se verifica ''pontajul''. Cei care dadeau amenzi cu duiumu erau binevazuti de sef,remunerati in plus,etc ,iar cei care aplicau corect legea(deci un nr de amenzi mai mic la activ) riscau sa fie trimisi in diverse locatii ale judetului.
Parerea mea despre cei de la rutiera...tot militieni au ramas,multi inculti (habar nu au sa scrie sau nu cunosc sensurile anumitor cuvinte) dar plini de ei...
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori