Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Amenzi & contraventii

28 Apr 2014, 18:30

Chestia asta nu o inteleg! Mergi cu cat vrei si vei plati cat vor ei :)
Greseala ta consta in nesiguranta ta pe coordonatele x si y.
Ce anume te asteptai sa obtii pe un forum?
Decat 2 feluri de raspuns: cei care dorm pe bune la volan vor spune mereu ca vai si cum ai putut sa faci asa ceva! si cei care alearga masina : de ce ai mers doar atata daca tot era goala autostrada?! :tongue
Ce draq? Ai mers din placerea ta, nu ai nevoie de pareri despre. Altfel citeste inainte forumul si apoi actioneaza. :glasses
Si daca vei primii o amenda, ce? Ai riscat cand ai mers repede? Te-ai gandit ca poate este acolo un MCV? Se pare ca nu, ...asa ca te rog sa mergi mereu cum poftesti, eu unul asa fac. :hi :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Amenzi & contraventii

28 Apr 2014, 21:47

in lege nu zice ca daca ai asfalt uscat, soare, vizibilitate pana la Agigea si vant din spate poti sa mergi mai repede decat viteza legala admisa, si doi la mana nu reprezinta infractiune

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
neuradu
Mesaje: 37
Membru din: 19 Aug 2008, 14:34
Localitate: Zalau
Contact:

Re: Amenzi & contraventii

21 Aug 2015, 16:13

Incerc sa fiu scurt. Azi am luat amenda si vreau sa stiu cat trebuie sa platesc. Pe PV la "Stabilesc:" scrie cam imprastiat "320" apoi iar "320" si undeva la puncte "2" si apoi pe acolo unde e povestea cu plata in 24 ore scrie "105". Pe la fapta nu inteleg ce scrie. Deci: 320 e amenda inainte de cresterea din ultimul timp a salariului minim deci politistul nu a dat amenzi cam demult, ar trebui sa puna el diferenta; apoi 105 nu e jumatate din 320 si verbal mi-a spus ca pot sa platesc si pe loc cu chitanta amenda de 50 de lei. Chiar nu am avut la mine 50 lei si acum va trebui sa merg la primarie sa platesc. OK - dar cat?
 
Avatar utilizator
Mylux
Mesaje: 5061
Membru din: 31 Dec 2010, 15:14
Localitate: Cavnic / Baia Mare/ Maramu'
Contact:

Re: Amenzi & contraventii

21 Aug 2015, 19:24

Pai in 24 ore ai de platit cei 105 lei ''stabiliti'' ca fiind jumatate din amenda. :P
EX: LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.
 
neuradu
Mesaje: 37
Membru din: 19 Aug 2008, 14:34
Localitate: Zalau
Contact:

Re: Amenzi & contraventii

21 Aug 2015, 20:54

Am inteles ca trebuie sa platesc 105 lei. Am sa intreb si la ei. Pe alt forum am discutat si am inteles ca am gresit legal. Eu fiind cam fixist m-am legat de modul de a scrie un PV. E vina mea ca sunt asa. Pe de alta parte tot din aceasta cauza am luat-o. Pe scurt - vreau sa fiu singur pe drum si cred ca se poate. Se poate sa circuli ca si cum ai fi singur daca toti am intelege ca incapem toti pe drum tinand drumul, banda de circulatie etc., din pacate unii considera ca daca legea zice ca trebuie sa acorzi prioritate celor care sunt in sensul giratoriu PUNCT; ei interpreteaza ca pot sa se invarta de pe o banda pe alta toata ziua in sens si ceilalti de pe intrari-iesiri (care pot fi 4 sau mai multe) vor astepta cuminti. Eu vreau doar sa circul cu un scop si fluent. Greseala de ardelean. Bine ca n-a intrat in mine.
Multumesc de raspuns. Imi place prin Cavnic. Si se circula bine pe acolo daca se vrea. Cum pe acolo se poate sa incapem toti?
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Amenzi & contraventii

21 Aug 2015, 22:04

Tu te intrebai d c trebuie sa platesti 105 cand el a scris 320 .Pai tu trebuie sa platesti jumatate din minimum ori el nu este obligat sa iti dea minimum.Fapta se sanctioneaza cu amenda intre x si y.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Amenzi & contraventii

21 Aug 2015, 22:16

Nu nu... amenda daca este 500 lei, tu poti plati in 24 ore jumatate... in acel pv multe nu sunt ok, eu l-as contesta.
Seat toledo nh 1.2 Tsi

 
vvvvv
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Amenzi & contraventii

21 Aug 2015, 22:35

Poti contesta PV pe forma, nu neaparat pe fond. Daca nu se specifica exact (sau corect) cat tre' sa platesti, e dreptul tau sa-l contesti, ca esti confuzat, nu stii cat ar trebui sa platesti de fapt, si nu vrei sa platesti degeaba doar ca sa constati ca "nu e bine ce ai platit"
 
neuradu
Mesaje: 37
Membru din: 19 Aug 2008, 14:34
Localitate: Zalau
Contact:

Re: Amenzi & contraventii

21 Aug 2015, 22:36

Nu va bateti capul. Undertacher are dreptate. A scris "el nu este obligat" si asa este. Ei nu sunt obligati mai nimic. Povesti cu obligatie de a purta cascheta, povesti cu contestatii si apoi te vaneaza 10 ani, povesti cu politetea agentului, povesti cu martorul din PV - eu nu l-am vazut, povesti, povesti si iar povesti. Din pacate azi a fost o tragedie cu un politist si familia lui. Legea e proasta. Din toate punctele de vedere. Si al nostru si al lor. De aceia as propune sa fie ca in America: cer salarii medicii ca in America, OK daca primesc si pedepse ca in America pentru cea mai mica abatere, dar ce ne opreste sa tratam politistii ca in America? = salarii mici, pensie de sunt muritori de foame; si asta intr-o tara in care orice cetatean are drept de portarma! Cred ca ati inteles ca incidentul (nu accidentul) in trafic a fost cu un politist.
Am obosit azi pentru cei 105 lei destul. O ora mi-a tinut teorie despre respect in trafic ca la urma sa recunoasca ca putea sa circule linistit pe banda 2 dar nu a vrut si ca legea ma obligat sa-i dau prioritate. Mumus, nu contesta niciodata, pe la tribunale e mai rau!
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Amenzi & contraventii

22 Aug 2015, 05:30

La ANAF (orice circurmscriptie ar fi) o sa îti ia exact cat scrie în p-v, adică suma care a trecut-o polițistul.
Cat despre contestație, e dreptul fiecăruia sa o facă, atâta timp cât se simte nedreptățit sau exista un viciu de procedură. Sunt și unii carora le place sa se plimbe pe la Judecătorii, doar doar impresionează și amenda se transforma în avertisment.
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Amenzi & contraventii

22 Aug 2015, 07:00

Dupa cum a pocestit colegul ca sa purtat agentul, eu asi face contestatie, dar daca stiu ca am gresit, nu asi face... Eu in 17 ani de permis am luat 3 amenzi, un radar in localitate, una cand am ocolit un giratoriu in sens invers :) intr-un oras in care erau cred ca 100 masini in total atunci :) si una ptr parcare in loc nepermis...le-am luat pe merit, nu am contestat nimic, dar daca ma stiu nevinovat, cum am patit odata, merg pana in panzele albe. Am patit sa ma opreasca radarul, in alt judet, dar eram lipit de o alta masina, oprita si ea, si mai erau opriti vreo 2, cand m-am prins ca nu avea cum sa imi vada nr de inmatriculare, si nici masina singura in poza/film, in timp ce completa el acolo, am coborat, am facut poze cu telefonul, lui, masinii lui, si a celor opriti... M-am urcat inapoi in masina, am asteptat cuminte, cand sa intors la mine, ghici ce, mi-a dat actele si mi-a urat drum bun, cel din fata primise amenda, cum primeam si eu daca nu eram hotarat sa ii fac contestatie. Spre casa m-am prins, ca daca faceam contestatie...si daca castigam, pierdram mai multi bani decat daca plateam amenda :) drumul parcurs de 2 ori pana in x loc, era mai mare ca amenda de radar. :)

Dar ideea mea este ca daca te simti nedreptatit, pe buna dreptate, nu prea are rost sa le faci lor norma...

Repet, eu cand am gresit, am platit fara discutii.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Amenzi & contraventii

22 Aug 2015, 09:00

Mumus nu ai inteles nimic din ce am scris si ca sfat sa mergi pana in panzele albe cand ai dreptate nu cand crezi tu ca ai dreptate dupa cum se vede nu prea cunosti legea.Iti mai explic odata.Savarsesti o contraventie,amenda este cuprinsa intre 100 si 300,eu iti aplic 200 , tu platesti in 24 h jumatate din minimum prevazut in lege nu la ce ti-am aplicat eu,deci 50 .De altfel cum spune Hunter eu sunt obligat in rubrica sa iti trec cat este jumatate din minimum.Ok?Te rog eu nu mai comenta aiurea pe langa subiect.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
vvvvv
Mesaje: 51
Membru din: 09 Iun 2015, 09:58

Re: Amenzi & contraventii

22 Aug 2015, 10:47

Daca sumele sunt trecute corect (cum zice Undertacher) - autnci ok.
Daca sumele sunt trecute gresit, sunt destul de sigur ca poti contesta si castigi, dar n-am chef acum sa caut prin legi. Contestatia se poate face si prin posta, si ceri judecarea in lipsa - nu e obligatoriu sa te prezinti.
Drept e ca din experienta mea, daca nu te prezinti iti scad sansele sa-ti dea dreptate :)... dar pentru o amenda de-asta relativ mica, eu nu m-as prezenta. Poti incusiv sa platesti amenda (ca sa platesti jumatate din minim) si sa o contesti ulterior... faptul ca ai platit-o nu reprezinta o recunoastere a vinei.


[eu in general contest amenzile unde mi se pare ca am dreptate, si le platesc pe alea unde nu am, chiar daca sunt "contestabile". Am platit odata o amenda scrisa in lipsa pe numele nevestei, in conditiile in care eu conduceam masina de fapt... as fi castigat indiscutabil daca as fi contestat PV; si in situatia inversa, am castigat un proces in urma unui accident, in care toata lumea, inclusiv avocati, mi-au zis ca n-am nici o sansa. Drept e ca am avut noroc, la proces vinovatul n-a mai avut acelasi tupeu sa minta ca in fata politistului, si s-a dat de gol ca el era de vina de fapt]
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Amenzi & contraventii

22 Aug 2015, 11:11

Undertacher scrie:
Mumus nu ai inteles nimic din ce am scris si ca sfat sa mergi pana in panzele albe cand ai dreptate nu cand crezi tu ca ai dreptate dupa cum se vede nu prea cunosti legea.Iti mai explic odata.Savarsesti o contraventie,amenda este cuprinsa intre 100 si 300,eu iti aplic 200 , tu platesti in 24 h jumatate din minimum prevazut in lege nu la ce ti-am aplicat eu,deci 50 .De altfel cum spune Hunter eu sunt obligat in rubrica sa iti trec cat este jumatate din minimum.Ok?Te rog eu nu mai comenta aiurea pe langa subiect.

Sent by me.



Eu ma refeream strict la cazul de fata... daca tie suma de 105 lei ti se pare ca este jumatate din 320 lei nu mai comentez...

Ca idee si eu am primit amenzi, iar daca suma era 240 lei, eu plateam 120...

Din ce spui tu, politistul poate sa treaca ce suma vrea el, ca tu tot 50 lei platesti... 50 lei fiind jumatate din minim... ia gandeste-te, este corect ce ai spus? Nu te hazarda in afirmatii, ca nu prea ai dreptate.


Nu ma pune sa caut prin acte amenda primita, sa iti demonstrez ca nu ai dreptate...

Le: am gasit si amenda, si amenda este completata corect, in prima rubrica scrie suma cu care ma amendat, in urmatoarea sumele intre care ma putea amenda, in cazul meu mi-a dat minim, iar jos scrie clar ca platesc jumatate din suma cu care ma amendat el.

Ar fi culmea ca el sa imi dea amenda maxima de ex, si eu sa platesc jumate din minim. Se plateste jumate din amenda data, asta scrie pe orice pv completat corect.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Amenzi & contraventii

22 Aug 2015, 11:22

Le: Daca vrei sa imi demponstrezi ca ai dreptate, si ca nu cunosc legea, te rog ataseaza aici o amenda primita de tine cu orice suma, si ataseaza chitanta cu plata facuta de tine, in care suma achitata sa nu corespunda cu jumatatea sumei amenzii primite de tine. Si iti voi da dreptate, altfel, consider ca te hazardezi in afirmatii.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 13

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori