Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
eddy_wtx
LowRider
Mesaje: 4333
Membru din: 14 Mai 2008, 10:00
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

12 Noi 2010, 19:18

luci&dana scrie:
nu conteaza daca intra in vigoare sau nu legea asta. prioritara este siguranta noastra si a celorlalti participanti.


din pacate, asta NU prea pricepe NIMENI...
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

12 Noi 2010, 19:22

stii cand vor pricepe toti? cand asiguratorii nu iti vor mai deconta reparatia decat daca ai acele anvelope. atunci sa vedem cine se risca sa mai iasa pe zapada, stiind ca nici RCA-ul, nici CASCO nu o sa-i mai ajute
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

16 Noi 2010, 22:00

Ar trebui inlocuita amenda cu bataie,se pare ca doar asa pricepe romanul!
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Soso-CKX
Mesaje: 271
Membru din: 14 Oct 2011, 02:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

07 Feb 2012, 01:40

Din nefericire, trezesc topic-ul constatand ca in anul 2012 luna februarie, lumea inca nu isi incalta masinile corespunzator. Un exemplu e un Jeep an 2007 4wd care nu reusea sa iasa din zapada si blocase o strada pe la Dimitrov. Alte exemple sunt berbecii care se chinuie sa plece de la semafor. Ii admiram astazi asteptand 282-ul la Arcul de Triumf (pana la urma am luat taxiu ca e ireal halul in care circula aceasta linie!!!) cum patinau la plecarea de pe loc, majoritatea accelerand din ce in ce mai tare! Si multi erau oameni de 45-50 de ani si cand ii auzi cum se lauda cu experienta lor in sofat si cat de bine se descurca ei, te ia cu capu'!

Fratilor, cauciucurile mele de iarna presupun ca au o uzura de aproximativ 60-65% si n-am niciun sistem care sa ma ajute la plecarea de pe loc, dar se descurca saracele destul de bine avand in vedere gheata care e pe jos. Prin se descurca bine inteleg ca nu patinez cand plec de pe loc si ca pot sa mentin o viteza decenta pe drum.

Propun ca politia rutiera sa-si faca treaba si sa iasa la controlat cauciucurile, nu sa sara cu amenzi cand berbecii deja provoaca accidente sau raman in miezu' intersectiei!

Over and out!
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

07 Feb 2012, 02:13

orice control tehnic asupra unui autovehicul se face doar de cei in masura : RAR ! cu sprijinul politiei :)
da....... politia e "harnica" iar RAR-ul "e putin" !!

ps. daca stau la semafor si jos e ghiata , o sa patinez cu siguranta putin, dar voi pleca mai bine decat fara gume de iarna.
ps2. > :) , daca ai ESP nu patinezi, dar nici nu prea pleci :yh :drive
asta ca sa ne mai inveselim putin.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Soso-CKX
Mesaje: 271
Membru din: 14 Oct 2011, 02:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

08 Feb 2012, 01:50

Nu e cazul la mine sa zici de ESP ca nu stie masina mea cum se scrie ala! :)) din toate sistemele astea cu 3 litere, doar ABS am. daca pleci omeneste din ambreiaj, pleci fara dureri de cap oricata gheata ar fi! :) la fel se recomanda la plecarea de pe loc si cand e zapada!

Cat mai putine ture iarna!
2003 Leon 1M Black 1,6 16V BCB. 224.224 Km and rolling almost perfect :) Benzina buna si ulei bun sa fie!
 
Avatar utilizator
sony
Mesaje: 352
Membru din: 04 Mai 2009, 22:24
Localitate: brasov
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

11 Feb 2012, 02:04

are cineva idee daca in ungaria este obligatoriu sa ai lanturi in dotare daca ai cauciucuri de iarna?
leon 1m 1.9tdi fr limited ed monza

nu fura de la mine guvernul uraste competitia


Imagine

 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

11 Feb 2012, 02:25

Nu am auzit pana acum de asa ceva, asta fiind valabil pe un traseu normal. Daca te aventurezi pe la munte , pot fi restrictii locale , dar bine indicate despre lanturi !
Acum chiar ca nu-mi amintesc despre muntii Ungariei, parca e mai mult campie cu cateva dealuri mari :) .
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
sony
Mesaje: 352
Membru din: 04 Mai 2009, 22:24
Localitate: brasov
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

11 Feb 2012, 02:30

nmihai67 scrie:
Nu am auzit pana acum de asa ceva, asta fiind valabil pe un traseu normal. Daca te aventurezi pe la munte , pot fi restrictii locale , dar bine indicate despre lanturi !
Acum chiar ca nu-mi amintesc despre muntii Ungariei, parca e mai mult campie cu cateva dealuri mari :) .

nu ma aventurez nicaieri.fac autostrada slovenia -szeged.doar ca cineva mi-a spus ca ar fi obligatorii sa le ai in dotare,si ca sant amenzi destul de mari.nu as vrea sa le cumpar degeaba.
leon 1m 1.9tdi fr limited ed monza

nu fura de la mine guvernul uraste competitia


Imagine
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

11 Feb 2012, 07:03

Pot sa spun ca m-am informat , pentru Ungaria nici macar nu este LEGE cauciucuri de iarna!!!
Asa ca de lanturi sa nu mai vorbim :)
Daca undeva este obligatoriu acest lucru, numai prin indicatoare rutiere la fata locului !!

Drum bun

Am mai gasit ca intr-adevar a fost candva lanturi obligatoriu in portbagaj , dar din 2006 nu mai este asa.
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
sony
Mesaje: 352
Membru din: 04 Mai 2009, 22:24
Localitate: brasov
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

11 Feb 2012, 10:35

nmihai67 scrie:
Pot sa spun ca m-am informat , pentru Ungaria nici macar nu este LEGE cauciucuri de iarna!!!
Asa ca de lanturi sa nu mai vorbim :)
Daca undeva este obligatoriu acest lucru, numai prin indicatoare rutiere la fata locului !!

Drum bun

Am mai gasit ca intr-adevar a fost candva lanturi obligatoriu in portbagaj , dar din 2006 nu mai este asa.


multumesc de informatii
leon 1m 1.9tdi fr limited ed monza

nu fura de la mine guvernul uraste competitia


Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori