Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

06 Noi 2010, 00:20

Ca legea o sa fie sau nu publicata in MO, e o treaba, dar problema grava e ca au innebunit importatorii si ale lor preturi din pricina zvonurilor cu noua lege, aceleasi anvelope luate anul trecut cu 650-700 RON sunt acum 1,050 RON. S-o fi marit el si TVA-ul, dar asta e deja specula. Eu sunt de acord ca sunt necesare, e ciudat sa stai in drum ca l-a blocat cineva cu anvelope de vara. Dar sa fie obligatorii doar pe rotile motoare (fatza, in cazul marii majoritati de aici). Si pot sa fie si 2nd hand, nu neaparat noi.

In sezonul rece, anvelopele de iarna, prin reteta lor (mai moale) sunt mult mai bune decat cele de vara, indiferent de conditiile de drum.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8ncga6UxlHM[/youtube]
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

07 Noi 2010, 19:45

Centrele care vand anvelope noi au inceput sa mareasca preturile, iar depozitele de cauciucuri second hand se asteapta la dublarea vanzarilor, anunta Mediafax.
Acesta este efectul anuntului privind obligativitatea echiparii masinii cu anvelope de iarna pentru perioada 1 noiembrie-31 martie.
"Firma nostra vinde si anvelope noi si uzate. Deja se simte efectul deciziei autoritatilor de a obliga soferii sa echipeze masina pentru iarna. Avem din ce in ce mai multi clienti si vom creste preturile anvelopelor noi cu 2-3%. Cauciucurile second hand vor ramane cu preturile neschimbate, insa pe acest segment ne asteptam la dublarea comenzilor", a spus administratorul unui depozit de anvelope din Bucuresti.
Reprezentantii magazinelor care au doar anvelope noi afirma ca pana si clienti "traditionali" se orienteaza catre achizitia de articole second hand.
Potrivit directorului Asociatiei Societatilor de Service Auto Independente (ASSAI), Cristian Muntean, echiparea masinii cu anvelope second hand implica riscuri.
"Este foarte periculos sa achizitionezi anvelope second hand. In primul rand, nu cunosti istoricul cauciucurilor, masina care le-a rulat ar fi putut sa aiba defectiuni la directie, iar acest lucru poate afecta aderenta. Sau anvelopele pot fi vechi, ceea ce sporeste pericolul unei explozii. Trebuie adaugat si faptul ca anvelopele uzate nu au garantie", a afirmat Muntean.
Muntean a spus ca pretul mediu pentru achizitia si montarea cauciucurilor noi si echilibrarea rotilor este de 900 - 1.000 de lei.
"Personal, nu cred ca masura luata de autoritati va avea efectul scontat, cel putin nu in acesta perioada dificila, cand foarte multi oameni nu au pur si simplu bani sa cumpere alte cauciucuri", a mai spus reprezentantul ASSAI.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
ll_her
Mesaje: 982
Membru din: 12 Mai 2008, 08:01
Localitate: Brasov

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

07 Noi 2010, 21:33

Eu sincer nu va inteleg.
De ce atatea lamentari - este foarte bine sa ai cauciucuri de iarna.
SUNT TOTAL DE ACORD CU ACEASTA LEGE!!! (inclusiv cu amenzile).
De ce sa stau dupa un nesimtit cu X5, ML, Q7, BMW 1900 toamne, sau alt sh ... etc care nu are bani nici sa se c...e in centru dar are "super masina".
In alte tari aceasta lege exista de mai multi ani in tari civilizate - de exemplu in Austria daca te prinde politia pe autostrada intre 15.11 si 01.04 platesti amenda de 2 seturi de cauciucuri de iarna noi (si este foarte orect), in Ungaria deasemeni primesti amenda, + ca pt. orice eveniment (accident) esti vinovat daca nu ai masina echipata corespunzator (cauciucuri de iarna, lanturi, etc.), la fel in Germania.
Este prima lege normala in Romania din ultimii ani.
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow
 
Avatar utilizator
ll_her
Mesaje: 982
Membru din: 12 Mai 2008, 08:01
Localitate: Brasov

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

07 Noi 2010, 21:52

Sa nu ziceti ca vorbesc aiurea:
"Sofer roman de camion prins conducand in zig zag pe o autostrada din Austria
Un roman a fost oprit de politia rutiera austriaca pe motiv ca isi conducea camionul in zig zag. Abia dupa ce l-au oprit, oamenii legii au observat de ce conducea soferul in asa fel: era sub influenta bauturilor alcoolice.
In urma supunerii la etilotest, oamenii legii au vazut ca romanul avea o alcoolemie de 2,26 la mie, informeaza Salzburg Nachrichten.
Romanul nu respectase nici orele de odihna obligatorii pentru soferii de camioane si a incalcat si alte reguli cu privire la circulatia camioanelor.
Soferul a fost amendat cu 4.800 de euro pentru infractiuni cumulate."

Probabil in Romanica noastra ar fi scapat cu o amenda de 500-600 RON si avand pile unde trebuie cu vreo amenda de 100-200 RON.
Astfel de amenzi ar trebui si la noi!!!
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow
 
Avatar utilizator
Sergiu Tot
Mesaje: 285
Membru din: 30 Oct 2010, 05:16
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

07 Noi 2010, 23:37

ll_her, si ce treaba are alcoolul cu cauciucurile? :roll:

Mi se pare normal sa avem cauciucuri de iarna pe timp de iarna, dar ca de obicei legea e aplicata dupa ureche. E aberant sa ceri cauciucuri de iarna indiferent de conditiile meteorologice. De exemplu, in Cluj in zilele trecute au fost pana in 20 de grade si, bineinteles, fara zapada. Probabil asa va fi si luna Decembrie. Mi se pare aberant ca in conditiile astea sa fiu obligat sa am cauciucuri de iarna. Daca in schimb s-ar mentiona ca trebuie cauciucuri de iarna cand temperatura scade sub 5 grade sau cand carosabilul e acoperit de zapada nu as putea decat sa aplaud legea pentru ca in cazul asta ar fi intr-adevar o lege utila din punct de vedere al prevenirii accidentelor.
Do not drive like you own the road; drive like you own the car.

Nosce Te Ipsum ;)
Leutul meu :D
 
Avatar utilizator
Trainelu
Mesaje: 1708
Membru din: 13 Iun 2008, 07:54
Localitate: Bucuresti

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

08 Noi 2010, 07:28

Buna de tot asta! Tu chiar crezi ca organu' o sa stea cu termometrul in mana sa-ti arate cate grade sunt afara?
ALTEA XL 1.6 STYLANCE
ZENITH GREY
Imagine
 
Avatar utilizator
ll_her
Mesaje: 982
Membru din: 12 Mai 2008, 08:01
Localitate: Brasov

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

08 Noi 2010, 07:58

Stimate Sergiu,
Si cum crezi ca se poate aplica legea asta cu sub 7 grade (si nu 5) sau cand vine zapada?
Daca peste noapte sau seara incepe sa ninga cum poti tu sa iti schimb cauciucurile peste noapte? :shock:
Inteleg ca ziua sunt 15-18-20 grade dar dimineata? Sau circuli cu masina doar cand afara sunt peste x grade.
Si in tarile civilizate - Austria de exemplu - se specifica o data dupa care sunt obligatorii cauciucurile de iarna (probabil din anumite observatii si calcule au ajuns la concluzia ca 15.11. este data de la care poate sa vina zapada si sa fie frig).
Alcoolul nu are legatura cu, cauciucurile - era doar un exemplu de cum ar trebui sa fie amenzile si la noi!
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow

 
Avatar utilizator
Sergiu Tot
Mesaje: 285
Membru din: 30 Oct 2010, 05:16
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

08 Noi 2010, 10:10

Trainelu, stiu ca asta ar insemna un sacrificiu de neimaginat din partea lor (ca doar sunt bugetari) dar da... mi s-ar parea mai nromal, asa cum face cu aparatul etilotest.

ll_her, aici intervine capacitatea omului de a gandi. Daca vezi ca incepe sa se inrautateasca vremea, e logic ca urmeaza sa scada temperaturile foarte mult si eventual sa vina zapada si schimbi cauciucurile din timp. Sa fie impusa o limita nu inseamna sa stai sa schimbi cauciucurile de pe o zi pe alta, ca sa actionezi doar cand esti obligat (desi, e de asteptat din partea romanilor), ci sa ti se ofere posibilitatea sa te adaptezi conditiilor meteorologice.

Si ca sa dau un exemplu de aplicare a legii, ar fi foarte simplu sa fie pedepsiti doar cei care au cauzat accidente si nu au fost echipati corespunzator. Sa faci un accident pe zapada sau la temperaturi la care cauciucurile de vara incep sa se intareasca foarte mult inseamna sa nu te adaptezi, deci e normal sa fi pedepsit.

Indiferent de ce spun primarii sau alte minti luminate care apar la televizor, iarna nu ne ia niciodata prin surprindere. Stim inca din primavara ca peste cateva luni urmeaza iarna, deci ne putem pregati daca e nevoie. In schimb nu stim daca toamna va fi mai lunga si se tot lungeste pana la sfarsitul lui Decembrie, sau daca va fi scurta si la inceputul lui Noiembrie incepe sa ninga. Cum astea sunt chestii care nu le stiu nici macar politistii, chiar daca sustin ca le stiu ei pe toate, mi se pare normal sa imi permita sa ma adaptez conditiilor meteorologice iar legea sa fie aplicata doar daca pot dovedi ca nu m-am adaptat excluzand posibilitatea sa ma amendeze pentru ca aplica legea dupa ureche (ex. mi s-ar parea aberant ca la un control sa fiu amendat in Decembrie, chiar daca sunt 10 grade si nu este pic de zapada sau semne ca ar veni zapada).

Bineinteles, posibilitati ar fi multe si nu prea are sens sa le discutam pentru ca nu noi facem legea. Incercam doar sa dau un exemplu de reglementare care mi s-ar parea normala, dar cum legile din Romania sunt facute de obicei sa bage pumnu-n gura, nu sa ofere omului posibilitatea de a se adapta si de a fi responsabil m-as mira sa avem astfel de legi.
Do not drive like you own the road; drive like you own the car.

Nosce Te Ipsum ;)
Leutul meu :D
 
adrian405
Mesaje: 144
Membru din: 07 Noi 2009, 01:40

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

08 Noi 2010, 10:42

Sunt de acord cu voi....e OK ca LEGE!
Dar....sunt unele lucruri la care mai trebuie umblat:

1. Sa accepte anvelopele all season....le-am achizitionat anul trecut si sincer....am avut un prieten cu anvelope de iarna nu cele mai grozave dar erau noi si pe unele portiuni eu puteam circula el nu....nu zic ca anvelopele all season sunt super bune, normal ca cele dedicate au un efect mai mare....dar, si astea all season indeplinesc niste standarde...nu?n-au fost facute de dragul de-a fi facute...

2. Perioada pe care o prevede legea e prea lunga....nu avem ierni care sa tina atatea luni....nu suntem Austria...

3. Alte salarii au cei din strainatate...si normal ca-si permit. La noi taie 25% bugetarilor...maresc TVA-ul, fac specula cu anvelopele inainte ca legea sa fie aprobata....si pe langa asta....ne si obliga....nu e normal...nu in conditiile astea.

Si mai sunt multe lucruri de luat in calcul...
Seat Cordoba, 1.9 TDI 2005
 
Avatar utilizator
Bynx
Meme
Subiect Autor
Mesaje: 1433
Membru din: 13 Mai 2009, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

08 Noi 2010, 10:46

Bubulutza scrie:
Bynx scrie:
Prevederile noii ordonanţe aflate deocamdată în stadiu de proiect intră în vigoare în termen de 15 zile de la apariţia în Monitorul Oficial.


1. eu am inteles ca intra in vigoare in 15 zile de la publicare in MO, nu pe 15 noiembrie...s-a publicat deja?
2. stiam ca amenzile pentru blocarea drumurilor se aplica pentru camioane nu pentru autoturisme, asta in cazul in care vor bloca drumul pentru ca nu sunt echipate corespunzator...! sau n-am inteles eu bine? :)
3. haideti sa ne calmam...este normal sa avem anvelope de iarna... :wink:



Bubu, de dimineata am ascultata la radio ca in 2 saptamani va fi in vigoare legea
va fi valabila pentru toate categoriile de autoturisme
si da, personal consider utila folosirea cauciucurilor de iarna din momentul cand temperaturile incep sa scada sub 5-7 grade.

LE: Adrian- se accepta all season dar cu specificatia M+S si semnul de ninsoare (*)
Leon 5F
ex Seat Leon 1M 1.9 TDI

“Oh, people can come up with statistics to prove anything, Kent. 14% of people know that.” Homer Simpson
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

08 Noi 2010, 17:08

In Austria si Germania (cel putin) sunt RECOMANDATE si NU OBLIGATORII.
http://www.rhinocarhire.com/Drive-Smart ... -them.aspx
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

08 Noi 2010, 17:31

Si daca se intampla ceva din cauza ca nu ai avut cauciucuri de iarna asiguratorii de acolo achita despagubirile?.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

08 Noi 2010, 19:33

Dupa cum scrie si in acel link, e discutabil:
In Germany: If the car is responsible for an accident due to not having winter tires then there is an increase to the fine as well as points on your licence. You motor insurance could even be compromised.
In Austria: any accidents between this period by cars not fitted with winter tires will have their insurance deemed null and void
Dupa parerea mea, nu despagubesc.
 
adrian405
Mesaje: 144
Membru din: 07 Noi 2009, 01:40

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

08 Noi 2010, 19:55

Bynx scrie:
Bubulutza scrie:
Bynx scrie:
LE: Adrian- se accepta all season dar cu specificatia M+S si semnul de ninsoare (*)


Esti sigur in legatura cu anvelopele all season?ca daca da...mi-ai dat o veste minunata
Pt ca ma incadrez si...nu trebuie sa-mi mai iau anvelope :)
Seat Cordoba, 1.9 TDI 2005
 
Avatar utilizator
ll_her
Mesaje: 982
Membru din: 12 Mai 2008, 08:01
Localitate: Brasov

Re: Legislatie - Cauciucuri de iarna

08 Noi 2010, 21:17

In Austria nu or fi obligatorii ci recomandate dar nimeni, dar nimeni nu se risca :), iar pe straini ii verifica politia (pot confirma personal deoarece am fost oprit de 2 ori si in 2010 ianuarie si in 2009 ianuarie - iar cei doi politai s-au uitat daca am cauciucuri de iarna, daca toata lumea din masina are centura pusa si daca fica mea de 7 ani este in scaun de copil - este adevarat eram in statiuni de ski unde era multa zapada).
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori