Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

07 Aug 2008, 16:52

am inteles ca se pot lua banii inapoi si fara datul in judecata...
era cineva pe forum care a facut chestia asta... asteptam sa posteze aici!
multa bafta in demersul tau!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Shutter
Mesaje: 58
Membru din: 03 Mai 2008, 12:05
Localitate: Tulcea

07 Aug 2008, 17:34

pai da toti banii a luat? :) ca asa cum eu recalculato i-au doar o parte, si ca sa ii iau tre sa dau in judecat. pai sa posteze mai repede k am nevoie de bani :P
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

08 Aug 2008, 09:24

Pai din cate am inteles eu trebuie sa mergi la RAR sa iti treaca cantitatea de noxe in CIV (cartea de identitate a vehiculului).
Pe urma se merge la Circa financiara si se depun o serie de acte (pe care nu le stiu) pentru returnarea banilor diferenta. Banii se returneaza intr-un cont al tau sau daca nu ai cont cash, dar dureaza pana la 45 de zile.

De asemenea, cica daca ai datorii la fisc (impozit, amenzi, etc) se retin din aceasta suma returnata.

PS: tot ce am scris mai sus sunt deductii din ce am citit pe alt forum.
 
Avatar utilizator
Shutter
Mesaje: 58
Membru din: 03 Mai 2008, 12:05
Localitate: Tulcea

02 Sep 2008, 08:23

da nu vrei sa dai in judecata statu sa iti recuperezi toti banii? nu sti pe nimeni care a facut asa ceva? pe mine m-ar interesa :)
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

04 Sep 2008, 07:33

am auzit ca se va scoate si taxa asta de poluare de pe la TV
am inteles ca a fost votat proiectul de lege de catre comisia de specialitate din cadrul ... senatului parca ... si ca va fi trimisa spre votul in plen ...
si cica... ultima suflare si-o va da intr-o camera (dep sau sen).
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

04 Sep 2008, 10:49

lasa ca se va baga taxa pe numarul de prezoane....sau taxa pe numarul de becuri, pe latimea cuciucului, pe numarul de fire de la motot.......puii mei gasesc nenorocitii astia ceva....ajunge, ca pe vremuri sa fie taxa pe numarul de cosuri de fum de pe case.... :(
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

04 Sep 2008, 13:03

marian_iam scrie:
am auzit ca se va scoate si taxa asta de poluare de pe la TV
am inteles ca a fost votat proiectul de lege de catre comisia de specialitate din cadrul ... senatului parca ... si ca va fi trimisa spre votul in plen ...
si cica... ultima suflare si-o va da intr-o camera (dep sau sen).


Pai bineinteles ca se va scoate, dupa ce s-au refacut sumele la Bugetul Statului, acum se poate scoate....doar de asta si exista aceasta taxa...ca sa refaca pierderile de la Buget.

 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

04 Sep 2008, 14:03

pai sa o lase scoasa... ca CUpra mea... e pe vine ...
pana la primavara... poate poate ...am o surpriza si nu mai platesc taxa asta de kk!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
ace117
Membru Fondator
Mesaje: 5359
Membru din: 27 Noi 2007, 22:38
Localitate: Sf. Gheorghe

04 Sep 2008, 20:13

Testosul scrie:
Pai bineinteles ca se va scoate, dupa ce s-au refacut sumele la Bugetul Statului, acum se poate scoate....doar de asta si exista aceasta taxa...ca sa refaca pierderile de la Buget.


Sumele incasate din cele doua taxe (prima inmatriculare + poluare) vor fi restituite integral in maximum trei luni de la data intrarii in vigoare a noii reglementari si vor fi indexate conform ratei inflatiei.
E an electoral, ce d...u! :lol:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine
 
Avatar utilizator
ccristian
Mesaje: 133
Membru din: 06 Dec 2007, 10:05
Localitate: Bucuresti

08 Sep 2008, 06:11

Nici in ziua de azi nu mi-a venit nota cu returnarea banilor.Termenul legal e 45 zile dar nu stiu daca sunt lucratoare sau calendaristice, lucratoare ar insemna 9 saptamani ~ 2luni.
Leon 2002 - 1.9 TDI ASV Sport
 
Sylver
Mesaje: 740
Membru din: 12 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti

08 Sep 2008, 13:58

Nu stiu, poate o sa imi sara lumea in cap, dar eu nu sunt de acord sa nu avem nici o taxa. Ar trebui sa avem niste taxe exorbitant de mari pt orice masina din import mai veche de 9 ani. Si taxe mari pt orice masina importata mai veche de 5-6 ani. Si taxa scoasa pt masini de 0-4 ani. Sau sa puna taxe mari pe masinile ieftine de import.

Ati vazut cate rebuturi au intrat in tara in ultimele 2 luni? 78000 de SH-uri. Cat au intrat intreg anul trecut pe teritoriul nostru, la fel ca pe cel al Rusiei sau al intregului continent african. O sa ajungem ca polonezii, sa luam toate jafurile din Germania si Franta. Deja e plin pe strazi de opel-uri aduse din franta sau renault-uri laguna cu volanul pe dreapta. Imaginati-va cum vor fi strazile peste ~2 ani.
 
Avatar utilizator
mike20
Mesaje: 205
Membru din: 11 Apr 2008, 09:35
Localitate: Constanta
Contact:

08 Sep 2008, 14:37

Mai bine sa se faca o taxa in functie de norma de poluare si motor,sa nu conteze anul de fabricatie.Masinile noi sa nu aiba taxa,ca sa fie incurajata achizitionarea de masini noi.De exemplu un motor de 2.0 euro 4 sa aiba o taxa de 3-4 sute de euro,iar unul euro 2 sa aiba o taxa de 2mii.
Seat Leon 1P Sport-Up 2.0TDI 140cp
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

09 Sep 2008, 06:41

Parlamentul a decis anularea taxei de poluare si restituirea banilor incasati - 4 Septembrie 2008


Comisiile reunite de buget si de administratie ale Senatului au hotarat, miercuri, ca se mentine eliminarea din Codul Fiscal a vechii taxe auto, se elimina noua taxa de poluare, iar banii incasati de catre stat pana acum se restituie integral. Senatorii au adoptat 15 amendamente, care elimina complet taxa de poluare introdusa incepand cu 1 iulie 2008 si vechea taxa de prima inmatriculare, introdusa pe baza Codului Fiscal, care a functionat pana in primul semestru al anului 2008.

De asemenea, senatorii celor doua comisii au decis sa restituie integral sumele incasate de stat pentru cele doua taxe. Restituirea sumelor se va face de la bugetul de stat, nu de la Fondul de Mediu, iar sumele vor fi indexate potrivit ratei inflatiei. "Problema a fost creata de Guvern, asa ca tot Guvernul, prin bugetul de stat, trebuie sa o rezolve", si-a sustinut presedintele Comisiei de administratie, liberal-democratul Dan Carlan, amendamentele la ordonanta Guvernului.

Potrivit unui alt amendament, sumele incasate de stat se restituie in termen de trei luni de la data intrarii in vigoare a legii de modificare a Ordonantei 50/2008. "In acest moment, Ordonanta prevede doar ca se restituie integral taxele: si cea veche, instituita pe Codul Fiscal, si cea noua. Sumele restituite vor fi actualizate pe baza indicelui de inflatie calculat de la data incasarii de la cetatean pana la data restituirii catre cetatean", a explicat Carlan.



Pe de alta parte, presedintele Comisiei de buget, liberalul Aron Popa, s-a declarat nemultumit ca Ordonanta 50/2008 a fost "spulberata", pentru ca era un act normativ conform cu solicitarile UE privind instituirea unei taxe de poluare. El a aratat ca actul normativ aprobat de cele doua comisii blocheaza finantarile unor obiective din domeniul protectiei mediului.

Aron Popa a sustinut ca, daca va fi adoptat proiectul de lege propus de comisii, Guvernul va trebui sa restituie 1.300 de miliarde de lei. El a precizat ca acest act normativ va fi analizat "cu mai multa atentie" la Camera Deputatilor, astfel incat Ordonanta 50/2008 sa devina lege. Senatul este prima Camera sesizata, forul decizional fiind Camera Deputatilor.


sursa: stiriauto.ro
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
razmih
Mesaje: 691
Membru din: 18 Ian 2008, 09:39
Localitate: Bucuresti/Peris

09 Sep 2008, 08:24

El a aratat ca actul normativ aprobat de cele doua comisii blocheaza finantarile unor obiective din domeniul protectiei mediului.

Ce tare e asta. Eu nu am vazut vreo stire in care sa spuna ca din banii luati pe taxa de poluare s-au impadurit X hectare de teren, in X oras s-au plantat Y puieti de copaci, parcele gazon, rasaduri de flori etc.
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

09 Sep 2008, 17:59

luativa gandul de la diferenta inapoi,eu am fost la circa financiara cu toata documentatia(aproape)si cica sa dat o lege mai noua ca iti trebuie un act de la prima inmatriculare a masinii(ex:carte masinii,talon)tradus si legalizat care nu prea mai ai de unde aduce ca ti le opresc aia la udriste la inmatriculare in romania si nu mai ai de unde legaliza vreun act daca nai original.cel putin eu asa am patit si cred ca ma las pagubas decat sa ma plimb prin tribunale pt 200euroi.......da pan' la urma cred cai dau in judecata :D
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori