Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

23 Ian 2008, 13:30

nu am avut niciodata rovigneta...pentru ca domnii politisti nu au dreptul sa controleze rovigneta decat daca sunt insotiti de un reprezentant de la drumuri. Iar acei reprezentanti nu vor verifica niciodata o masina mica. Acestea sunt vorbele unui mare om care face parte din politia Constanta...legea nu le permite sa controleze rovigneta.....
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
Gabyucl
zuly
Mesaje: 443
Membru din: 03 Dec 2007, 17:53
Localitate: Bucuresti

23 Ian 2008, 13:36

luci_ct scrie:
nu am avut niciodata rovigneta...pentru ca domnii politisti nu au dreptul sa controleze rovigneta decat daca sunt insotiti de un reprezentant de la drumuri. Iar acei reprezentanti nu vor verifica niciodata o masina mica. Acestea sunt vorbele unui mare om care face parte din politia Constanta...legea nu le permite sa controleze rovigneta.....


daca e asa atunci e fffffffffffffffffffffffff bine :D
Seat Leon 1.9 TDI-under construction ;)

Nu lucrez in weekend, si nici in zilele care se termina in "i".
 
Avatar utilizator
s4murai
Mesaje: 109
Membru din: 29 Noi 2007, 11:42
Localitate: Bucuresti

23 Ian 2008, 21:07

aici mai multe despre roviniete:
http://www.rovignete.ro/roviniete-online.php

aia pe 7 zile costa 3 oiro din cate se vede. ar fi ok si probabil ca multi si-ar cumpara daca s-ar gasi peste tot la iesirea din oras. dar ceva imi spune mie ca nu prea se gasesc astea mici, ci numai cele mari...

oricum, luci_ct, mi-ai dat o veste buna, sa-ti dea Dumnezeul soselelor sanatate si sa te fereasca de belele!
Seat Leon 1,6 8v
 
Avatar utilizator
Testosul
Mesaje: 4143
Membru din: 20 Dec 2007, 11:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

24 Ian 2008, 13:24

Eu am rovigneta cumparata si chiar nu m-ar deranja sa platesc acesti bani, daca s-ar investi ca lumea in nenorocitele astea de drumuri.
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

24 Ian 2008, 14:03

Testosul scrie:
Eu am rovigneta cumparata si chiar nu m-ar deranja sa platesc acesti bani, daca s-ar investi ca lumea in nenorocitele astea de drumuri.

ce ai spus tu este foarte adevarat...nu as avea nimic impotriva sa dau banii pe aceasta taxa, dar din moment ce pe autostrada soarelui au aparut niste cratere imense pe ambele sensuri de mers...ce rost mai are sa platesc asa ceva? eu daca am 150 la ora...si dau intr-o groapa...mie cine imi plateste paguba?
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
kristina
Mesaje: 370
Membru din: 21 Dec 2007, 14:44
Localitate: Bucuresti

24 Ian 2008, 14:12

Soc de asigurari daca ai casco :D dar se va intoarce si asta impotriva ta - ai avut daune, iti creste prima de asigurare...nu e clar ca tot noi iesim in pierdere la taxe, rovignete, asigurari, impozite, pensii, tot ?

in romania sa nu fii jupuit de stat ar trebui sa nu ai nimic, decat pe tine in fundul gol! :x
Kristina - Tigra
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

18 Mai 2008, 20:28

Eu mi-am luat rovineta ieri si m-am socat...102 ron... :x :x :x
Asa cum bine spuneati si voi, asa da si mai mult numai sa circul pe drumuri macar de bun simt...n-o sa se intample asta mult timp, sunt convins. O gramada de bani, efectiv ne prostesc pe fata. Nici eu nu as mai plati, dar la cat de "norocos" sunt, sigur ma opreste un domn agent ( :bootyshake: ) si ma ia la intrebari.
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

18 Mai 2008, 20:50

vezi ca domnul agent... nu are nici o treaba cu rovineta!
a vrut taica-miu sa-i dea si chitanta...ca rovineta era la mine in masina...si a zis ca pe el nu-l intereseaza asa ceva...
cred ca aia de la drumuri si cu rar-ul ce mai intreaba de ele!!!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
Soche
E L F
Mesaje: 436
Membru din: 14 Mai 2008, 00:32
Localitate: Baia Mare
Contact:

18 Mai 2008, 22:03

eu stiu ca rovinieta intra in atributiile agentiilor de circulatie pt ca un amic a fost oprit, avea rovinieta in torpedou nu era lipita si l-a amendat pt asta desi o avea. Motiv: nu era la vedere, e obligatorui sa fie lipita pe parbriz.
Dar ce sa zic, stiu eu cum sunt politisti astia... pe un amic l-au oprit ziua in amiaza mare pt ca umbla cu proiectoarele din bara fatza ( luminile de ceata ) repet doar cele din fata nmu si stopul rosu spate. Era sa-l si amendeze pt ele atata ca a bagat niste inflorituri si a iesit basma curata...
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0
 
Avatar utilizator
Matrixu
Mesaje: 697
Membru din: 20 Feb 2008, 12:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

18 Mai 2008, 23:14

Eu am fost oprit anul trecut de un echipaj de politie impreuna cu un reprezentant de la Drumuri si Poduri (parca) pentru a verifica daca am rovigneta. Nu am fost amendat ca nu e in parbriz.
A fost verifica ca e in regula, am fost rugat sa semnez ca am fost verificat pentru rovigneta si mi-au urat drum bun. Eram cam la numarul 200 si ceva pe la ora 13 cand am semnat.
Este necesara. Ca nu se face treaba cu acei bani e altceva.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

04 Aug 2008, 02:46

Nici eu nu am cumparat niciodata.
Tot citesc in presa ca vor sa se puna pe noi ca sa le cumparam.
Faza este ca multa lume deja le cumpara din moment ce la un timp nu se mai gaseau prin benzinarii.
Luci daca este asa cum zici, nici ca am sa-mi cumpar.
Am vazut eu ce face POLITIA de la o vreme, care au "harburi", ii ard.
Dupa ce termina cu ei se apuca si de noi astia fara rovignete. :P
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
Flory
Albertina
Mesaje: 531
Membru din: 07 Ian 2008, 20:32
Localitate: Constanta

04 Aug 2008, 07:37

am fost in weekend plecata din oras si am cautat pe la toate benzinariile .... chiar nu se gasesc
si amenda am inteles ca e de 1 000 RON...
Orice solutie genereaza noi probleme.
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

04 Aug 2008, 10:15

Si eu caut rovineta de am capiat, cred ca ar trebui incercat si la oficiile postale, mai ales acum dupa ce au iesit pe piata noile rovinete.
E culmea culmii, vreau sa imi iau tampenia asta de rovineta si nu gasesc, altfel risc amenda care e mare rau de tot. Nu vreau sa trec in offtopic, insa la mizeriile pe care le suportam zilnic in tara asta frumoasa macar atunci cand trebuie sa le dam bani sa nu stam la coada.
Referitor la probabilitatea de a fi sau nu oprit de militie, pardon, politie, din cate stiu pot face acest lucru insa doar insotiti de cei de la drumuri. Cum e norocul fiecaruia, pe mine niciodata nu m-au oprit pentru rovineta. De fapt, ultima data cand m-au oprit a fost acum...tineti-va bine...10 ani...cand am rams si fara permis...
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
Bogdan
Mesaje: 542
Membru din: 27 Noi 2007, 18:25
Localitate: Bucuresti

04 Aug 2008, 10:24

In codul rutier nu exista nimic legat de rovinieta! Cei de la drumuri, rar, mama tata de unde or fi impreuna cu echipajele de politie te pot intreba de ea!
Un simplu agent poate sa te intrebe dar nu are nici o autoritate!
Octavia 3 Elegance, 2.0TDI, DSG, Black Pack
C4 Coupe '05
KartingClub | ClubC4 Romania | DS Spirit | MotorSportNews
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Rovinieta auto

21 Iul 2010, 11:12

De la 1 octombrie: Rovinieta electronica
Politistii vor detecta masinile care nu au rovinieta valabila doar prin tastarea numarului de inmatriculare in sistem, deci dispare cuponul lipit in geam. Soferul va trebui sa pastreze cel mult chitanta, dovada ca a facut plata. De asemenea, odata cu implementarea noului sistem electronic de emitere si control, va intra in vigoare si rovinieta cu termen de valabilitate de 90 de zile.
Atentie! Soferii care nu au asupra lor documentele care atesta plata taxei de drum trebuie sa achite Companiei Nationale de Autostrazi si Drumul Nationale din Romania (CNADNR) despagubiri intre 28 si 1.210 euro, in functie de tipul vehiculului, plus amenzi cuprinse intre 250 si 45000 lei. Iar asta nu e totul: soferului i se va retine si certificatul de inmatriculare pana la prezentarea dovezii de achitare a rovinietei.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori