Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
michee
Mesaje: 172
Membru din: 28 Apr 2008, 18:55
Localitate: Bucuresti/Galati

Re: Amenzi

08 Mar 2009, 19:07

Sa va zic si eu ce-am patit:

Am fost we asta la Baneasa la aeroport sa iau pe cineva. Fiind prima data acolo si nestiind cum se intra in parcarea aia (credeam ca trebuie sa cumpar o fisa inainte) , am parcat masina undeva(pe interzis) 2 min, pe avarii si am plecat sa iau acea fisa. Cand am ajuns la casa, am inteles ca trebuie sa apas pe buton, iau jetonul si platesc la sfarsit. In fine cand m-am intors ma astepta un garcea si-mi zice 1.2 mil amenda si 4 puncte direct!!! Tin sa va spun ca mai erau 2 masini pe acolo, alora le-a zis sa plece ca erau in masini si ma astepta pe mine sa ma amendeze. M-am certat putin cu el, nu am semnat nici un proces verbal, nu m-a intrebat daca am de mentionat obiectii (ca am citit pe la inceputul thread-ului ca trebuia sa faca acest lucru) si ca-mi trimite acasa. Faza e ca oricum eu am domiciliul in Galati pe buletin si o s ajunga acolo amenda, dar eu locuiesc in Buc. de ceva ani.

Deci din ce-am intzeles eu din ac. thread e asa:
1) proc ar trebui sa fie nul ptr ca nu m-a intrebat daca am obiectii, nu si-a chemat nici martor.
2) Eu nu am cum sa ridic amenda de la posta si nici nu am cum sa fiu acasa la Galati, daca e sa vina sa mi-o aduca la adresa de pe buletin.

Deci.....ce-ar urma?
 
Avatar utilizator
crysu
the yellow one
Mesaje: 878
Membru din: 27 Aug 2008, 12:37
Localitate: Bucuresti (ex Craiova)

Re: Amenzi

08 Mar 2009, 21:38

de obicei la rubrica mentiuni completau tot ei ... mi s-a intamplat mie... dar dupa 5 minute a rupt procesul pentru ca am observat acest lucru si am scris pe proces "mentiunile sunt compleate de catre agent... bla bla bla"
Actual: Toyota Avensis T28 1.8 CVT
In trecut: Seat Leon 1.6
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

Re: Amenzi

09 Mar 2009, 07:15

ar putea sa-ti apara la taxe si impozite!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
michee
Mesaje: 172
Membru din: 28 Apr 2008, 18:55
Localitate: Bucuresti/Galati

Re: Amenzi

09 Mar 2009, 10:31

pai nu ar trebui sa dovedeasca faptul ca mi-au adus procesul verbal acasa? cu martor? etc....
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Amenzi

09 Mar 2009, 11:07

marian_iam scrie:
ar putea sa-ti apara la taxe si impozite!


asa stiu si eu ca ti-o baga la impozit...oricum cu prima ocazie cu care o sa doresti sa platesti vreun impozit ceva le apare in baza de data ca esti cu amenzi neplatite :)
de regula e mai bine sa le platesti in 24 de ore la jumate decat sa ramai cu ele...ca oricum o platesti intr-un fel sau altul...cel mai bine este sa nu o iei deloc...adica in momentul in care vrea sa iti dea amenda sa scapi, altfel daca a completat-o s-a terminat!
doar daca nu faci cumva contestatie...dar umbli pentru 1 milion de lei....

mai bine nu o iei, sau daca ai luat-o plateste la jumate in 24 h!
 
michee
Mesaje: 172
Membru din: 28 Apr 2008, 18:55
Localitate: Bucuresti/Galati

Re: Amenzi

09 Mar 2009, 12:30

pai eu nu am luat nimic de la el, nici o foaie, nimic.....
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Amenzi

09 Mar 2009, 12:48

din nou..nu stiu ca nu am patit... dar din ce am auzit...dc nu vrei sa il semnezi, semneaza martorii porcesul verbal....in locul tau....
mai mult nu stiu :(

 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Amenzi

09 Mar 2009, 12:58

daca nu semnezi procesul verbal nu mai ai drept de contestatie,o sa vina acasa printr-o scrisoare recomandata,si oricum daca nu o primesti o baga astia automat la impozit
cand o sa te duci sa platesti impozitu o sa-ti zica duduia de acolo ca mai ai alte datorii :D
asa ca dragi colegi mai bine luati PV si le platiti la jumatate
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Amenzi

09 Mar 2009, 13:12

bertzi43 scrie:
asa ca dragi colegi mai bine luati PV si le platiti la jumatate


asta cred si eu...ai luat-o asta e ...mai bine la jumate :)
 
geambi
Mesaje: 43
Membru din: 17 Feb 2009, 22:22
Localitate: Bucuresti

Re: Amenzi

10 Mar 2009, 21:02

in majoritatea cazurilor martorii sunt "din oficiu"; nici ei nu stiu ca sunt martori pana nu sunt chemati in instanta.
de preferat este sa eviti sa iei amenda (aratand ca esti nevinovat sau cazand la pace); daca nu se poate, semnezi p.v., achiti amenda (daca suma e mica) sau faci contestatie. Variantele astea mi se par cele mai bune, deoarece daca nu semnezi si il lasi sa vina acasa....poate veni mai incarcat si fara posibilitatea de a plati jumatate (mi s-a intamplat).
Cordoba 1.4 75cp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori