Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8628
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Accident - interpretare, vinovatie

26 Noi 2016, 21:49

oameni buni, nu este sens giratoriu, este cedeaza + obligatoriu la dreapta (sa te duci pe contrasens in stanga). nici unul nu era incadrat pe banda, amadoi incercau sa intre in intersectie in momentul zero. si nu sariti peste detalii, am spus ca masina verde este tot timpul cu un bot mai in fata, iar masina rosie chiar se opreste pentru cateva secunde inainte de a continua traiectoria pana il loveste pe verde in lateral.
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Accident - interpretare, vinovatie

26 Noi 2016, 22:38

Răspunsul unui 'rutierist': verde e vinovat. Nu a cedat trecerea și nu s-a asigurat la schimbarea benzii de circulație.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Accident - interpretare, vinovatie

26 Noi 2016, 23:22

Logic... exact ce ziceam...
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Subiect Autor
Mesaje: 8628
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Accident - interpretare, vinovatie

27 Noi 2016, 00:05

@ Marius: mersi!
eu am fost pacalit de faptul ca verde mi s-a parut un pic mai in fata in momentul in care rosu se opreste sa cedeze trecerea, si ca din filmare este evident ca soferul rosu nu muta privirea din stanga la miscarea masinii de pe loc (neobservandu-l pe verde).

in orice caz, micul incident putea fi evitat de oricare dintre cei doi, in primul rand prin folosirea semnalizarii si apoi prin ceva mai multa atentie la ce se intampla in jur.
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Accident - interpretare, vinovatie

27 Noi 2016, 10:25

De regulă, accidentele ușoare în giratoriu, se rezolva prin amiabilă. Dar se întâmplă să fie cate unul mai " clănţos" și ajung la politie. Acolo, agentul de la tamponari, trebuie sa tragă concluzia din auzite, ceea ce duce de multe ori la constatare eronată.
Aproximativ ca în imaginea noastră, a avut un prieten un necaz, el cu MK4, celalalt cu Jaguar nou. Și pt ca domnul era la costum, agentul de la birou i-a dat dreptate. În fine, s-a ajuns prin instanta și s-a demonstrat pana la urma ca Jaguarul, a schimbat banda fără să se asigure. Dar pana la dreptatea în instanță, iti mănânci nervii și banii.
Un lucru e cert, la schimbarea benzii, oriunde s-ar face asta, se asigură și se acordă prioritate dupa caz.

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori