Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
AndreiP
Subiect Autor
Mesaje: 22
Membru din: 30 Iun 2016, 15:59

RCA înainte de schimbare număr

07 Iul 2016, 21:38

Salut,

Am cumpărat un Leon deja înmatriculat în Românica. Mamaie de la biroul de acte, mi-a trecut pe check-list Copie după asigurarea RCA. Eu o pot face și acum, dar cum mașina vine reînmatriculată în alt județ, urmează să-mi schimb numerele.

Am citit cum că RCA-ul nu ar depinde de numărul de înmatriculare, doar că oriunde aș intra online pentru un calcul, trebuie să bag numărul. Cum mi-am pierdut recent abilitățile de a citi viitorul, nu pot ști ce numere voi primi de la înmatriculări Bacău.

Momentan cicul fără asigurare. Asigurarea fostului proprietar e încă valabilă, dar nu știu dacă se transmite ca un STD. Din câte am înțeles nu se ia odată cu mașina și am și drept de circulație fără, 30 de zile până trec pe numele meu.

Întrebarea este, dacă îmi fac acum RCA și trec numărul de acum, o mai fi valabilă după ce-mi schimb numerele? Chiar n-am idee cum să procedez.

Merci,
Andrei
 
Marian_x
Mesaje: 56
Membru din: 11 Noi 2009, 22:38
Localitate: Bucuresti

Re: RCA înainte de schimbare număr

07 Iul 2016, 22:04

Azi am cumparat o Ibiza si am facut Rca in vederea inmatricularii pe 6 luni si mi-a trecut doar seria de sasiu.

Trimis de pe al meu LG-H815 folosind Tapatalk
 
AndreiP
Subiect Autor
Mesaje: 22
Membru din: 30 Iun 2016, 15:59

Re: RCA înainte de schimbare număr

07 Iul 2016, 22:19

Marian_x scrie:
Azi am cumparat o Ibiza si am facut Rca in vederea inmatricularii pe 6 luni si mi-a trecut doar seria de sasiu.

Trimis de pe al meu LG-H815 folosind Tapatalk


Probabil nu ai făcut on-line. Oriunde aș intra să îmi calculeze, îmi cere și numărul de înmatriculare.
 
Marian_x
Mesaje: 56
Membru din: 11 Noi 2009, 22:38
Localitate: Bucuresti

Re: RCA înainte de schimbare număr

08 Iul 2016, 04:38

Asa e, am fost personal intr-un supermarket la ghereta.

Trimis de pe al meu LG-H815 folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: RCA înainte de schimbare număr

08 Iul 2016, 07:36

Se face doar pe seria de sasiu, pe RCA nu o sa apara numarul de inmatriculare. Asa a fost si la mine, am cumparat masina cu RCA expirat ( de 1 zi ) si ca sa pot merge cu ea, dupa ce am facut contractul de V-C, cei de la acte mi-au facut si RCA, doar pe seria de sasiu.

La urmatoarul RCA o sa apara
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: RCA înainte de schimbare număr

08 Iul 2016, 15:22

Care sunt criteriile care fac diferenta de pret la RCA? Sau concret, cat ma costa RCA pe 6 luni sau 1 an pt Leon 1M fab 2006, 1.9 TDI, 74 kw?!!
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: RCA înainte de schimbare număr

08 Iul 2016, 16:33

Varsta in primul rand, cilindreea masinii si istoricul unui rca in tara.... Eu zic ca o sa sari de 1000ron pe an
Din pacate la noi nu conteaza daca ai avut rca in alta tara
Daca ai datele masinii la indemana poti face un calcul online, recomand rcaautoieftin. Ro iti cer cele mai putine date pt un calcul(acum toti brokerii au tarif unic) deci nu o sa mai gasesti promotii

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

 
AndreiP
Subiect Autor
Mesaje: 22
Membru din: 30 Iun 2016, 15:59

Re: RCA înainte de schimbare număr

08 Iul 2016, 17:00

Gata, am rezolvat azi. Am fost la un birou de acte auto care oferă și RCA și mi-au făcut o asigurare.

Eu am trecut mașina pe numele lui taică-miu pentru că el e pensionar și are permis de foarte mult timp. Am plătit asigurarea RCA la City Insurance și m-a ajuns 471RON pe un an. Ăștia cică oferă reducere pentru pensionari. Următoarea ca preț era de la Carpatica și ajungea undeva la 900RON.

RCA-ul l-a trecut "În vederea înmatriculării", nu mi-a pus numărul pe el (în loc de număr au trecut seria de șasiu) iar individul mi-a spus că pot circula așa după schimbarea numerelor, dar numai în țară. Dacă vreau, după ce-mi schimb numerele, mă duc la el (probabil dau și vreo 15RON) și trimite la firma asiguratoare numerele noi și-mi schimbă acolo pe asigurare. După, pot ieși și din țară.
 
Avatar utilizator
djnoxi
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Re: RCA înainte de schimbare număr

05 Aug 2016, 13:31

Eu am facut RCA-ul tot pe seria de sasiu si dupa ce am inmatriculat-o am mers la broker cu foaia primita de la politie (substitutul talonului) iar dupa o saptamana mi-a venit asigurarea cu tot cu numar, fara sa mai platesc nimic in plus.
Seat Leon 1P 1.6 2007

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori