Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
AndreiP
Subiect Autor
Mesaje: 22
Membru din: 30 Iun 2016, 15:59

Certificat de autenticitate

07 Iul 2016, 21:29

Salut,

Ieri am sunat la RAR Bacău pentru a-mi face o programare în vederea obținerii certificatului de autenticitate necesar pentru schimbarea proprietarului unui vehicul deja înmatriculat în România și omulețul din telefon mi-a spus că au primit o adresă, tot ieri, cum că nu ar mai fi nevoie de certificate de autenticitate în dosarul de la înmatriculări pentru transcriere / schimbare proprietar.

Totuși, omulețul mi-a zis că mă poate programa, dar ar fi mai bine să sun la poliție și să întreb dacă mai am nevoie sau nu. Ciudat, așa-i? Am sunat la madame secretară, m-a pus să aștept.. și la final mi-a zis că acolo nu au auzit de așa ceva și ori îmi scot "cerceficat" ori revin mai încolo când poate ajunge și la ei știrea.

Am verificat pe site-ul RAR și nu am văzut să fi făcut un anunț sau ceva.

Acum vine întrebarea, a mai fost cineva într-o situație similară sau știe cineva mai multe detalii?

Merci,
Andrei
 
AndreiP
Subiect Autor
Mesaje: 22
Membru din: 30 Iun 2016, 15:59

Re: Certificat de autenticitate

08 Iul 2016, 17:03

Am fost astăzi pentru a face un RCA la un birou de acte auto și am întrebat. Mi-au spus că nu mai trebuie certificatul de autenticitate pentru schimbarea proprietarului de pe 6 iulie 2016. În plus, acea taxă care trebuia plătită la CEC, trebuie plătită acum la trezorerie.

M-am gândit că poate o să mai aibă nevoie cineva și să știe.
 
Avatar utilizator
DANI_CT
Mesaje: 18
Membru din: 03 Iul 2016, 16:58
Localitate: Constanta

Re: Certificat de autenticitate

20 Iul 2016, 14:26

Confirm si eu... S-a scos treaba cu certificatul de autenticitate doar la "transcrierea unui vehicul inmatriculat" ...
 
Liviu`s
Mesaje: 88
Membru din: 25 Apr 2009, 11:30
Localitate: Bucuresti

Re: Certificat de autenticitate

21 Iul 2016, 09:06

Daca se inmatriculeaza un vehicul adus de afara, este necesar certificatul de autenticitate.
Toledo 1.9 TDI 2007

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori