Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
AlexInter
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 30 Apr 2015, 17:43

Echipare masini de politie/politisti

23 Oct 2015, 18:43

Va salut!
Seara trecuta am reusit sa raman fara permis. Pe scurt, era ora 2 noaptea si am trecut pe galben. In spatele meu, la aproximativ 200 de metri era o masina de politie care m-a oprit peste 1,1 km, conform google maps.

Intrebarile mele sunt:
Toate masinile de politie sunt dotate cu camere video? Din ce imi amintesc, echipajul care m-a oprit pe mine nu avea radar si ma gandesc ca nici camera video.
Daca au camere video, cat de bune sunt? Cat de clar se vede imaginea?
Au politistii microfoane asupra lor?(am citit ceva pe net cum ca ar avea)
Pot cere nulitatea procesului verbal pe motiv ca suma trecuta de agent, 420 de lei, arata ca 400 de lei?

Multumesc!
Seat Leon FR 1P TDI
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Echipare masini de politie/politisti

23 Oct 2015, 19:34

Presupun ca legislatia o stii?daca ai gresit de ce esti carcotas si nu iti asumi vina? :P
Nulitatea pv poti incerca,daca nu iti da castig de cauza platesti amenda intreaga plus cheltuieli de judecata.

Sent from my HTC One using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
AlexInter
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 30 Apr 2015, 17:43

Re: Echipare masini de politie/politisti

23 Oct 2015, 19:51

Daca as fi incercat sa opresc la semafor ma opream in mijlocul intersectiei. Plus ca ei sustin ca am trecut pe rosu. Vreau sa imi demonstreze ca am trecut pe rosu. In 7 ani de cand am permis am luat doar 3 amenzi pentru lucruri banale. Niciodata nu am incalcat legea atat de grav incat sa mi se ia permisul. Niciodata nu am beneficiat de avertisment. E a doua oara cand sunt oprit de politie, restul amenzilor fiind pentru parcare, mi-au venit prin posta.
Amenda am platit-o pe loc.
Cheltuieli de judecata nu sunt, politia avand jurist angajat pentru aceasta treaba.
Seat Leon FR 1P TDI
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Echipare masini de politie/politisti

25 Oct 2015, 02:55

Din pacate trecerea pe galben, este considerata tot rosu!
Daca ai fi oprit chiar si in mijlocul intersectiei - asta la 02 noaptea -, nu se lua nimeni de tine.
Dar ca sa fie mai dureros, esti/suntem la buna dispozitia politistilor....teoretic si practic ar conta doar ce culoare era exact cand ai calcat/depasit linia de oprire de la semafor.
Dar cum sa o dovedesti?
Doar prin instanta, cerand probe ( daca iti sunt admise!). Dar poate exista camere publice de care tu nu stii, gen bezinarie, banca, etc.
Important este daca poti admite/inghitii o nedreptate, tine doar de caracterul tau.....si in final de puterea buzunarului.
Daca faci recurs la ridicarea carnetului, il vei primii inapoi, si restul continua in instanta! ( sper ca nu te-am dezinformat)....

PS. pana la urma ai trecut pe galben? Ai voie?...indiferent ce raspunzi, mereu ramai la mana lor :cry
ridicat pentru 30 zile?
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: Echipare masini de politie/politisti

25 Oct 2015, 10:16

Cine ti a spus tie ca trecerea pe galben se consides rosu? Mai citeste odata codul rutier, scrie clar in ce conditii poti trece pe galben in mod legal.

In schimb, daca se face rosu cat timp te afli in intersectie ( deci nu cand ai intrat ) atunci intr adevar se considera ca ai trecut pe rosu.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006
 
Avatar utilizator
ClotzA
Mesaje: 557
Membru din: 28 Ian 2013, 13:41
Localitate: BXL
Contact:

Re: Echipare masini de politie/politisti

25 Oct 2015, 16:47

E o singura conditie cand poti trece pe galben 'legal': atunci cand nu poti opri masina in siguranta (mai pe romaneste.. sa poti pune frana astfel incat sa te opresti inainte de linia semaforului).
In rest, esti la decizia agentului de circulatie. Poti primi amenda si pentru galben (2-3 puncte) si pentru rosu (luat carnet).

faza cu 'se considera rosu daca..' mi se pare o interpretare (gresita) a legii si nu sunt de acord cu ea.
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: Echipare masini de politie/politisti

25 Oct 2015, 16:55

Cu ce anume nu esti de acord din fraza respectiva ?

Daca s a facut rosu cat timp esti inca in intersectie se considera ca ai trecut pe culoarea rosie a semaforului.. poti contrazice asta ?
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8628
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Echipare masini de politie/politisti

25 Oct 2015, 18:50

pai si daca intersectia e una mare intre doua bulevarde in bucuresti de exemplu, eu trec linistit pe verde iar cel din fata mea are o problema neasteptata si se opreste in intersectie, eu ma opresc dupa el (tot in intersectie). inseamna ca am trecut pe rosu, sau cum?
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: Echipare masini de politie/politisti

25 Oct 2015, 19:34

Teoretic Da. codul spune clar ca nu ai voie sa intri intr o intersectie daca exista posibilitatea de a o bloca.

Practic.. nu cred ca o sa iti retina nimeni permisul pentru o situatie ca asta.
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006
 
Avatar utilizator
Vlad.
Mesaje: 1149
Membru din: 26 Feb 2012, 18:24
Localitate: Targu Mures/Cluj-Napoca

Re: Echipare masini de politie/politisti

25 Oct 2015, 22:05

AlexInter scrie:
Intrebarile mele sunt:
Toate masinile de politie sunt dotate cu camere video? Din ce imi amintesc, echipajul care m-a oprit pe mine nu avea radar si ma gandesc ca nici camera video.
Daca au camere video, cat de bune sunt? Cat de clar se vede imaginea?
Au politistii microfoane asupra lor?(am citit ceva pe net cum ca ar avea)
Pot cere nulitatea procesului verbal pe motiv ca suma trecuta de agent, 420 de lei, arata ca 400 de lei?


1. Nu.
2. Depinde, alea cu radar au destul de bune.
3. Nu stiu, tot ce se poate.
4. Poti cere nulitatea pe orice fel de motiv si ei trebuie s-o citeasca si s-o analizeze. Daca te referi daca ai sanse sa castigi pe tema asta, raspunsul e un NU categoric.


In alta ordine de idei, eu tocmai am pierdut un proces cu ei si am ramas fara permis, cu o cerere de anulare mult mai "puternica" decat ce vrei tu sa ceri in punctul 4.
Daca ai neaparat nevoie de permis in perioada urmatoare, poti face cerere de anulare PV, iar suspendarea permisului inceteaza pana la solutionare. Acum nu stiu cum se misca lucrurile pe la voi pe acolo, dar eu am lungit-o cu 1 an jumate.
Daca ii actionezi in instanta si iti rezolvi ce ai de rezolvat intre timp, poti preda linistit permisul oricand in acea perioada. Practic poti sa "stai" oricand, dar nu mai tarziu de cele 15 zile dupa ce afli solutia definitiva si irevocabila.

Cel mai important insa, ce ai scris pe PV la mentiuni? Daca ai scris ca n-ai obiectii, poti sa-l predai linistit inca de pe acum si nu iti mai pierde vremea cu procese.
Actual: 2007 Audi A4 2.0 TDI 170 hp / 1997 Honda Prelude 2.0i 133+hp
Ex: 2005 Seat Ibiza 6L 1.4 16v 101 hp / 2001 Audi A4 1.9 TDI 152 hp, 390 nm by LVB
 
Avatar utilizator
AlexInter
Subiect Autor
Mesaje: 45
Membru din: 30 Apr 2015, 17:43

Re: Echipare masini de politie/politisti

27 Oct 2015, 11:17

Am vorbit cu un prieten avocat sa imi redacteze contestatia, i-am dat si cazul anghel contra romaniei, cum ca trebuie sa mi se demonstreze vinovatia.
In intersectie nu sunt camere(am fost sa ma uit).
Problema cea mai mare este ca am nevoie de permis mereu. Fac multe deplasari neasteptate, gen primesc un telefon la 2 noaptea si intr-o ora trebuie sa plec in tara.
Seat Leon FR 1P TDI
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Echipare masini de politie/politisti

27 Oct 2015, 22:21

Daca ai semnat ...numai poti face nimic.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Echipare masini de politie/politisti

27 Oct 2015, 22:25

Sandman semnatura nu inseamna recunoasterea vinei ci simplu fapt ca ai luat la cunostiinta despre incheierea p.v.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
zaytsuca
Mesaje: 176
Membru din: 03 Iun 2012, 15:07

Re: Echipare masini de politie/politisti

28 Oct 2015, 08:31

Daca stii ca ai trecut pe portocaliu atunci nu ai de ce sa-ti faci griji de camera lor video...nu?
Eu am castigat proces exact pe aceasta problema, au zis ca am trecut pe rosu, eu trecand pe portocaliu...
Unii beau din fantana cunoasterii. Altii fac gargara.

Leon 1M/2004/TDI - second chance in life
Imagine
 
Avatar utilizator
Adriannn
Mesaje: 447
Membru din: 07 Aug 2014, 10:33
Localitate: Craiova

Re: Echipare masini de politie/politisti

28 Oct 2015, 11:22

E o noua culoare in sistemele de semaforizare acest portocaliu de care vorbiti? :lol:
Ex: Seat Leon 1.6 16V BCB 2004 Magma - Competition
Actual: Volkswagen Golf Mk5 2.0 TDI 2006

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori