Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Juninho07
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 20 Feb 2014, 14:40

Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 12:10

Buna ziua. Acum cateva zile am avut parte de un accident usor din care m-am ales cu usa dreapta infundata. Sa va explic si poate puteti sa ma lamuriti si pe mine...
Am iesit de pe o straduta care avea cedeaza trecerea si obligatoriu la dreapta pentru ca intram pe bulevard. Am oprit la cedeaza trecerea, in spate au mai fost 2-3 masini care asteptau la fel sa intre pe bulevard. Nu aveam vizibilitate si am inaintat putin pentru a ma asigura (nu deranjam pe nimeni, nu incurcam traficul). Am uitat sa mentionez ca pe partea dreapta a bulevardului erau parcate lateral masini... In momentul in care am avut posibilitatea sa intru pe bulevard, o masina care era parcata pe bulevard a intrat cu spatele in mine. Deci eu eram in spatele ei de un minut si cica nu m-a vazut.... Intrebarea este daca sunt eu vinovat pentru ca am asteptat sa treaca toate masinile si am acordat prioritate la toti pentru ca aveam cedeaza trecerea. Uitati o poza in care am incercat sa explic pe scurt accidentul:
Imagine

Eu eram in B si am stat in spatele masinii A pentru a ma asigura... Am stat in spatele ei un minut, iar in momentul in care aveam posibilitatea sa intru pe bulevard, masina A a intrat in usa dreapta... Banuiesc ca vroia sa iasa si nu avea loc de masina din fata asa ca a dat cu spatele pana in usa mea...

Cine este vinovat? Eu (B) sau ea (A)? Va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi pentru ca am fost la asigurator (astra) si mi-au spus ca eu sunt vinovat pentru ca aveam cedeaza trecere si trebuia sa ii acord prioritate pentru ca era pe drum cu prioritate... Dar eu nici nu stiam ca e in masina, m-am trezit deodata cu spatele ei in usa mea dreapta... Ce e de facut?

Va multumesc
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 12:21

In mod normal, la plecarea de pe loc trebuie sa te asiguri, deci ar fi vina celui care era parcat. Insa probabil un agent cu punct de vedere obiectiv ar trebui sa scoata o culpa comuna din aceasta situatie pentru ca nu prea ai cum sa dovedesti ca stationai in asteptarea momentului in care sa te incadrezi pe una din benzi...
Deci teoretic, exista posibilitatea ca tu sa te fi aflat in mers (in viziunea agentului), ceea ce inseamna ca e o culpa comuna in 90% din cazuri.
Ultima oară modificat 12 Iun 2014, 12:22 de către LIFEPHORM, modificat de 2 ori în total.
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
doomduke
Mesaje: 531
Membru din: 22 Feb 2011, 21:34
Localitate: Bucuresti

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 12:22

In cazul acesta eu cred ca :
Cand masina B sta pe loc si masina A e in miscare evident ca este vinovat cel care este in miscare.
SEAT Ibiza Mk3 (Typ 6L)
Color LS5V Azul Lluvia
Engine specifications
1,198 cc 12v, 47 kW (64 PS) / 5400, 112 Nm / 3000 AZQ
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 12:40

In plus de asta, din cate stiu e interzisa parcarea la mai putin de 25 m de coltul intersectiilor... verifica si daca nu cumva era un semn de stationare interzisa pe portiunea respectiva.
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Juninho07
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 20 Feb 2014, 14:40

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 12:54

@ LIFEPHORM, de ce sa fie culpa comuna? Atunci cand iesi dintr-o parcare laterala nu acorzi prioritate tuturor masinilor care circula? Eu am stat in spatele masinii (A) timp de un minut, iar persoana a dat cu spatele si a intrat in mine si nu s-a asigurat pentru ca era atenta la schimbatorul de viteze, pentru ca are cutie automata... In primul rand ea a spus ca este vinovata si ca ii pare rau de cele intamplate, dar nu m-a vazut. Iar doi constantatori au spus ca daca a dat cu spatele si m-a lovit e clar vina persoanei respective... Numai ca acest individ care mi-a facut constatarea la masina a spus ca e vina mea, pentru ca eu aveam semnul de cedeaza trecerea. Eu nu am incurcat circulatia, nu am lovit pe nimeni de pe drumul cu prioritate, ci am fost lovit de o masina care era parcata lateral pe drumul cu prioritate
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8627
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 12:58

important e sa demonstrezi (martori) ca stationai acordand prioritate celor de pe drumul principal, atunci vinovat este doar A. daca erai in miscare, culpa comuna sau doar B vinovat, depinde de interpretare. au mai fost cazuri discutate chiar aici pe forum cu masina intrata pe contrasens lovita (deci incalca mai multe reguli) si totusi cel care nu a respectat semnul de cedeaza a iesit vinovat. ideea e ca daca ai cedeaza si se intampla ceva, tu esti scos vinovat...
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 13:00

o speta de genul acesta, am patit si eu acum cativa ani. am iesit din parcare si am lovit o masina oprita in spatele meu (care era stationata pe dreapta, cu avariile) concluzia agentului: neasigurarea la mersul cu spatele, culpa mea. la fel este si aici, zic eu: nu s-a asigurat la mersul cu spatele, e vinovat.

 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 13:03

Ai spus chiar tu, din cauza semnului de cedeaza trecerea :) Asta e singura ta problema in toata situatia asta. Eu iti inteleg punctul de vedere, nu intelege ca ti-l contest, insa daca luam problema dpdv legal, parerea mea e ca un agent cu temele facute (si nu un agent constatator de daune), ar trage aceasta concluzie.
Semnul de cedeaza trecerea te face pe tine sa pierzi prioritatea in fata TUTUROR vehiculelor aflate dincolo de acest semn, pe strada cu care te intersectezi. Tuturor, indiferent ce fac acestea, chiar daca dau cu spatele, se invart pe loc, blocheaza, stationeata, dau cu spatele, etc, etc, etc...
Daca si celelalte autovehicule fac ceva gresit, ca in cazul tau dealtfel, toata treaba se transforma in culpa comuna. Priveste putin mai obiectiv situatia, chiar daca stim amandoi ca tu practic nu esti vinovat!
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Juninho07
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 20 Feb 2014, 14:40

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 13:09

@ gamer555, Dupa cum am mai spus... eu nu stiam ca in A se afla cineva pana in momentul cand a intrat in mine. Eu am stat in spatele lui A timp de un minut, pentru a ma asigura, iar in momentul cand am vrut sa plec de pe loc pentru ca imi nu venea nici o masina, A a intrat in mine.

@ HUNTER, tocmai nu s-a asigurat si a intrat in mine...

@ LIFEPHORM, stiu ca aveam cedeaza trecerea tocmai de aceea am oprit si m-am asigurat doar ca am avansat umpic pentru ca nu aveam vizibilitate si am stat in spatele masinii A... nu am intrat pe drumul cu prioritate fara sa acord prioritate... Stiu ce vrei sa spui, am inteles ca problema mea e semnul de cedeaza trecerea.
 
Avatar utilizator
LIFEPHORM
Mesaje: 1160
Membru din: 25 Sep 2008, 16:29
Localitate: Bucuresti - Baneasa
Contact:

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 13:13

Incearca sa afli daca vehiculul A avea voie legal sa fie acolo. Daca v-ati inteles amiabil, si stiti amandoi care e situatia, nu vad de ce sa vina constatatorul sa spuna altceva. Nu e autoritate cu putere decizionala in cazul de fata. Pana la urma "A" iti da asigurarea si toata treaba e incheiata. Ai probleme in legatura cu asta? Sau ai deschis topicul doar daca intelegi mai bine situatia? Pentru ca daca ai probleme cu dobandirea asigurarii acestui "A", e cam freaky sa te duci la Politie pentru ca risti sa dai de un agent care sa aleaga versiunea care sa va scoata pe amandoi vinovati.
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stage 2+
2015 Audi A6 Avant C7.5 2.0TDI 190 CP, S-Line
1991 VW Scirocco MK2 GT-II 1.8 8V Black Brilliant Metallic
2018 VW Golf 7.5R 2.0TSI 310 CP 4door Indium Grey
 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 13:16

E cu cantec treaba asta.
Eu as spune ca tu erai intrat deja pe drumul cu prioritate, iar semnul de cedeaza nu mai avea nici o importanta in momentul impactului, chair daca stateai pe loc sau incepusesi deplasarea.
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 13:19

Este vina ei ; nu s-a asigurat la mersul cu spatele ; treaba cu 25metri stiu ca este valabila pt trecerile de pietoni ; cel mai bine era sa ai martori..pt ca teoretic, in trafic bara la bara daca unul baga marsarier si te loveste intentionat te poate scoate vinovat ; de aceea merita 100 lei pt o camera pusa in geam...
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
Juninho07
Subiect Autor
Mesaje: 37
Membru din: 20 Feb 2014, 14:40

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 13:20

Chiar o sa ma interesez sa vad daca erau restrictionari (semne de interzicere a stationarii sau orice fel de semne). Deci persoana respectiva a spus ca e vina ei si mi-a dat asigurarea ei. Am fost la constatari, am completat amiabila, iar dupa ce a plecat persoana vinovata mi-a fost deschis dosarul de daune, dar constatatorul a spus ca e vina mea pentru ca trebuia sa acord prioritate.... Si a spus ca acest dosar o sa fie analizat si s-ar putea sa nu imi faca reparatia daunelor pe asigurare (Astra). Inainte sa imi faca poze doi constatatori au spus ca e clar vina ei pentru ca a dat cu spatele si m-a lovit, dar s-a gasit acest domn care sa conteste aceasta decizie...
 
Avatar utilizator
HUNTER
HUNTER
Mesaje: 5884
Membru din: 30 Noi 2011, 20:27
Localitate: Fagaras

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 13:23

am sunat un prieten de la Rutiera si iata raspunsul sau, dupa ce i-am explicat speta:
nu conteaza pozitia ta, el nu s-a asigurat la efectuarea manevrei ( in speta, de mers inapoi). neasigurarea la executarea manevrei, in urma careia a rezultat o coliziune, reprezinta culpa soferului.
ai grija cu asiguratorul, va face tot posibilul sa te scoata vinovat ca sa nu te despagubeasca. tipic lor.
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8627
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor - Cine e vinovat?

12 Iun 2014, 13:32

daca e Astra e clar ca incearca sa evite sa te despagubeasca, acum ei sunt cei mai saraci asiguratori...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori